PDA

View Full Version : investitii



carmenbadea
22 February 2010, 14:53
In luna ianuarie 2009 ne-am apucat sa construim o hala.
Acum s-a terminat si facem receptia lucrarii ( halei de productie ) , dupa care trebuie inregistrata ca mijloc fix.
Va rog ajutati-ma sa inregistrez aceasta hala ca mijloc fix::confused:
help

bilion
23 February 2010, 08:04
Nu imi e clar ce anume ce anume nu stiti. Aruncati o privire aici:
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMENTOR%20Documentatie/03_ghid%20utilizare/Anexa%20IMOBILIZARI.pdf
si reveniti va rog cu o intrebare mai concreta.

carmenbadea
24 February 2010, 14:12
Eu vorbesc de o hala industriala construita in regie proprie.
Nu este vorba de o intrare pe factura ( cum este centrala termica din exemplu
dumneavoastra )
Aceasta hala trebuie introdusa ca mijloc fix. Cum o introduc pentru a putea fi preluata " la rezolvarea mijloacelor fixe din stoc"

:confused:
Urasc contabilitatea

adi_ciobotaru
24 February 2010, 23:31
Nu va suparati pe mine, insa nu trebuie sa urati contabilitatea, caci este frumoasa... the hate is from within, if you know what i mean...
Daca ar fi sa urati ceva, cred ca aceasta ar fi fiscalitatea :) ... Cum puteti uri contabilitatea, din moment ce ii cunoasteti si ii folositi expresiile acestea, gen "regie proprie", 'mijloc fix" si altele, care, pt majoritatea celorlalti oameni, par "ciudate"... :) Apropo, sa stiti ca exprimarea "mijloc fix" nu mai este corecta dpdv contabil inca din 2004; aveam un profesor la facultate care mereu ne spunea acest lucru :)

Pt problema dvs, cel mai bun sfat ar fi sa va adresati celor care va asigura mentenanta, pentru o scurta instruire (doar, pentru asta aveti contract cu ei, nu?)... cand nu stiti ceva, nu trebuie sa va panicati, ci sa va calmati si sa va ganditi care sunt pasii firesti de urmat pentru a afla ceea ce nu stiti. Nimeni nu s-a nascut invatat...

Raspunsul, pe scurt, ar fi ca trebuie facuta o marire de stoc (puteti selecta contul creditor). Cu aceasta ocazie, imobilizarea ajunge sa fie prezenta in stoc, adica faceti "receptia" despre care vorbeati. Daca nu stiti cum sa faceti marirea de stoc, vedeti alineatul precedent...

Ideea ce trebuie sa o retineti este ca modulul de imobilizari lucreaza in stransa legatura cu stocurile: va apar sa le rezolvati acele stocuri care tocmai au fost receptionate (din interiorul firmei sau aprovizionate), si va apar din nou cu sumenul intrebarii acele stocuri ce au fost livrate (pe facturi, sau pe diminuari de stoc cu ocazia casarii), tot pentru a fi "rezolvate".

Bafta.

d_valah
06 April 2010, 19:57
Stimata doamna eu procedez in felul urmator: -pe toata durata derularii investitiei, receptionez toate componentele acesteia inclusiv serviciile si taxele ce se includ in aceasta pe "301.analitic" materii prime, astfel incat periodic cand este necesar, sa pot face un bon de consum, ce i-mi va genera o inregistrare de tipul 601 = 301.materii prime. Concomitent din "note contabile" fac o nota cu inregistrarea 231 = 722 cu aceeasi valoare. La sfarsit, dupa ce consum toate materialele (si serviciile), merg in nomenclator si adaug denumirea si datele de identificare "Hala ....." .
Dupa aceea merg pe Interne/Mariri de stoc/adaug..... selectez din nomenclator "Hala..." si am grija ca in panoul 1 sa spun ca marirea se face pe seama contului 231, iar in panoul 2 sa spun ca am receptionat o constructie(tip contabil) in magazia Mijloace fixe. Ulterior merg pe imobilizari, clasific constructia si anii de amortizare si astept apoi modernizarile si/sau reevaluarile..... Dar despre asta, in episodul urmator....SPOR...