PDA

View Full Version : listare facturi si trimitere prin e-mail



alexadi
09 February 2021, 14:34
Am si eu o intrebare, am vazut ca in urma cu cateva versiuni de soft a aparut o modificare la modul de alegere al acestor facturi si singura posibilitate este sa ii dau dublu click pe fiecare factura. Ce ma intereseaza pe mine e am cumva posibilitatea de a selecta undeva o constanta sau cum sa fac sa pot selecta toate facturile dintr-o zi sau o perioada?
Multumesc.

DragosE_WT
09 February 2021, 16:01
Plusul albastru.

alexadi
09 February 2021, 16:35
Multumesc este perfect.

alexadi
17 March 2021, 17:28
Incerc sa trimis si eu automat niste facturi si setez in mentor in constante generale la punctul 11. email datele necesare server si adresa de email. Insa ma lovesc de situatia ca nu e functionala, sunt ceva limitari legate de modul de setare al emailului?

Patesc ca dupa ce apas pe transmite mesaje programul nu face nimc sta asa se face gri iar daca pun mouseul pe program imi apare clepsidra si sta asa minute bune daca apas pe ecran imi da ca programul nu raspunde aleg Try to restore the program imi deshide o fereastra de informare: Master, transmisia s-a efectuat cu succes ii dau ok si imi apare eroare: Master, eroare la conectare ii dau ok si pot iesi din program insa nu a trimis nimic.

Daca setez un cont de gmail e perfect daca setez un server de mail de forma: mail.domeniu.com (la domeniu am domeniul respectiv care este functional caci am mailul asa setat si il pot folosi) ce anume sa intreb la cel de administreaza serverul de email, ca i-am cerut smtp si tot ce apare in constante (i-am dat prins screnn si i-am cerut sa imi zica ce sa completez) si a zis ca astea sunt deajuns pentru a functiona mailul.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

DragosE_WT
18 March 2021, 08:24
Verificati in SendEmail_xxx.log de la nivel de Mentor.exe, poate sunt mai multe detalii acolo.

alexadi
18 March 2021, 09:31
Multumesc mult pt raspuns, am verificat si am doar 2 randuri la cand am eroarea cu acel cont de email:
Stat Connected.
Stat Disconnected.
Cand am setat un gmail pt test apar toate liniile de negociere cu trimtere, mai mult ca sigur nu stie sa comunice cu acest server de mail.

PS: Am cautat acuma pe google si am vazut ca acest sendmai.exe nu accepta decat conexiune se tip smtp, iara din cea ce am vazut eu la setarile de la mailul acela e fara smtp. Mai mult ca sigur de aici este posibil ca acel server de mail sa nu accepte smtp si atunci asta e problema. Intreb azi la cel care il detine si voi afla sigur. Daca nu spuporta revin cu un mesaj sa confirm ca asa este.

admin
18 March 2021, 16:17
Trebuie sa luati legatura cu cine are hostingul pentru domeniul Dvs. si sa vedeti pe care SMTP port se accepta email-relay: 25, 465, 587, sau mai rar 2525 (sunt porturile dedicate pentru asa ceva).

alexadi
07 February 2022, 12:48
Vad ca in ultima versiune si anume 900.01 a aparut si in listarea facturi optiunea de trimitere email insa nu tine cont si de constanta din operare utilizatori (Director salvare facturi in format PDF) unde este setat folderul in care sa se faca salvarile in pdf pentru trimitere pe email. Le folosesc de mult timp din mentor/iesiri/Listare facturi si transmitere prin E-mail si de aici imi deschide corect folderul in care sa salveze datele, insa din factura la print nu imi da mai trebuie setat ceva sau nu e inca functionala optiunea este cea incercuita din poza 5.listare facturi email.jpg imi deschide sa aleg unde salvez factura cum apare in poza 6.folder facturi pdf.jpg:
949 950

Irina
07 February 2022, 14:19
Da, am testat, asa e, pus tichet pentru programator ( nu cred ca va fi disponibil in urmatoarea versiune)

alexadi
10 February 2022, 09:24
Multumesc pt raspuns nu-i graba folosim modulul vechi ca asta este la cate modificari sunt acesta nu e asa importanta. O intrebare se poate ca sa propuna automat numele fisierului ca si in celalalt modul din iesiri /listare facturi si transmitere pe e-mail, ca sa fie mai rapid, iar utilizatorul daca considera ca nu doreste ii poate scrie el ce nume vrea, nu ca acuma sa fie gol campul de nume fisier.

PS: Un nume propus automat la salvarea in pdf ar fi ideal la toate rapoartele cand le salvezi in pdf

Irina
10 February 2022, 09:37
Modificarea a fost facuta, o gasiti pe versiunea de acum de pe kit test.

alexadi
10 February 2022, 09:56
Multumesc pt raspuns, adica versiunea 901.01 ca daca e acesta nu e inca functionala ca am instalat aseara pt salarii

Irina
10 February 2022, 10:08
Eu pe versiunea asta am testat, vad ca functioneaza pe iesiri facturi. Ma duce automat pe folderul setat in constanta. Daca tot nu va merge, voi relua testarea, dar mai incolo dupa ce trecem de saf-t.

alexadi
23 February 2022, 18:04
Scriu tot aici pt ca e aproximativ la fel problema, am vazut ca in toate rapoartele apare la printare si posibilitatea de a le trimite pe email lucru care este un mare avantaj se poate ca aceste fisiere sa apara intr-un folder prestabiliti la salvare, poate fi acelasi cu facturile sau alta constanta? Cum e gandita acesta facilitate?

Intreb pt ca mai am utilizatori care ar trimite rapoarte direct din pdf pe mail, chiar si eu as face asta insa acuma imi deschide ca director implicit directorul firmei din folderul DATA lucru care nu e prea ok mai ales ca utilizatori vor umple de pdf aceste foldere si ma vor incurca la salvari si maresc inutil si spatiul ocupat de baza de date pe hdd dedicat. Am pt aceste mici situatii un folder dedicat pentru fiecare utilizator si care nu e pe hdd cu datele de la program si intreb cum sa fac sa fie acel folder alocat automat ca altfel ma apuca groaza numai cand ma gandesc ca fiecare va salva pe unde il va duce capul.
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Irina
24 February 2022, 10:27
Pentru liste nu avem optiunea de a seta un director implicit, va trebui ca operatorii sa fie atenti unde duc fisierele. Nu cred ca vom avea timp prea curand sa ne ocupam

alexadi
31 May 2022, 10:05
Am testat si eu in noua versiune 22.051/3 si vad ca inca in iesiri la listarea de facturi nu tine cont de aceea cale setata in constanta mai trebuie setat si altceva sau inca nu e rezolvata problema?

Irina
31 May 2022, 11:12
Nu stiu ce se intampla pe firma dvs, dar eu la o testare simpla am totul conform cu constanta 1029 1030

alexadi
31 May 2022, 12:00
Multumesc pentru raspuns si pentru print screen caci cu ajutorul lui am reusit sa identific problema:
Contansta de care vorbesc este: Director salvare facturi in format PDF si are simbolul DirFactPDF

Acesta constanta functioneaza insa partial si anume doar pe partitia / hdd respectiv 1031 1032 adica in cazul de fata doar pe D.

Insa ea nu functioneaza pe alt hdd sau partitie: 1033 1033

Cazul meu concret este un caz ideal ca sa zic asa am partitia de date D: care este o matrice raid 1+0 unde se gasesc datele si executabilele pe o partie E care este un alt hdd de sine statator, si de aici apare si problema ca salvarea facturilor sa nu se faca in D ci pe E in cazul de fata (poate fi si alt hdd ) am ales acest mod de lucru pentru a izola datele de fisierele executabile.

PS: Am testat in pc meu de test unde am un ssd cu 2 partiti un C si un D pe D este instalat de test mentorul, firma noua acuma creeata, si daca aleg folder pt D este ok functioneaza constanta, daca aleg un folder pe C nu functioneaza consntata deci este vorba de a alege un folder de pe aceeasi partitie.

alexadi
05 July 2022, 12:07
Pot face undeva o setare ca la subiectul mailului sa apara numele facturi atasate? Sau in cadrul campului text mesaj? Sau macar sa ii pot defini eu un mesaj automat cu care sa se deschida?

alexandraD
05 July 2022, 12:25
Buna ziua. Nu...

alexadi
05 July 2022, 14:54
Multumesc pentru raspuns, eram aproape sigur ca nu se poate, insa am zis ca nu strica sa intreb.

gillmifus
06 August 2022, 08:39
Buna dimineata
Ma poate ajuta cine cu documentatia completa pentru a seta toti pasii pentru a putea transmite clientilor mei diverse liste direct din soft pe e-mail.
Sau orice solutie rapida si simpla este bine venita.
Multumesc anticipat

alexadi
13 December 2022, 11:33
Multumesc pentru raspuns si pentru print screen caci cu ajutorul lui am reusit sa identific problema:
Contansta de care vorbesc este: Director salvare facturi in format PDF si are simbolul DirFactPDF

Acesta constanta functioneaza insa partial si anume doar pe partitia / hdd respectiv 1031 1032 adica in cazul de fata doar pe D.

Insa ea nu functioneaza pe alt hdd sau partitie: 1033 1033

Cazul meu concret este un caz ideal ca sa zic asa am partitia de date D: care este o matrice raid 1+0 unde se gasesc datele si executabilele pe o partie E care este un alt hdd de sine statator, si de aici apare si problema ca salvarea facturilor sa nu se faca in D ci pe E in cazul de fata (poate fi si alt hdd ) am ales acest mod de lucru pentru a izola datele de fisierele executabile.

PS: Am testat in pc meu de test unde am un ssd cu 2 partiti un C si un D pe D este instalat de test mentorul, firma noua acuma creeata, si daca aleg folder pt D este ok functioneaza constanta, daca aleg un folder pe C nu functioneaza consntata deci este vorba de a alege un folder de pe aceeasi partitie.

Ceva rezolvare la acesta eroare ca vad ca inca nu este rezolvata, am hdd de sine statator pt mentor unde nu vreau sa incarc fisierele pdf, insa sunt fortat de acesta eroare care nu ma lasa sa am folder decat pe partitia cu mentorul cand pun alta partie sau hdd ma duce in radacina partitiei/hdd unde este baza de date, banuiesc ca e ceva bug in linia de cod si nu vede decat folder de pe litera partitiei/hdd cu mentor se poate avea in vedere rezolvarea si acestei erori in viitoarele versiuni?

Irina
13 December 2022, 12:04
Momentan ne ocupam doar de modificarile legislative care sunt valabile incepand cu 1 ianuarie. Nu cred ca va fi disponibil nimic de genul in urmatoarele versiuni.

alexadi
01 March 2023, 09:36
Ceva noutati cu rezolvarea corecta a functionari constantei: Director salvare facturi in format PDF si care are simbolul DirFactPDFde de care intrebam mai sus si care nu functioneaza decat cu un folder de pe aceeasi partitie cu datele de mentor adica datele sunt pe partitia D tot acolo trebuie si exportul daca e pe alta partitie sa zicem E deschide salvarea in directorul firmei, nu conteaza ca este partitie pe acelasi HDD sau chiar alt HDD de sine statator cum este cazul meu ca am doar baza de date pe un HDD de sine statator si restul fisierelor necesare pe alt HDD (bde, utilizatori de mentor, etc)

Irina
01 March 2023, 12:17
A umblat colegul in componente. Mie imi apare ok acum, urmariti versiunea viitoare.

alexadi
02 March 2023, 09:07
Multumesc frumos pentru raspuns. O primavara frumoasa si linistita.