PDA

View Full Version : Instalare Windows din nou



ionela11
26 November 2020, 18:39
Bună seara,
Dacă instalez Windows-ul din nou pe c iar programul winmentor īl aveam pe partiția D din calculator īmi afectează rularea din nou a programului winmentor?..... Mi s a salvat tot ce am lucrat īn program?

Multumesc

DragosE_WT
27 November 2020, 08:37
Da si Da:
- trebuie reinstalat din nou motorul de baza de date (+ procedura acea de update BDE);
- daca datele de WinMentor sunt pe D, nu vor fi afectate; totusi, inainte de a rula install, faceti un backup la WinMent;
- daca erau Share-uri, drepturi de securitate, exceptii la antivirusi etc, trebuiesc refacute.

ionela11
27 November 2020, 10:44
Mulțumesc... Și cum fac toți pașii de mai sus?

DragosE_WT
30 November 2020, 09:52
- incepeti cu un backup (arhivare bruta) a directorului D:\WinMent; in functie de marime, poate sa dureze ceva timp; totusi, mai bine sa fii sigur decat sa ramai fara;
- dupa reinstalare Windows pe C, rulati instalarea de WinMent tot pe discul C; de ce pe C? pai, daca am rula pe D, se poate suprascrie ce aveati acolo; punem pe C acum si modificam ulterior pe D; luati un kit mai vechi de instalare (maxim v.880), pentru ca, pe cele mai noi, se instaleaza BDE-ul in C:\WinMent\BDE, ori noi il vom sterge ulterior; 880-ul pune BDE-ul in ProgramFiles;
- pasii de instalare sunt >> AICI << (https://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?2288-Reinstalare-winmentor-pe-alt-calculator&p=9584#post9584); peste tot unde ma refer la X:\WinMent la dvs va fi D:\WinMent, doar la instalarea initiala veti pune C: practic, pe noi ne intereseaza toate operatiunile aditionale creerii directorului de WinMent;
- la pasul 3B puteti modifica in Databases (cele 4 aliasuri scrise cu majuscule: MENTOR, MENTORALIAS etc) si sa treceti locatia corecta a bazei de date, adica din C: trece in D: ...; nu uitati de NetDir-ul specificat acolo, ori D:, ori retea, daca nu e monopost;
- la sfarsit, puteti sterge C:\WinMent;

Daca credeti ca e dificil, cereti ajutorul distribuitorului.