PDA

View Full Version : Cautare produse bonuri de consum



alexadi
10 February 2022, 13:30
Pe scurt activarea constantei de cautare : caracterele tastate sunt transformate in MAJUSCULE nu este functionala pe varianta 901.01 in bonurile de consum, in firma am activat si gruparea produselor dupa clase de articole, rezolvarea pana la o noua versiune a fost ca aceasta constanta sa fie trecuta pe NU.

Azi dupa ultimul update si anume versiunea 901.01 ma suna un utilizator si imi zice urmatoarea problema in bonurile de consum nu pot face cautare dupa denumirea produsului ca imi returneaza ca nu gaseste, si apas pe nu le mesajul aparut si ma pozitioneaza pe prima pozitie din nomenclator, el cauta oua si ii punea produsul almete (ca acesta era primul produs in lista lui). Deschid la mine aceeasi firma acelasi loc Interne/Bonuri de consum totul mergea struna, sun si ii zic sa intre aceeasi eroare imi da un acces la pc lui si ce sa vezi eroare, atunci imi aduc aminte ca eu nu mi-am activat constanta de: "Cautare: caracterele tastate sunt transformate in MAJUSCULE. " adica la mine e pe NU si cauta produsele la utilizator e pe Da si nu returneaza ca nu gaseste produsele, ca sa rezolv problema am trecut constanta si la el pe NU. asta e asa a fost pana acum 2 versiuni cand a aparut mesajul cu Da si nu la intrarea in firma.

Irina
10 February 2022, 14:16
ok, voi testa, pun tichet daca este o problema

Irina
10 February 2022, 14:27
Mie imi pare ca functioneaza la fel ca pana acum. In primul atasament, constanta este pe Nu, eu scriu cu majuscule, nu cauta. In a doilea atasament constanta este pe Da, cautarea mea cu majuscule face ce trebuie. Sunt pe bonuri de consum, nu vad nici o problema954955

alexadi
10 February 2022, 16:03
Am 2 cazuri:
1. constanta este setata pe DA inainte de 901.01 a functionat, am atasat pozele 1, 2 si 3 in care se vede ca nu gaseste ouale cauta dar nu gaseste nimic chiar daca am caps dezactivat de la tastatura chiar daca este activat el cauta cu Majuscule dat nu gaseste OUA care sunt in nomenclator. 957 958 959

2. constanta este setata pe NU si cauta si gaseste cum e normal daca am tastatura cu caps activat gaseste oaulele daca am caps dezactivat din tastatura nu le gaseste cum e normal atasat pozele 4, 6, 7960 961 962