PDA

View Full Version : Probleme Căutare pe articole versiunea 896.02



Adi73
17 July 2021, 23:31
Buna ziua,
Lucrez īn remote pe 7 stații și am instalat versiunea 896.02. Căutarea pe articole, indiferent unde este făcută (intrări, ieșiri, transferuri, emulare...), funcționează doar la prima litera. Este extrem de incomod sa cauți manual un articol la un nomenclator cu cāteva mii de articole. Va rog sa veniți cu o solutie.

Adi73
18 July 2021, 12:44
Problema este de la constanta "Căutare: caracterele tastate sunt transformate īn MAJUSCULE". Am revenit la versiunea 893.10 și cu aceasta constanta setată pe 'NU' lucrurile au revenit la normal.

Adi73
08 August 2021, 15:26
Vad ca a apărut pe ftp2 versiunea 896.03. A fost rezolvată problema cu căutarea articolelor?

catalinae
09 August 2021, 12:00
Buna ziua,

Dupa upgrade la versiunea 896.02, la intrarea in MENTOR va intreaba daca doriti cautarea articolelor sa fie case insensitive.
Daca ati setat pe DA si doriti sa modificati optiunea, atunci se va modifica constanta : Cautare: caracterele tastate sunt transformate in MAJUSCULE (constanta la nivel de user) - din DA in NU.

Nu este o eroare de program.

Adi73
09 August 2021, 13:03
Indiferent cum este setată această constantă, căutarea pe articole nu funcționează decāt la prima literă. De exemple dacă vreau să caut un articol a cărui denumire īncepe cu litera M iar a doua literă este O, trebuie să derulez manual tot nomenclatorul pānă la secvența MO! Am īncercat cu ambele variante de Setare a acestei constante.

adaniel
13 August 2021, 14:07
Bugul se va repara pe versiunea urmatoare.

LauGhe
18 August 2021, 15:28
Indiferent cum este setată această constantă, căutarea pe articole nu funcționează decāt la prima literă. De exemple dacă vreau să caut un articol a cărui denumire īncepe cu litera M iar a doua literă este O, trebuie să derulez manual tot nomenclatorul pānă la secvența MO! Am īncercat cu ambele variante de Setare a acestei constante.

Pana ce rezolva astia, foloseste functia de cautare.