PDA

View Full Version : Eroare eFactura



alexu
19 April 2022, 11:01
F: TaxTotal (1) sectiune TaxSubtotal (1) sectiune TaxCategory (1) sectiune Percent (1)
eroare structura: elementul 'ID' ar fi trebuit sa apara de minimum 1 ori, dar apare efectiv de 0 ori

Firmă de turism, factură către client persoana fizică, regim special de scutire conform art. 311...
N-am reusit sa gasesc ce este acel element 'ID'.
Se facturează servicii turistice īncasate cu tichete de vacanță.

Irina
19 April 2022, 11:06
Am facut acum un exemplu si am validat fara erori, deci presupun ca va lipseste ceva legat de procentul de tva. Chiar daca aveti regim special scutire, trebui sa aveti cota de tva trecuta pe articol
1009

alexu
19 April 2022, 11:24
Păi clar e trecută (0%) - dealtfel nu cred că poate lipsi acel cāmp

https://imgur.com/gallery/TTX0DL9

Poate o fi ceva de aici:

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Informatii_R/Complet_recom_tehnica_e-fact_apri2022_v1_060422.pdf

Irina
19 April 2022, 11:54
Bine ca ati pus imaginile. E de la unitatea de masura, am avut si eu eroarea cand am bagat liniuta in unitati de masura fara sa ii atribui si simbol saft. Daca puneti simbol se valideaza

alexu
19 April 2022, 12:40
Da... așa e.
Trebuie umblat la UM și asociat un simbol.
Ciudată și lista aia de simboluri, oricum...
Mulțumesc!

Irina
19 April 2022, 13:55
Eroarea in sine nu are nici in clin nici in maneca cu cauza ei. Va fi palpitant cu interpretarea erorilor de la e factura si saf-t

mivalgroup
21 June 2022, 16:15
Buna ziua,

La generare eFactura imi da mesajul 1037
Arhiva DATE_Efact...zip este dezarhivata in X:\eFactura\
In folderul setat pentru generarea xml-ului ( X:\eFactura\MIVG2020\2022_06\FPHMIV1914182 ) imi genereaza un folder cu nr.facturii in care sunt doar fisiere cu extensia *.FDS ; nici urma de .XML !!!!

Irina
21 June 2022, 16:49
Nu stiu sa va spun dintr-o imagine de ce aveti mesaj de eroare, trebuie acces la baza de date. Luati legatura cu distribuitorul sa se uite, eventual sa trimita la noi o baza de date.

simona4mihaela
22 June 2022, 13:16
Buna ziua,

Incerc o simulare pentru ”e factura” si am mesajul de eroare ”MASTER, Eroare la creare director \SMART\2020\2022_05\FSMART312”. Ce pot face?

Multumesc!

Irina
22 June 2022, 14:05
Mesajul apare de obicei cand nu este setata constanta pentru export 1038
verificati documentatia http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/

Opteron
27 June 2022, 09:47
Exista vre-un tutorial de instalare/configurare e-factura pt ca cel care l-am gasit e ambiguu. Nu spune unde trebuie modificata calea pt a salva e-ffactura etc

Irina
27 June 2022, 10:00
http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/
Tutoriale nu avem, dar nici nu e greu de gasit constanta, faceti o cautare la gramada dupa cuvant cheie si iese imediat la iveala. 1039

raulm
28 June 2022, 09:18
Buna ziua,

can dau Upload XML primesc urmatorul raspuns: CIF introdus= RO..... nu este un numar

Imi puteti spune unde gasesc constanta pentru acest parametru?

Irina
28 June 2022, 09:32
Tot din link ul pe care l-am dat mai sus, luati wmdecl.exe si puneti-l peste cel existent pe calculatorul dvs. Eroarea cu ro nu este un numar a fost rezolvata prin acest wmdecl.

raulm
28 June 2022, 10:36
Multumesc, a functionat.

In cazul in care clientul e din Bucuresti primesc urmatoarea eroare
1041

Daca se modifica localitatea in Sector1, dupa cum sunt instructiunile, la fel da eroare. am verificat in xml si se dubleaza cuvantul sector (SectorSector1). merge doar daca se completeaza la localitate doar cifra aferenta sectorului, ceea ce nu mi se pare corect.

Irina
28 June 2022, 10:45
Nomenclatorul de localitati ar trebui sa fie cel din mentor unde aveti deja denumirea corecta. 1042

ion
04 July 2022, 14:58
Buna ziua,

Im momentul in care incerc sa export xml -ul, primesc eroarea "Nu gasesc DIRECTOR EXPORT E FACTURA\...\F01.xml.err.txt. Mai Caut?"
Daca incarc xml-ul in spv pt testare imi da eroare.

Ma puteti ajuta?
Multumesc!

Irina
04 July 2022, 15:08
Pare aceeasi problema de la postarea de pe prima pagina, nu ati setat directorul in constanta 1050

ion
04 July 2022, 15:24
Ba l-am setat, v am spus ca gasesc xml ul acolo, dar imi da eroare cand depun pe spv.
Mesajul spune ca nu gaseste fisierul \F01.xml.err.txt

Irina
04 July 2022, 15:33
Ati scris in doua fraze separate, nu se intelege ca in prima tot in spv vreti. Incarcarea xml-ului se face prin aplicatia noastra, acel wmdecl care vine cu ultima versiune impreuna cu setarile corecte din documentatie ar trebui sa va asigure trimiterea efacturii direct din program nu prin spv. Luati legatura cu distribuitorul pentru ajutor la setari.

ion
04 July 2022, 15:36
stiu ca se poate incarca si din aplicatie, dar eu nu vreau asta.
Incerc sa export xml-ul, dupa ce am facut factura. Primesc acest mesaj 1051

CAnd incerc sa incarc manual, pentru test xml-ul pe spv (ANAF) primesc urmatoarea eroare eroare: Fisierul transmis nu este valid. org.xml.sax.SAXParseException; lineNumber: 1; columnNumber: 37; A pseudo attribute name is expected. . Fisierul nu a fost transmis

Irina
04 July 2022, 15:38
Nu mai puteti trimite direct prin spv. Nu am scris degeaba ca trebuie sa folositi aplicatia noastra. Optiunea de a trimite efactura ramane gratuita dar doar din aplicatia noastra, xml-ul exporta are o varianta prelucrata pentru a nu putea fi folosit de alte aplicatii. Pentru trimiterea calup este disponibila contra cost o versiune de server.

ion
04 July 2022, 15:52
OK, dar este nu explica eroarea pe care mi-o returneaza mentorul in momentul cand vreau sa export .

Si nu inteleg de ce ati ales solutia asta. Am din cand in cand cate o factura B2G. Solutia era simpla:exportam xml-ul si il incarcam manual pe spv. Fara sa fac pagini intregi de configurari ca sa se exporte xml-ul direct in spv. Poate nu am semnatura electronica pe calculatorul de unde emit facturi.

alexadi
04 July 2022, 15:57
Se poate seta undeva ca tipul de plata/incasare de la termene scadente sa fie OP si nu numerar?

Irina
04 July 2022, 16:01
Raspunsul este simplu, nu putem permite ca dupa atata munca cineva doar sa ia xml-ul si sa il foloseasca in orice alta aplicatie externa. Modul de trimitere bucata cu bucata este gratuit, exact pentru clientii ca dvs care trimit cate o factura din cand in cand.
Fara acces la o baza de date , nu stiu ce e cu eroarea. De asta v-am recomandat sa luati legatura cu distribuitorul dvs.

Irina
04 July 2022, 16:01
Se poate seta undeva ca tipul de plata/incasare de la termene scadente sa fie OP si nu numerar?

Automat nu, seteaza utilizatorul pe fiecare factura in parte

13hex
06 July 2022, 13:54
Raspunsul dvs este un pic prea "comercial".

Pai si eu daca am un server cu Winmentor doar intranet (din motive de securitate).. si vreau sa iau xml-ul sa il trimit separat de pe o statie fara Mentor.. cu token conecat cu acces la internet si SPV.. nu este normal sa nu am xml-ul corect (nu criptat).. atat timp cat platile catre Winmentor sunt la zi.. si eu platesc numarul de utilizatori de cheie.. si folosind softul dvs etc.
Solutia pe care o propuneti nu este "morală". Alte soft-uri permit generarea xml-ului respectiv a facturii din care se poate salva xml.. si apoi ridicarea acestuia in SPV.

PS: Fiecare munca trebuia platita.. sunt de acord cu dvs in acesta privinta, dar puteti lasa o perioada de 1-2 luni in care sa se poate exporta xml-ul necriptat.. tinand cont de faptul ca este un lucru relativ nou, acel operator trebuie sa aiba token-ul conectat.. (poate nici nu are semnatura electronica).. ii trebuie o perioada de training si acomodare. Aceste lucruri nu au fost luate in calcul la decizia luat de a exporta criptat.

Irina
06 July 2022, 14:06
Eu nu sunt la compartimentul comercial, sunt la testare si mai ajut lumea pe forum. Raspunsul meu este doar din punctul meu de vedere. Nici nu cred ca este cazul sa discutam aici conditii comerciale, avem un departament separat care se ocupa de asa ceva. Puteti lua legatura cu distribuitorul dvs sa vedeti ce optiuni aveti dvs.

13hex
06 July 2022, 14:21
Va multumesc pentru raspuns am editat post-ul de mai sus cu o sugestie.

Discutia nu era despre conditii comerciale ci despre o situatie reala.

Plecand de la premiza ca acest forum este pentru discutii, iar dvs reprezentati firma dpdv al departamentului comercial... puteti transmite aceste sugestii catre departamentul corect (multi dintre utilizatori va privesc ca o interfata directa cu dezvolatatorul).

Va multumesc.

Irina
06 July 2022, 14:47
Clientii nostri au avut efectiv la dispozitie 2 luni in care au putut testa si chiar transmite e-factura gratuit. Ramane gratuit in continuare pentru transmiterea bucata cu bucata, doar ca trebuie sa fie facute setarile corect si calculatorul sa fie conectat. Modificarea de care vorbiti dvs este din ultima versiune. Dar eu am transmis punctul dvs de vedere si colegilor de la compartimentul comercial.

13hex
06 July 2022, 15:08
Problema expusa nu era legata de gratuitatea sau nu a trimiterii e-factura (trasmitere fie pe rand, bucata cu bucata, sau ca si calup prin itermediul achizionarii modululuii de server pt transmiterea automata), ci de posibilitatea (sau extinderea acesteia pana la o anumita data, de ex: 01 sept 2022) de a salva acel .xml in format necriptat pentru a putea fi ridicat manual in SPV.
Va multumesc pt atentie si raspunsurile rapide.

xpt
06 July 2022, 15:27
Si totusi pana la urma cum transmitem e-factura dintr-un intranet fara iesire la internet extern ??

Irina
06 July 2022, 15:43
Sunt sigura ca it-istii din firmele dvs vor gasi solutiile potrivite.

alpaca
07 July 2022, 10:05
Buna ziua,
Am emis factura, apas butonul de send din efactura, se deshide fereastra de trimitere a facturii, in care am eroarea: REST request failed: Error sending data: (12175) A security error occurred Cum pot sa trimit factura? Statusul e Upload XML pe modulul Productie. Multumesc anticipat!

alexadi
07 July 2022, 10:32
Acest topic cu aceeasi eroare de care intrebi l-ai citit?: https://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?2699-Eroare-E-factura-Upload-XML&p=11558#post11558

alpaca
07 July 2022, 13:39
Am citit, multumesc. Nu am probleme cu serial numberul. Problema esta ca o factura am reusit sa o trimit, acum este in prelucrare (de aprox 48 de ore). La a doua factura am primit eroarea REST request failed: Error sending data: (12175) A security error occurred

admin
07 July 2022, 14:22
Eroare:
REST request failed: Error sending data: (12175) A security error occurred:
Posibile cauze si rezolvari:
1. Serial number din constanta "Declaratii ANAF: Serial Number al tokenului pentru conectare SPV" contine spatii sau caractere care apar in plus la copiere ca de ex.: "? "
2. Daca se lucreaza pe vechiul mod de autentificare, fara token ANAF, cheia de semnatura electronica nu se afla in calculatorul de pe care se face trimiterea facturilor catre ANAF
3. Trebuie verificat daca semnatura electronica este inrolata la ANAF pe codul fiscal al firmei pe care lucrati.
4. Se va rula executabilul de WME/WMC cu drept de administrator (click dreapta pe executabil, “Compatibility” tab si pus bifa ✔ pe “Run this program as an administrator”.)




ps:
Pentru documentatia WinMENTOR Clasic accesati: http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/
Pentru documentatia WinMENTOR ENTERPRISE accesati: http://ftp.winmentor.ro/WMEnterprise/Documentatie/MENTOR/E-Facturare/
(http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/)

daniel82
08 July 2022, 12:07
exista alta varianta decat de a pune codurile vamale manual ?un import ceva.

Irina
08 July 2022, 12:22
Codurile vamale se pun doar pentru articolele care se incadreaza in aceste categorii si in acest moment nu avem un procedeu automat.

Ema
26 July 2022, 11:43
Buna ziua
va rog, imi puteti spune de ce nu gasec in "constante la gramada" constanta cu simbolul EFact_Director? Multumesc

Irina
26 July 2022, 11:50
Poate nu o aveti, nu ati lasat actualizare constante la upgrade, asa ca va trebui sa o faceti manual pe fiecare firma din service/avarie/actualizare constante.

alexadi
26 July 2022, 11:51
A fost mai rapida ca mine @Irina. Mai are varianta sa faca automat daca vrea reinstalarea si rularea doar a constantelor dureaza maxim 1 minut rularea kitului pana la selectarea de constante, daca sunt muulte firme merita altfel nu.

Ema
26 July 2022, 17:23
Multumesc, da asa este, asta a fost, dupa actualizare completa a aparut. Oricum iau problemele pe rand...acum am mesajul de eroare " nu gasesec D:\winment\....FGT3304.xml.err.txt Mai caut?" :) :(
Mai studiez...

Irina
27 July 2022, 10:09
Daca ati facut toate setarile conform documentatiei, verificati sa nu aveti caractere aiurea prin denumirea seriei facturii, spatii, sa aveti drepturi de scriere pe partitia pe care aveti directorul de salvare. Daca aveti user de mentor verificati sa aveti drepturi pe el din confidentialitate, sa aveti pusa constanta cu directorul de export si pe user....spor la cautari

mivalgroup
28 July 2022, 09:36
Buna ziua
versiune mentor 22.071/6 dar si anterior
Am primit semnal de la clientii nostri care preiau de pe ANAF e-factura , si am observat in XML-urile generate din mentor ca data scadentei nu este corecta;
si anume data scadendei = data facturii.

Acum clientii ne roaga sa anulam e-facturile respective si sa facem alte facturi cu data scadentei corecte, deoarece unele institutii guvernamentale fac platile in functie de data scadentei incarcate in e-factura. Pe factura din mentor data scadentei este corecta numai in XML-ul generat de mentor nu o preia corect.

BT-1 Nr. factura FPH191591
BT-2 Data emitere factura 2022-07-26
BT-9 Data scadenta factura 2022-07-26
BT-3 Codul tipului facturii 380-FACTURA
BT-5 Codul monedei facturii RON

Irina
28 July 2022, 10:05
Data scadentei intra in atributiile operatorului de mentor. Vine implicit din program egala cu data facturarii, dar asta nu inseamna ca nu se poate schimba in functie de nevoi. Eu am pus la o luna dupa si informatia se duce corect in xml ul pt efactura. 1099 Data scadentei se poate modifica de aici 1100
Daca nu am inteles eu bine problema, reveniti cu detalii

Ema
02 August 2022, 13:05
va rog spuneti-mi, daca pc-ul cu winmentor nu are token atasat pt conectare in SPV si nici semnatura electronica, ce setare trebuie sa ii fac astfel incat sa nu mai primesc ca raspuns codul de eroare "REST request failed: Error sending data: (12175) A security error occurred" . Multumesc

Irina
02 August 2022, 13:17
Daca nu aveti nici de unele, cam greu sa depuneti ceva. Mesajul este legat de prezenta sau in cazul dvs de lipsa acestor instrumente.

Ema
02 August 2022, 13:29
Am banuit eu asta. La mine contabilitatea este externalizata.Ce e de facut? am vazut in "Service->Intretinere->Generare Token pentru raportari in SPV" Ma ajuta cu ceva? Va multumesc

Irina
02 August 2022, 13:49
Se poate genera un token, dar pentru asta trebuie sa aveti macar atunci la generare cheita cu semnatura electronica. http://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/e-Factura/ aveti aici instructiunile.

businessagroconsulting
05 August 2022, 13:17
Am īncercat să trimitem pentru prima oară e-factura. Am urmat toți pașii, avem o factură către un client cu sediul in Bucuresti, sector 1. Primim eroarea atașată. Am īncercat toate variantele īn cāmpul de localitate (SECTOR1, SECTOR 1, 1), dar eroarea persistă. Citisem pe alt fir că īn xml ar trebui să apară SECTOR1, dar văd că la noi se generează Sector1 (fără majuscule). Ce am mai putea īncerca? Mulțumesc!

1103

Irina
05 August 2022, 13:33
Ce versiuni aveti? Localitatile in nomenclator trebuie sa arate de genul 1104

businessagroconsulting
05 August 2022, 13:43
Faceti va rog un screenshot si in detalii sa vad cum apare la cod localitate? Versiunea e cea mai recenta: 22.071_2
Multumesc!

Irina
05 August 2022, 13:45
Nu am nimic trecut la cod localitate 1105

Irina
05 August 2022, 13:50
Sa verificati sa aveti si ultima versiune de wmdecl.

businessagroconsulting
05 August 2022, 13:54
Am modificat să apară exact ca la dvs, dar eroarea rămāne aceeași...

Din xml-ul regenerat acum:

<cac:PostalAddress>
<cbc:StreetName>Sect.1, SOS. BUCURESTI-PLOIESTI 1A, et.1</cbc:StreetName>
<cbc:CityName>Sector1</cbc:CityName>


<cac:Address>
<cbc:StreetName>Sect.1, SOS. BUCURESTI-PLOIESTI 1A, et.1</cbc:StreetName>
<cbc:CityName>Sector1</cbc:CityName>

1106

businessagroconsulting
05 August 2022, 14:01
S-a conectat cineva de la reprezentantul local dimineata, a modificat judetul din Bucuresti īn Ilfov, si s-a putut genera XML-ul, dar n-am primit o solutie mai departe pentru Sector 1, Bucuresti, si nu am vrut sa expediem factura pe server cu date eronate.

businessagroconsulting
05 August 2022, 14:26
S-a rezolvat cu update la 22.071_6, care era īntr-un al 3-lea folder pe FTP. Aveti versiunea curenta, apoi aveti un folder cu versiunea 22.071_2, apoi mai este versiunea cea mai nouă, _6, īn Versiuni Kit Test...
Vă mulțumesc oricum pentru răspunsuri!

Irina
05 August 2022, 15:17
Da, pentru ca 22071/2 e kit, cel cu 6 e doar exe care mai rezolva una alta. E mai simplu sa facem exe daca nu e nevoie de modificare de structuri, scapa lumea de upgrade-uri si de timp irosit pe ele. Dar trebuie sa lasam si kit ul pentru cei care vin de la versiuni vechi, care trebuie musai sa treaca prin install inainte de a pune exe cu 6.

businessagroconsulting
06 August 2022, 08:28
Am uitat să menționez, după update, "Sector1", a fost transformat īn "SECTOR1" īn xml, deci de acolo era problema mea.

smigel
20 September 2022, 12:43
OK, dar este nu explica eroarea pe care mi-o returneaza mentorul in momentul cand vreau sa export .

Si nu inteleg de ce ati ales solutia asta. Am din cand in cand cate o factura B2G. Solutia era simpla:exportam xml-ul si il incarcam manual pe spv. Fara sa fac pagini intregi de configurari ca sa se exporte xml-ul direct in spv. Poate nu am semnatura electronica pe calculatorul de unde emit facturi.

Buna ziua,
Sunt in exact aceeasi situatie. Toti utilizatorii au sesiuni proprii iar serverul este izolat/protejat iar nevoia de a utiliza e-factura e sporadica.
Din acest motiv suntem in imposibilitatea fizica de a genera e-factura cu Winmentor. Din punctul nostru de vedere Winmentor NU ARE e-factura.

Poate, totusi, se va putea implementa o solutie.
Multumesc

AncaT
20 September 2022, 15:08
Buna ziua,

Exista solutii pe Winmentor pentru a emite e-Factura. Va recomandam sa luati legatura cu distribuitorul dumneavostra daca intampinati probleme in generarea xml-ului.

O zi placuta!

MARIA
15 November 2022, 15:33
Buna ziua
Mentor 22091/6
Declaratii 22091/4
Nu pot sa transmit e factura , care pana acum a functionat foarte bine.
Am aceasta eroare:
1189
si
1190.
Nu am gasit in documentatie ce sa verific.

IulianC
15 November 2022, 15:45
Buna ziua,
Unul dintre motivele erorii cu Forbidden poate sa fie expirarea tokenului. Pentru a rezolva aceasta problema va recomand sa stergeti informatiile din EFCR.DB ce se gaseste la nivel de WinMent\DATA, apoi sa dati generare token din Service-Intretinere.
Iar cea de a doua imagine pare sa fie de la drepturile directorului de salvare.

MARIA
16 November 2022, 10:33
Multumesc de informatii. Am incercat dar acum am aceasta eroare.
Cred ca ceva nu am facut bine.
1191

IulianC
17 November 2022, 09:12
Buna ziua, dupa ce stergeti informatiile din EFCR.DB incercati sa dati si o Reconstruire SysID si Verificare Coerenta Date din Service - Avarie. Eventual daca problema persista, ar trebui ca tabela EFCR.DB sa fie inlocuita din NEW.

MARIA
18 November 2022, 10:48
Am rezolvat prin inlocuire tabela, nu am mai sters nimic din EFCR.DB si am facut direct generare token.
Multumesc.

testing
28 December 2022, 12:22
Dupa ultimul update, au disparut unele facturi din view-ul Iesiri Factura E-Facturare.
Versiune veche:22.091.6 Versiune noua: 22.121.3


1202 1203

P.s. Fara legatura cu efactura, nu am gasit pe nicaieri ca trebuia facut update la AnafConnector.

Irina
28 December 2022, 13:28
Imi este greu sa vad care e diferenta dintre cele doua printscreen uri, si mai greu sa ma prind de ce unele facturi sunt si altele nu....Poate ar fi bine sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa vada concret pe baza de date despre ce facturi e vorba si alte detalii...
Legat de PS, este un validator care va fi valabil incepand cu 29 decembrie, cu toate ca din cate am vazut urcatul in spv este cu probleme zilele astea. Din pacate nu au un sistem care sa anunte ca sunt versiuni noi pentru validatorul de la efactura.

testing
28 December 2022, 14:45
Diferentele din imagini sunt mai putin relevante, ideea e ca am amandoua executabile, pe versiunea veche cu baza de date noua in continuare imi apar facturile, pe ultima versiune de executabil nu mai apar.

testing
04 January 2023, 18:21
Diferentele din imagini sunt mai putin relevante, ideea e ca am amandoua executabile, pe versiunea veche cu baza de date noua in continuare imi apar facturile, pe ultima versiune de executabil nu mai apar.
Se pare ca in versiunea noua,ca facturile sa apara in zona efactura,aveti un filtru nou, codul tarii sa fie 0 in NLOCALIT.DB.
Localitatile care vin cu fisierul original (nemodificat), chiar si dupa update localitati din service, nu au acest 0, pus pe cod tara, si nici nu isi fac update in acelasi timp cu programul.
Rezolvarea: updatat fisierul cu un sql update acolo unde nu au 0 la cod tara.

alexadi
05 January 2023, 08:59
Scuze se pare ca sunt prea adormit azi am gresit topicul.

raulm
06 January 2023, 10:42
Buna ziua,

1. exista cumva vreo constanta de unde se poate modifica valoare implicita daca nu e completat Tip de plată din Termene scadente? "cāmpul necompletat se va transmite implicit cu tipul de plată numerar", in loc de numerar ar fi trebuit sa setati ca implicit Definit de comun acord.

2. pentru facturile generate cu Generator facturi abonamente, facturile nu apar automat in Iesiri: factura fiscala (efacturare), desi clientul este bifat ca institutie publica, iar la generarea xml-ului pentru e-factura primesc urmatoarea eroare:


E: validari globale
SCHEMATRON
eroare: [BR-RO-200]-Daca Adresa de livrare (BG-15) exista, trebuie furnizata Localitatea de livrare (BT-77).
#If the Delivery to (BG-15) exists, the Deliver to city (BT-77) must exists.
E: validari globale
SCHEMATRON
eroare: [BR-RO-210]-Daca Codul tarii de livrare (BT-80) este "RO", atunci Subdiviziunea tarii de livrare (BT-79) trebuie sa fie codificata folosind lista de coduri ISO 3166-2:RO (ex. "RO-B" pentru Municipiul Bucuresti, "RO-AB" pentru judetul Alba...).
#If Delivery country code (BT-80) is "RO", then Delivery country subdivision (BT-79) must be coded using the ISO 3166-2: RO code list (ex. "RO-B" for Bucharest, "RO-AB" for Alba County...).

daca introduc manual factura pe acelasi client, factura apare automat in Iesiri: factura fiscala (efacturare) si functioneaza corect si generarea xml-ului. (datele partenerului au fost preluate de pe anaf)

alexadi
06 January 2023, 13:32
1. cosntanta: "tip plata termene scadente implicit" si aici la acesta cosntanta alegi ce consideri ca e mai ok pentru tine ca sa fie implicit
2. e actualizat duk pt efactura ca stiu ca in decembrie pe 29 a aparut o modificare sa nu fie de acolo.

danyela
16 January 2023, 19:12
La unele programe Romania are bifa de tara membru ue la altele nu. Pt ca sa apara facturile pe e factura trebuie pusa constanta de transmit e factura intracomunitar pe DA in constante generale functionare

daniel82
03 August 2023, 15:03
buna ziua .de cateva saptamani apare urmatoarea eroare dupa validarea XML si primirea OK. "REST request failed: Error receiving data: (12030) The connection with the server was terminated abnormally ". Iar facturile raman netrimise . ce pot face ?

IulianC
03 August 2023, 15:17
Buna ziua! Acest mesaj este de la serverul anaf. Mai exact, informatia nu a mai ajuns la server.
Va recomand sa mai retrimiteti, in cele din urma ar trebui sa mearga.

daniel82
25 August 2023, 08:54
nu se trimit deloc aceste facturi. Deja se tot aduna.
PS sunt facturi care au peste 70 pozitii.

alexadi
30 January 2024, 16:11
Pot vedea undeva in mentor cand expira tokenul virtual? ca la cate erori sunt la anaf ma gandesc sa elimin cat mai mult din cauze, ca azi am intanlit multe erori.
am avut asta astazi si ma gandesc sa nu fie de la perioada de expirare.
REST request failed: Error receiving data: (12002) The operation timed out

IulianC
30 January 2024, 16:51
Buna ziua, aveti posibilitatea sa vizualizati din table, mai exact "EFCR.DB" ce se gaseste la nivel de Winment-Data.

MARIA
31 January 2024, 15:39
Si eu am acelasi mesaj , dar aleator. Din transmitere efactura mai apas inca o data ( de doua ori) pe stare tansmisie si intr-un final se trimite.
Eu, in schimb, am alta problema cu generearea efacturii si anume: emit Bf prin emulare, dupa care emit factura catre PJ.
Imi apare eroarea:1495.
Inca nu am reusit sa transmit facturile astfel emise.
Daca incep cu factura si apoi emit bonul totul este OK.
Doar ca nu intotdeauna stiu de la inceput daca cumparatorul e PJ.

IulianC
31 January 2024, 15:44
Buna ziua, verificati Producatorul de pe articol, posibil daca e din alta tara si nu este configurat corect sa apara aceasta problema. Va recomand sa il puneti pe nedefinit.
O alta cauza ar mai fi si lipsa Sediului Social. Verificati sa fie asociat.

DragosE_WT
01 February 2024, 08:59
Este un bug la Mentor cand faci factura din bon. Nu se conecteaza al localitate. Mai intrati o data pe client si il mai alegeti o data, salvati, si vine si localitatea.

Opteron
01 February 2024, 18:39
Buna seara,
are cineva idee de la ce am aceasta eroare? Mai dimineata aveam alta eroare dar nu am apucat sa postez deoarece nu mergea serveru anaf si am zis posibil sa fie de la nevalidare cod fiscal.
14961497

testing
02 February 2024, 07:31
Din mesaj, reiese, ca nu ati asociat codul saft, unitatii de masura pentru articolul respectiv.


Buna seara,
are cineva idee de la ce am aceasta eroare? Mai dimineata aveam alta eroare dar nu am apucat sa postez deoarece nu mergea serveru anaf si am zis posibil sa fie de la nevalidare cod fiscal.
14961497

Opteron
02 February 2024, 09:13
Si ce treaba are saft-t cu e factura . plus ca nu ma lasa sa il modific si sa il adaug

Irina
02 February 2024, 09:27
Campurile sunt comune si pt saft si pt efactura. Ca saftul a fost primul si asa a ramas denumirea, mai putin important. Si da, trebuie sa mergeti pe unitatea de masura de la acest articol si sa selectati Simbol saft. Am scris si in documentatia pentru efactura, la pagina 10
http://download.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/20_e-Factura/Documentatie%20e-factura.pdf

MARIA
02 February 2024, 09:58
Multumesc DragosE_WT. Asa merge.

testing
02 February 2024, 11:11
Si ce treaba are saft-t cu e factura . plus ca nu ma lasa sa il modific si sa il adaug

Nu puteti face modificare direct in factura. Trebuie sa mergeti in nomenclator, si sa modificati.

ela_ioana
09 February 2024, 10:45
Buna ziua! Incerc sa generez un xml si imi da urmatoarea eroare:

tipAssert=FailedAssert; codEroare=BR-CO-17; localizareEroare=/Invoice/cac:TaxTotal/cac:TaxSubtotal; textEroare=[BR-CO-17]-VAT category tax amount (BT-117) = VAT category taxable amount (BT-116) x (VAT category rate (BT-119) / 100), rounded to two decimals.; expresieValidata=(round(cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent)) = 0 and (round(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) = 0)) or (round(cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent)) != 0 and ((abs(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) - 1 < round(abs(xs:decimal(cbc:TaxableAmount)) * (cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent) div 100) * 10 * 10) div 100 ) and (abs(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) + 1 > round(abs(xs:decimal(cbc:TaxableAmount)) * (cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent) div 100) * 10 * 10) div 100 ))) or (not(exists(cac:TaxCategory[cac:TaxScheme/normalize-space(upper-case(cbc:ID))='VAT']/xs:decimal(cbc:Percent))) and (round(xs:decimal(cbc:TaxAmount)) = 0))
tipAssert=FailedAssert; codEroare=BR-S-09; localizareEroare=/Invoice/cac:TaxTotal/cac:TaxSubtotal/cac:TaxCategory; textEroare=[BR-S-09]-The VAT category tax amount (BT-117) in a VAT breakdown (BG-23) where VAT category code (BT-118) is Standard rated

din ce am mai citit ...lipseste RO de la firma.....dar nu lipseste....
Multumesc!

Irina
09 February 2024, 10:47
Ati pus rotunjirea la 2 zecimale din butonul de jos? cel cu punct 00

ela_ioana
09 February 2024, 10:59
Care buton??

Irina
09 February 2024, 11:02
v-am facut printscreen 1507

ela_ioana
09 February 2024, 11:02
L-am vazut!! Nu are bifa...

ela_ioana
09 February 2024, 11:06
v-am facut printscreen 1507

Cu bifa, fara bifa...nu merge...aceeasi eroare

Irina
09 February 2024, 11:09
atunci incercam varianta 2, verificati constantele de tva 1508

ela_ioana
09 February 2024, 11:17
atunci incercam varianta 2, verificati constantele de tva 1508

e ok..asa am constantele setate

Irina
09 February 2024, 11:21
Ce versiune aveti? Sunteti cu ultima, aveti wmdecl actual?

ela_ioana
09 February 2024, 12:57
Ce versiune aveti? Sunteti cu ultima, aveti wmdecl actual?

Ultima versiune...am dat o avarie cu de toate si pana la urma nu a mai dat eroare...Multe erori in ultimul timp, iar aici nu ma refer doar la efactura..Va multumesc frumos!

Irina
09 February 2024, 13:30
La efactura e dupa noroc, cum merge sau nu serverul anaf. Plus ca validarea efactura se face conform constantei care are doua valori, prin duk sau online. Desi validatoarele sunt ambele de la anaf, dau rezultate diferite ...tot in functie de noroc.

alexadi
07 March 2024, 16:03
Ma tot uit in constante ca sa trimit in efactura si campurile serii lot si data expirare, caut si nu gasesc cum sa fac asta pe facturile listate aceste informatii apar, cum fac sa apara si in efactura stie cineva?
Multumesc anticipat pentru ajutor.

alexadi
12 March 2024, 10:24
Sa inteleg ca pt moment nu exista nici o sansa sa trimit in efactura si datele de mai sus?

IulianC
12 March 2024, 11:16
Buna ziua, trebuie sa aveti constanta "Cere data expirarii dupa alegere articol" pe DA, apoi sa aduceti aceste informatii (campurile serii lot si data expirare) in Observatii din tabul Observatii articole.
1560

alexadi
12 March 2024, 12:04
Multumesc pentru raspuns, e o varianta sper sa le intre in automatism colegilor mei. La nivel de factura listata informatia este adusa automat, ca am constanta setata de multi ani, dar acuma cu factura electronica ma intrebam cum sa fac sa le aduca automat la fel ca in factura listata si in factura electronica ca aducand factura din comanda ar fi usor sa le preaia automat.

claudiu.mirica
12 March 2024, 13:30
Din experiența mea de lucru cu "Observațiile din tabul Observații articole", am observat că acestea sunt incluse īn e-factură doar atunci cānd sunt introduse direct īn macheta facturii. Īn cazul īn care sunt preluate prin comenzi/avize de expediție, ele sunt ignorate cu succes de către program pentru e-factură.

alexadi
02 April 2024, 10:28
In momentul de fata in mentor date in Iesiri /facturi (E-Facturare) imi apar doar facturile care sunt in relatia cu autoritatea statului adica institutii publice, nu inteleg insa de ce nu si cele catre firme. E totusi ciudat ca ar trebui sa apara tot mai puntin facturile de la persoanele fizice. Stie cineva ce as putea verifica sa vad de ce persoanele juridice nu apar?

Irina
02 April 2024, 10:35
Trebuie sa aveti ultimele versiuni si constanta pusa pe da 1578

claudiu.mirica
02 April 2024, 10:36
Constante eFactura : Persoana juridica inregistrata in Ro e-Factura pe Da .

alexadi
02 April 2024, 10:54
Multumesc mult pentru raspunsuri, Ma gandiseam ca fiind neinregistrat nu am nevoie sa o activez, dar acuma nu mai conteaza ca toti suntem obligatii de lege.

alexadi
04 April 2024, 11:15
E cam ciudata aceasta constanta revin si spun acuma de ce, eu caut cui in registrul e-factura de pe anaf, si nu apare in registru, depune doar prin efectul legii nefiind inregistrat. Acesta constanta se duce undeva in xml, specificand ca e inregistrat in registru e-factura ? Ca daca este asa nu este bine sa o am pusa pe da, caci informatiile sunt inexacte.