PDA

View Full Version : Bon fiscal import



cesca
02 March 2010, 10:41
Cum fac receptie la un bon fiscal in euro?

DragosE_WT
03 March 2010, 11:02
N-a raspuns nimeni, haideti sa incerc eu un raspuns:
- in prima faza il bagati ca nota contabila diversa, in euro, legata de partener; atentie la liniile baza/tva si la jurnalul de tva unde trebuie sa va ajunga aceasta nota;
- faceti marire de stoc cu acea marfa, in lei, si pe acelasi cont in care faceti incarcarea de marfa (receptia/livrarea).

Per ansamblu, se obtine un rulaj mai mare pe contul de marfa; puteti rezolva asta prin adaugarea la respectiva nota contabila a unei linii 371=371 cu valoarea negativa (in euro) a marfii respective.

adi_ciobotaru
03 March 2010, 16:51
Bonul fiscal in euro este din Romania? presupun ca este din exterior... caz in care, nu cred ca sunt indeplinite conditiile pentru deductibilitatea cheltuielii, si nici pentru a avea dreptul de deducere a tva-ului, nici pt a face taxare inversa.
In acest caz, nota contabila ar fi pe un cont de cheltuiala nedeductibila, iar marirea de stoc, pe un cont de venit (impozabil)...
Dar, cred (nu sunt sigur) ca nu ar trebui facuta nici o nota contabila, ci, direct o plata din caseria in euro, pe contul 6xx. Sau, o plata din justificare avans in euro, direct pe contul 6xx.

Ar trebui sa detaliati problema mai clar... zic eu.. ce aveti pe bon, de unde este etc.

cesca
26 March 2010, 12:32
Bonul fiscal este in euro,din Austria,reprezinta alimentare cu combustibil de catre un salariat care a fost intr-o deplasare in strainatate,mi-ar trebui sa fac receptie pt a calcula consumul lunar de combustibil,cu Tva nu am probleme pt ca nu il deduc in cazul asta.Daca ma poate ajuta cineva v-as fi recunoscatoare.Va multumesc.

adi_ciobotaru
27 March 2010, 18:35
Nu va suparati, dar mie imi place sa vorbesc deschis, deaceea vreau sa intelegeti ce nu imi place mie: NU IMI PLACE FAPTUL CA NU SCRIETI CE ANUME DORITI SA FACETI DE FAPT...

Initial ati spus ca doriti sa faceti "receptie la un bon in euro". Atat, scurt, fara explicatii si detalii. Acum spuneti ca doriti sa "calculati consumul lunar de combustibil". Eu, de exemplu, NU INTELEG CE DORITI. Nu stiu ce intelegeti dvs prin a calcula consumul... etc. Consumul nu se calculeaza, consumul se inregistreaza, dupa parerea mea. Asa cum, la o factura de energie electrica, contabilul inregistreaza consumul pe 605, nu calculeaza el nimic. Vedeti mai jos explicatia mea.

Daca postati mai multe detalii, probabil voi intelege... daca nu, atunci procedati precum a scris DragosE. De altfel, marirea de stoc o puteti folosi oricand doriti ca "ceva" sa apara in stoc; ea poate fi insotita de eventuale note diverse, de stornare a formulei contabile de pe marirea de stoc... Mult succes.

Iar acum, daca mai aveti timp sa cititi, permiteti-mi trei idei:

1. Ce as face eu cu bonul acela in euro: pai, dupa cum am mai scris, la justificarea avansului spre decontare acordat in euro, as face o plata direct pe contul 6022.x. Atat; simplu si complet.

2. O discutie (contabila) veche de cand lumea: COMBUSTIBILUL NU SE RECEPTIONEAZA. Cand ma duc la Petrom-ul sau la Mol-ul din cartier si bag motorina, acest fapt se inregistreaza pe la intrari pe bon, folosind un articol de tip serviciu care merge in contul 6022, cu tva, iar apoi platesc bonul prin o tranzactie de casa. Folosirea intrarii pe chitanta/bon este justificata de aparitia acesteia in jurnalul de cumparari. Daca nu este deductibila cheltuiala (soferul nu este agent), atunci inregistrez doar o tranzactie de casa de plata direct pe cont (fara tva, evident), pe contul 6022.X, unde X este analiticul ce il folosesc eu pentru nedeductibile.

3. De ce nu se receptioneaza combustibilul? PENTRU CA NU AM UNDE SA-L RECEPTIONEZ. Caci, nu am in curte un depozit de combustibil autorizat de catre pompieri, depozit care sa aiba un gestionar care sa semneze nir-ul, pentru ca nu am ingropate niste cisterne mari sub pamant (asa arata un depozit de combustibil)... Daca dvs aveti asa ceva, atunci, receptionati combustibilul. Ceea ce intra in rezervorul unei masini il consider a fi cheltuiala. Asa cum, intr-o fabrica, materia prima care este scoasa din magazie (unde a fost receptionata) si este pusa pe masinile de productie, este considerata consumata, chiar daca, de exemplu, un colac de sarma pus pe o masina de facut suruburi poate "dura" chiar 2 luni pana se consuma... Sau, daca sunt un depozit mare, si am stivuitoare, ceea ce am pus in rezervorul stivuitorului, este consumat. Tot asa, daca sunt firma ce presteaza servicii, ceea ce pun in rezervorul masinilor agentilor, este consumat.
Deci, dupa parerea mea, DATORIA CONTABILULUI ESTE SA INREGISTREZE CONSUMUL, NU SA IL CALCULEZE... contabilul ia bonul in mana, verifica daca pe el este trecut numarul masinii, numele soferului si numele firmei, exista stampila de la statie care sa ateste ca respectivul sofer a alimentat, verifica daca nu sunt alte articole pe bon (snikers, chips-uri etc), iar apoi inregistreaza acest bon pe 6022...

Asta este parerea mea. Nu ma deranjeaza ca dvs sa aveti o alta parere... dar, daca doriti ajutor, descrieti un pic cum anume "calculati" dvs consumul... si eu, si altii, suntem dornici si deschisi in a afla lucruri noi.. daca nu mai vreti sa dati detalii, faceti marirea de stoc, iar apoi, "calculati consumul" dupa cum probabil faceati si pana in prezent..

Spor la lucru...