PDA

View Full Version : stergere conturi analitice



Bianca
19 March 2010, 16:09
buna
tocmai am facut o rupere de firma cu ian 2010 si am niste analitice create la contul 167 pe care le preiau in initializare cu sold 0. Ele nu au mai fost folosite de jumatate de an.
as vrea sa le sterg dar nu reusesc.
stie cineva o solutie?
Multumesc anticipat

georgiana
22 March 2010, 10:59
Cred ca nu va lasa sa stergeti conturile din cauza ca aveti niste resturi foarte mici in sold (gen 0.000000012)
Puteti sa mergeti in initializare pe conturile respective si sa modificati la sold sa puneti zero (chiar daca in momentul de fata tot zero este), si apoi sa incercati sa le stergeti. daca to nu merge puteti incerca o alta solutie propusa aici pe forum:
- mergeti pe unul din analiticele care vreti sa le stergeti - Modific - si la salvare va aparea macheta cu redistribuirea soldului. Distribuiti tot procentul pe celelalte analitice si pe acesta sa ramana zero. Apoi il veti putea sterge
- Cand ajungeti la ultimul analitic care vreti sa-l stergeti (daca nu mai aveti altele, adica vreti sa ramaneti numai cu 167) dati modific si la savare treceti in dreptul lui - zero la procente,iar in dreptul liniei cu ??? 100% pe ambele coloane. Apoi veti putea sterge si acest ultim analitic.
Sper ca ati inteles cum se procedeaza, daca va ajuta puteti sa vedeti aici discutia anterioara de pe forum:
http://forum.winmentor.ro/showthread.php?t=211&highlight=stergere+analitice

Bianca
22 March 2010, 15:20
Multumesc a mers prima varianta
o zi buna

CELINE
18 April 2018, 20:48
Buna seara !
in legatura cu stergere analitic creat eronat va rog mult sa ma ajutati cu informatie de incepator in ale mentorului . O poza cum se distribuie procentul in cazul meu cand e creeat doar un singur analitic la un cont ce era deja analitic si are pe el rulaje precedente .Va multumesc mult
433

DragosE_WT
19 April 2018, 09:16
Nu stiu daca am inteles bine: cand este un singur analitic, sumele se distribuie 100% pe acel analitic, nici nu mai pune intrebarea WinMentorul.

Irina
19 April 2018, 09:50
Dvs nu aveti doua analitice, aveti un analitic la care ati facut alt analitic si care s-a transformat in sintetic. Inteleg eu ce vreti sa faceti, dar nu stiu daca va pot explica f bine ce ati avea de facut, asa ca va rog sa luati legatura cu distribuitorul dvs sau cu producatorul.