PDA

View Full Version : Salariati care au fost in somaj tehnic si nu apar asigurati



OANA.IZABELA
06 November 2020, 14:41
Am un caz la o societate , unde o parte din cei care au fost in somaj tehnic nu apar asigurati in sistem.
Cum ati procedat la corectarea situatiei?
Am gasit o recomandare dar nu stiu cum sa fac in D112 rectificativa. ( O modalitate de a regla această problemă ce creează neajunsuri persoanelor care s-au aflat sau încă mai sunt în șomaj tehnic constă în depunerea declarațiilor rectificative de către angajatori cu data de intrare in plata a somajului tehnic, respectiv ziua urmatoare celei in care au fost inchisi. De exemplu, pentru o categorie de salariat care este inchisa la 31.03.2020, angajatorul trebuie sa faca declaratie rectificativa cu data de start = data intoarcerii in plata 01.04.2020, daca se incadreaza in aceasta situatie. Această nouă declarație dă posibilitatea ca, în termen de 48 de ore, SIUI să recunoască statutul de asigurat tuturor celor care au acest drept.)
Va multumesc anticipat pentru raspuns celor care ma pot ajuta.

alexadi
06 November 2020, 15:28
Aceasta modalitate este o ineptie spusa de catre CNAS care comite o ILEGALITATE conform legii ei sunt asigurati si e problema in curtea lor, asa cum au spus si cei de la ANAF pe site cand a aparut problema si anume rezolvarea e ca la sanatate ei trebuie sa isi regleze in sistemele lor eroarea, caci da este o EROARE LA CNAS, am avut mai multi angajati de la diverse societati care au avut probleme rezolvarea a fost ca s-au dus singuri la casa de sanatae si pe urma in doua ore apareau in sistem fara nici o rectificativa deci nu ai de ce face rectificativa. Iar daca din 10 doar 5 apar cu iti explici acest fapt ca uni au aparut si alti nu, deci eroarea nu e la tine e la ei.

ps: comunicatul https://www.contzilla.ro/comunicat-anaf-angajati-in-somaj-tehnic-fara-asigurare-de-sanatate/ unde se vede clar ca ei au spus ca nu se rectificativa care le faci mai rau la salariati le tai si pensia si sanatatea ca nu mai au continuitate

OANA.IZABELA
10 November 2020, 14:59
Va multumesc frumos pentru raspuns.