PDA

View Full Version : Transmitere liste prin e-mail direct din program



moldovanbianca
30 March 2010, 08:39
M-ar interesa setarile ce trebuiesc facute pentru transmiterea listelor (de ex al facturilor) prin e-mail direct din programul Winmentor.Am facut setarile la constante generale, dar nu reusesc sa trimit.
Multumesc

georgiana
30 March 2010, 12:01
Daca este pus corect serverul de mail ar trebui sa mearga. De pe lista sau factura respectiva (nu stiu care e cea cu facturile de care spuneti), dati vizualizare, format pdf de pe butonul din dreapta sus, si dati EMail, ar trebui sa va ia implicit din constante datele, si transmitere. La mine a mers.

adi_ciobotaru
29 April 2010, 00:40
Mai depinde si de setarile server-ului de email ce il utilizati... am observat ca uneori, daca nu se folosesc porturile standard, 25 si 110, nu merge trimiterea mail-ului. Alteori, insa, a mers, chiar daca nu se foloseau porturile standard. Am mai observat si ca, uneori, daca smtp-ul cere autentificare, iar aceasta este diferita de a pop-ului sau a imap-ului, iarasi exista posibilitatea sa nu mearga...
Sau, poate, vreun firewall va impiedica comunicarea...
Oricum, mai pe scurt: vorbiti cu cei care se ocupa cu intretinerea pc-urilor dvs...
Din punctul de vedere al Mentor-ului, vad ca v-ati descurcat, deci ati "depistat" unde trebuie introduse informatiile (la constantele de email)...
Bafta... SI, SCRIETI-NE CUM ATI REZOLVAT PANA LA URMA... :)

gabriela g.
17 February 2011, 11:47
scuze, si eu am am aceeasi problema, am setat tot dar nu-mi merge. nu lucrez local ci conectata remote pe un server. ma poate ajuta cineva? multumesc

adi_ciobotaru
17 February 2011, 13:01
Vorbiti cu administratorul acelui server; cel mai probabil politica de securitate de acolo va blocheaza porturile pe care se trimit mail-uri... de asemenea, vorbiti cu cei care va administreaza server-ul de email... ideea este ca din Mentor se pot trimite mail-urile acestea, daca nu exista alte conditii care sa te blocheze...

Iar daca nu merge, ce mare lucru sa faceti un fisier pdf, care apoi sa il atasati la un email obisnuit dat din MsOutlook, sau Thunderbird?

adi_ciobotaru
17 February 2011, 13:02
Vorbiti cu administratorul acelui server; cel mai probabil politica de securitate de acolo va blocheaza porturile pe care se trimit mail-uri... de asemenea, vorbiti cu cei care va administreaza server-ul de email... ideea este ca din Mentor se pot trimite mail-urile acestea, daca nu exista alte conditii care sa te blocheze...

Iar daca nu merge, ce mare lucru sa faceti un fisier pdf, care apoi sa il atasati la un email obisnuit dat din MsOutlook, sau Thunderbird?

xpt
01 September 2011, 10:16
Si eu am facut ceva testari si nu a functionat.
Am setat pentru transmisii e-mail un cont de la gmail (am activat pop smtp si imap).
Setarile din mentor sunt;
server pop; pop.gmail.com
adresa e-mail; nume@gmail.com
server smtp; smtp.gmail.com

In firewall sunt activate permisiunile pentru mentor.

Cu aceleasi setari outlook functioneaza corect.

Nu e posibil sa fie o problema din Mentor ?