PDA

View Full Version : Atentionare calcul CAS



Monica V
09 November 2020, 14:05
Bună ziua,

Vă rog să mă ajutați īn următoarea situație:
- in luna octombrie am un salariat in supraveghere copil pentru cateva zile, iar la recalcul lichidare, in dreptul salariatului respectiv apare in continuare CAS angajat DIFERENTA = -1. Am īnțeles de unde provine această atenționare (cas este calculat in stat la venit brut, și nu ca suma dintre cas calculat la indemnizatie supraveghere copil+cas calcul la total salariu ore lucrate), dar nu știu dacă este necesar să intervin pentru a o rezolva.
Īn plus, va rog să ma sprijiniți cu configurarea pentru indemnizația de supraveghere copil, am cautat pe ftp, dar nu reușesc să o identific īn configurări indemnizații. Aș vrea să mă asigur că este corect configurată īn program.
Mulțumesc frumos de ajutor.

Irina
10 November 2020, 12:24
Aveti documentatie intotdeauna pusa pe ftp, va dau linkul. Nu cred ca e o problema diferenta de 1 leu, verificati si validarile. Asta cand vom avea versiune de declaratii pentru ca la medicale s-au introdus de catre anaf campuri noi
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2020/

Monica V
10 November 2020, 12:37
Aveti documentatie intotdeauna pusa pe ftp, va dau linkul. Nu cred ca e o problema diferenta de 1 leu, verificati si validarile. Asta cand vom avea versiune de declaratii pentru ca la medicale s-au introdus de catre anaf campuri noi
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2020/

Mulțumesc frumos pentru ajutor.

Monica V
20 November 2020, 10:53
Aveti documentatie intotdeauna pusa pe ftp, va dau linkul. Nu cred ca e o problema diferenta de 1 leu, verificati si validarile. Asta cand vom avea versiune de declaratii pentru ca la medicale s-au introdus de catre anaf campuri noi
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2020/

Buna ziua,
Referitor la Valoarea netă Iu pentru zile supraveghere copil, dar pe codul de indemnizatie nou 997, imi puteti spune daca aceasta este configurata in liste? Nu o găsesc, dar poate nu imi dau eu seama din cauza denumirii..
Mulțumesc.

Irina
20 November 2020, 11:09
O gasiti in lista likidare, colaoane neafisate, o aduceti dvs in afisate 774

Monica V
20 November 2020, 11:35
Ceea ce apare in imagine ii corespunde indemnizatiei in vechea configurare, respectiv daca as alege in indemnizatii stare de urgenta-zile supraveghere copil, atunci valoarea neta ar fi calculata in coloana respectiva, dar la selectia indemnizatiei cu cod 997, Parinti salariati-indemnizatie cf. OUG 147/2020, valoarea este 0. 775 Fac ceva gresit? Mulțumesc frumos de ajutor.

Irina
20 November 2020, 12:13
Ce lista folositi? ca nu inteleg

Monica V
20 November 2020, 12:51
Printul e din lista lichidare. Ceea ce incerc sa spun este că, dacă īn operarea indemnizatie de IU aleg prima varianta 776 (in DATE), atunci coloana aratata de dvs īn Lista lichidare, Valoare neta Iu in regim de urgenta este 0. Valoarea neta calculata apare doar daca in operare selectez varianta veche, stare de urgenta-zile supraveghere copil.

Monica V
20 November 2020, 12:53
777 -poate e mai vizibil print-ul

Irina
20 November 2020, 12:57
Ce versiune aveti?

Monica V
20 November 2020, 13:07
versiunea 888.08

Irina
20 November 2020, 13:30
Este pe ftp2 clienti, nu stiu daca s-a actualizat si pe site versiunea 892.01, verificati si cu aceasta, eu vad bine datele

Monica V
20 November 2020, 14:37
Mulțumesc tare mult pentru ajutor, voi īncerca īn versiunea nouă.

victor66
22 November 2020, 21:39
Buna seara, am instalat ultima versiune si la program si la declaratii, unde am 1 persoana cu bifa la pensionar primesc mesaj de eroare, la declaratii, cu diferenta la cas. Am incercat sa scot bifa, am dat calcul salarii, dar la declaratii am aceeasi eroare. Am si somaj tehnic (998), ar mai fi ceva setari de facut?

MiraD
17 December 2020, 19:40
Buna seara! Imi cer scuze in avans daca este stupida intrebarea, dar nu reusesc sa identific in constante cele doua simboluri IUProc si PlafonIUMax, pentru a putea calcula indemnizatia aferenta zilelor libere pentru parinti. Am descarcat si instalat chiar in seara aceasta ultima versiune 892. Nu-mi dau seama ce-mi scapa. Am gasit documentatia pentru setari pe ftp, am facut setarile pentru indemnizatie, am completat in pontaj, dar nu regasesc in constante cele doua elemente. Ce imi scapa?? Multumesc anticipat pentru orice sugestie care ma poate ajuta.

MiraD
17 December 2020, 20:23
Gata. Am rezolvat cu verificari structuri si reindexari. Initial nu apareau constantele.