PDA

View Full Version : Lipsa machete facturi, chitante, contracte personalizate



ruralo
19 February 2010, 19:49
Am actualizat programul cu ultima versiune.Aveam configurate modele de facturi, chitante si contracte, care acum nu mai le gasesc. Ce am Gresit, si cum pot sa le recuperez, fara a incerca sa o iau de la zero?
Cum nu am sters nici un fisier, unde le pot gasi, sub ce forma au fost salvate, si cum le pot reinstala?
Multumesc!

adi_ciobotaru
20 February 2010, 00:09
Inainte de orice, doresc sa spun ca si eu (precum multi altii) am instalat 590.3, si, credeti-ma, nu se "pierde nimic"... ceva nu ati facut bine. Din pacate, nu stiu ce.

Acum, intre noi fie vorba, daca sunteti suspicios (si eu sunt), inainte de a face instalarea unei noi versiuni, salvati-va baza de date... in caz de ceva, sa aveti de unde sa o restaurati, si, deci, cel mai rau lucru care se poate intampla este sa fi pierdut niste timp degeaba, caci, in final, reveniti la "vechea versiune"...
Eu, personal, atat de suspicios sunt, incat chiar nu inteleg cum adica dvs ati instalat o noua versiune fara o salvare prealabila? :)

Acum, k sa scriu si ceva folositor cu privire la problema dvs: va rog, uitati-va in sectiunea liste, si, daca cumva si acolo ati avut salvate configurari de liste, spuneti-ne daca mai apar... daca nu mai apar, reveniti in secitiunea date, iar in dreapta-jos, verificati daca scrie "varianta extins" si alte cuvinte... daca cumva scrie varianta demo, verificati legatura cu cheia...

Dupa instalare, ati reindexat "totul" ?

Pe moment, nu am alte idei... bafta.

uracort
20 February 2010, 09:05
Este adevarat. In noua versiune - 590.3 - nu se mai pot folosi listele personalizate (listare facturi, NIR-uri, etc).

ruralo
20 February 2010, 10:35
Am verificat, nu e problema cu cheia, e varianta extins, dar tot nu inteleg de ce nu pot lista o factura sau o chitanta cu o macheta configurata de mine. Se pot introduce manual? Are idee cineva unde au fost salvate cand au fost create? (nu am fost interesat de lucrul acesta cat timp m-am folosit de cele configurate de mine de cel putin 3 ani), si daca da, unde trebuie copiate fisierele ca sa le pot folosi?

uracort
20 February 2010, 13:08
Cu siguranta este o eroare de programare. Sper sa fie remediata cat mai curand. Am fost nevoit sa revin la versiunea anterioara.

ruralo
20 February 2010, 14:02
Am revenit si eu dar degeaba. nu mai gasesc modelele de facturi, chitante si contracte configurate. Sunt pe undeva ca fisier? Stie careva? Cum sa fac?

uracort
20 February 2010, 20:32
Listele personalizate se gasesc in LISTE. Dar nu asta este problema. Problema este ca eroarea apare la formatul paginii.

adi_ciobotaru
20 February 2010, 22:33
Imi cer scuze ca intreb, dar sunt curios, si vreau sa fiu sigur... va referiti la faptul ca nu va apar sabloanele pentru tiparirea facturilor (sau alte documente), care se vad, de exemplu, in poza atasata?
btw, poza este din 590.3 ...
De curiozitate, ce versiune aveati inainte de a face upgrade-ul? dupa upgrade, ati reindexat totul?
Tot de curiozitate, in managerul de liste, in folder-ul documente, va apar respectivele sabloane pentru facturi? Sau nu apar?
Folositi cumva configurari preferentiale de liste? Eu, personal, nu folosesc... asta ar putea fi singura diferenta intre noi, altfel, nu imi explic "problemele" relatate.
Domnul uracort: la ce va referiti cand spuneti "eroarea apare la formatul paginii" ?
Mi se pare totusi interesant subiectul :)
Dati si voi niste detalii, pls... nu doar ca "nu merge"... :)

ruralo
21 February 2010, 03:02
Punctual:
1. Versiunea inainte de upgrade era 570, iar dupa aceea am reindexat totul.
2. in managerul de liste, in folder-ul documente, mi-au aparut sabloane standard pentru facturi, nu insa si cele configurare de mine in urma cu "mai multe upgrade-uri", adica de vreo 3 ani.
3.Nu inteleg expresia "configurari preferentiale de liste"... Daca este insa vorba de sabloane configurate si personalizate de facturi, chitante sau contracte, diferite de sabloanele standard ale Winmentor, atunci se poate spune ca folosesc configurari preferentiale de liste.
:rolleyes:Dar cel mai important e faptul ca am reusit ceea ce credeam ca am pierdut definitiv, :D, am acces la propriile sabloane configurate....cum?:cool:...urmand pasii urmatori:
Winmentor/Service/Restaurare date/Configurari liste/Selectare ultima salvare de dimainte de 17.02.2010 (aparitia versiunii 590.3)... si ....:) ...la mine a mers... sper ca si la toti cei care ati avut aceeasi problema ca si mine!

Multunesc frumos domnilor adi_ciobotaru si uracort.

a.. era sa uit, o intrebare: Cum sa fac ca in sablonul meu de factura sau de chitanta sa pot lista si o sigla a firmei dintr-un fisier *.bmp?

adi_ciobotaru
21 February 2010, 12:27
1. Este bine ca ati avut salvari facute, si, deci ati avut de unde restaura...
2. Deci, ziceti ca ati reindexat, bifand toate optiunile din dreapta... ok.
3. configurarile preferentiale de liste permit unui operator sa vada un set nou de liste, diferit de al altora; se seteaza din managerul de liste, in stanga jos; dar, recomand sa nu va jucati cu acestea...
4. exemplu de poza: scrieti in subsolul/antetul documentului <im=C:\winment\marochinarie.bmp, 2,4,14,255>

Eu va cred pe cuvant, cand spuneti ca sunt aceste probleme in 590.3, chiar daca inca nu le-am intampinat (voi mai face instalari, k sa vad)... Insa, nu mi se pare un lucru deosebit faptul ca sunt probleme, pana la urma este ceva normal la o noua versiune, iar, desigur, vor fi corectate...
Insa, cel mai ciudat si interesant lucru mi se pare faptul ca nu apar tuturor.... asta e cel mai intrigant aspect: de ce nu apar tuturor... ma gandesc ca, poate, inainte de a le putea rezolva, vor trebui sa afle cauza, iar pentru asta, ar treubi sa vada cand apar si cand nu apar problemele..
Oricum, bafta, tuturor...

uracort
21 February 2010, 12:44
Am restaurat listele anterioare versiunii 590.3 si ..... nimic. Aceeasi problema.

uracort
21 February 2010, 17:21
Am reusit sa rezolv problema. Am dezinstalat definitiv aplicatia, am sters dierectorul WinMent si am reinstalat noua versiune. Acum functioneaza.

mircea
23 February 2010, 10:12
puneti executabilul 590.5, sunt rezolvate problemele din listele preferentiale si chiar si cele din receptii avize de la subunitati.

Irina
23 February 2010, 11:37
Versiunea de pe ftp este pe kit test....deci pentru testare (testeri winmentor, distribuitori, etc). Nu recomand instalarea ei inainte de verificare.

admin
23 February 2010, 12:03
Ma bucur ca ati reusit sa remediati problema. Pierderea listelor este o problema comuna cand upgrade-ul WinMENTOR se finalizeaza cu erori. Din acest motiv este intelept sa efectuati o salvare de firma si una de liste inainte de a incepe procesul. In rest, nu cunoastem nici o dificultate de instalare sau upgrade a programului la versiunea 590.3. Kitul s-a instalat fara evenimente atat in sesiunile noastre de testare cat si la clienti.

mircea
23 February 2010, 12:11
Versiunea de pe ftp este pe kit test....deci pentru testare (testeri winmentor, distribuitori, etc). Nu recomand instalarea ei inainte de verificare.

Am testat-o eu....puteti sa o folositi ;)

adi_ciobotaru
24 February 2010, 22:50
puneti executabilul 590.5, sunt rezolvate problemele din listele preferentiale si chiar si cele din receptii avize de la subunitati.

Sa stiti ca "problemele" legate de tiparirea receptiei pe intrarile de la subunitati au fost rezolvate si in 590.3, doar ca nu au fost scrise in pdf-ul acela... credeti-ma, 590.3 merge bine...

marius_buzatu
09 April 2010, 16:20
Imi dau si eu cu parerea pentru ca am senzatia ca am trecut prin asta acum ceva ani, la trecerea de la o versiune la alta cand mi s-a modificat config unei facturi; cred ca este posibil sa se intample in conditiile in care salvarile "personalizate" de liste au fost facute direct pe listele sablon (listele implicite cu care vine mentorul), daca vrei sa personalizezi o lista este bine sa folosesti "salvare versiune noua" nu sa modifici o lista implicita care ar putea fi modificata la schimbarea de versiune.

sandramozo
24 February 2012, 18:05
problema in sensul ca am si eu o lista de machete/sabloane pentru facturare...insa doresc sa le sterg pe cele pe care nu le mai folosesc ... si as vrea sa stiu unde trebuie sa intru ca sa le sterg/sa le fac inactive... :confused::confused::confused: multumesc anticipat!

ada
27 February 2012, 13:23
Spre liste, Unelte, Manager liste, Documente - gasiti facturile pe care nu le mai doriti si puteti folosi cu incredere butonul Sterg. :)