PDA

View Full Version : jurnal vanzari



larivas
23 February 2010, 15:24
Am o problema la listarea jurnalului de vanzari, desi e cam veche nu mi-am data seama de ea. Am parteneri externi, cu taxare inversa. Problema este ca in jurnalul de vanzari imi aduce valoarea 0. Ce configurari as putea face sa-mi aduca valorile de pe facturi?

ada
24 February 2010, 10:33
Cred ca lista care va intereseaza este Jurnal vanzari UE-A4. Valoarea facturii va apare in coloana Total document.

larivas
24 February 2010, 13:50
Cred ca lista care va intereseaza este Jurnal vanzari UE-A4. Valoarea facturii va apare in coloana Total document.

Da aceasta e lista, stiu, dar tocmai aici nu imi apare valoarea facturilor, nici la total document, nici la vreo coloana care o am in configurari caci le-am incercat pe toate. De aceea credeam ca este vreo setare care trebuie facuta poate din constante.

adi_ciobotaru
24 February 2010, 23:03
0. Nu ati precizat despre ce fel de facturi este vorba (primite sau emise). Sper ca facturile la care va referiti sunt FACTURI DE INTRARE, la care ati bifat taxare inversa...
1. localitatea in care isi are sediul partenerul face parte din tara "care trebuie"? Iar tara respectiva are pe da bifa de stat european?
2. dati-mi un pm cu adresa dvs de email, si va trimit niste configurari orientative pentru jurnalele de tva, pe care sa le importati cu managerul de liste, si sa le folositi...
3. ce versiune de WinMENTOR folositi? este foarte importanta versiunea programului, intrucat in cele mai vechi de versiunea XXX nu apar anumite coloane, ce au fost introduse ulterior... din pacate, nu cunosc valoarea lui XXX, dar este ceva de prin 2008. Oricum, instalati 590.3...

larivas
26 February 2010, 12:10
0. exact -sunt facturile de intrare, care le-ati specificat
1. nu stiu unde ar trebui sa pun bifa-Austria, Germania sunt tarile de unde importam
2. v-am trimis un mail, am incercat sa pun toate coloanele din lista sa vad daca imi apare pe careva suma facturilor, apoi le-am sters deoarece nu figura pe nici o coloana
3. am versiunea 570.2 nu chiar atat de veche, inca nu am instalat 590.3 vazand ca sunt unele neclaritati, astept sa vad 590.5 ce se spune despre ea

adi_ciobotaru
26 February 2010, 18:40
la 1: inseamna ca, atunci cand ati fost instruita in utilizarea Mentor-ului, nu vi s-a spus cum se inregistreaza achizitiile intracomunitare...
la 3: 590.5 nu este o "versiune" propriu zisa... a fost doar un executabil dat spre testare, care, oricum este vechi in momentul de fata...