PDA

View Full Version : Dimensiunea editabila afisata a campurilor+plati direct pe cont



daniel
02 March 2010, 12:27
De multa vreme ma deranjeaza 2 questii pe care imi doresc sa le vad modificate in MENTOR (bine, normal ca as vrea mai multe dar astea chiar cred ca nu sunt greu de facut si in plus sunt utile):

1. In orice "macheta", dimensiunea editabila afisata a campurilor sa fie egala cu nr. de caractere maxim se se pot completa in campul respectiv (se aplica de exemplu la "Observatii" in Registrul de casa, banca, note contabile etc).

2. La "Explicatiile" care apar in listarile Registrul de casa si cel de banca, in momentul in care este vorba de plati efectuate direct pe cont as vrea sa apara in loc de "Plata direct pe cont..." chiar denumirea contului respectiv "Cheltuieli cu ce-or fi ele...". Asta ar duce la o folosire mai eficienta a spatiului din campul "Observatiii" unde s-ar putea detalia cu explicatii suplimentare. Aceasta schimbare ar fi utila in momentul in care pe liste (sau eventuale exporturi in .xls) se uita cineva care nu e contabil, caz care se intampla frecvent cand se prezinta diverse rapoarte.

Se poate? Credeti ca merita efortul?

adi_ciobotaru
02 March 2010, 16:03
1 nu prea se poate realiza.
La 2, subscriu si eu... :) sau, mai bine, sa se introduca o coloana cu denumirea contului, precum si una cu numele (in engleza?) contului.

daniel
02 March 2010, 16:45
@adi: 1 nu prea se poate realiza.

refuz sa cred ca nu se poate realiza. Care ar fi motivul/explicatia?

adi_ciobotaru
03 March 2010, 09:37
Pai ar insemna sa fie marite toate formularele (machetele, cum le spuneti dvs), lucru imposibil, deoarece nu toata lumea utilizeaza rezolutii de genul 1600*1200, ci sunt multi care lucreaza la rezolutia standard, 1024*768, sau chiar la 800*600.

Totodata, mi se pare ilogic. In tabela bazei de date se pot memora x caractere, dar daca x este mare, normal ar fi ca pe formular sa apara doar y caractere, si sa defileze text-ul spre stanga in timp ce tastezi, asa cum se si intampla, dealtfel. Deci, y<x.

Intre noi fie vorba, ce scrieti la acele observatii de la casa? Caci eu nu scriu nimic niciodata :)