PDA

View Full Version : IF-statement in Coloane Calculate



bogdan.m
20 October 2020, 11:28
Este vreo optiune de IF/ELSE sau SWITCH/CASE sau MAX in Coloane Calculate in WinMentor (versiunea standard, nu WME)?

In lista Parteneri -> Fisa analitica partener -> Fisa partener as vrea sa adaug o coloana Termen2 care sa fie egala cu:
- Termen - daca Termen este setat la document
- Data - daca Termen este NULL (sau gol)
As avea nevoie de asta pentru ca PV-urile de compensari nu au termen si imi strica calculul soldului cand sortez lista dupa Termen.

Sunt deschis la alte solutii.

DragosE_WT
20 October 2020, 17:41
Data+Termen-Data*(Termen/40000)@0

bogdan.m
22 October 2020, 11:01
Mersi fain.
A functionat aproape perfect: daca setez sortare dupa Termen2, cand generez lista pe mai multe luni linia de TOTAL GENERAL mi-o pune pe la mijlocul listei, calculand gresit si soldurile intermediare. Dupa ce dau o refacere de totaluri, lista e ok.

Daca nu cer prea mult, poti sa imi spui te rog ce face operatorul "@" si ce rol are impartirea la 40000?

EDIT: Din ce vad, problema cu subtotatului la grupare / totaluri generale apare la mai multe liste care au ordonarea/gruparea facuta dupa coloane calculate. La toate se rezolva cu o refacere de totaluri.

DragosE_WT
22 October 2020, 16:15
- "@" este functia ROUND; 0 de dupa inseamna ROUND cu 0 zecimale
- "/40.000": data curenta calendaristica, ca numar absolut, este pe la 44.000; asa ca, unde nu e Termen (adica Termen=0), ramane Data+0-0; unde e Termen, face ~44.000 / 40.000, round-ul da 1, asa ca ramane Data+Termen-Data=Termen

Aia cu mixul de linii parca era dintr-o setare de BDE.