PDA

View Full Version : Somaj tehnic - contributii



athenaeum
11 June 2020, 15:23
Buna ziua,

Am refacut statul lunii martie dupa noul update si desi imi calculeaza corect contributiile aferente venitului realizat respectiv al indemnizatiei de somaj, in balanta impozitul pe salarii mi l duce cumulat la datorat in luna.

Gresesc undeva?
Multumesc!

Irina
11 June 2020, 15:52
Si de ce nu e ok asa?

athenaeum
11 June 2020, 16:00
Pentru ca, contributiile aferente somajului tehnic pe martie se platesc pana pe 25.05.2020 ( in aprilie le-am incasat ...si in mai le platesc)
Si dupa mine nici in stat nu ar trebui sa mi le bage in restul de plata la martie, deoarece le incaseaza in aprilie. Abia la aprilie sa-mi preia suma din martie si in mai cea din aprilie...
Nu asa functioneaza?

Irina
11 June 2020, 16:07
"Declararea si plata acestor contributii suportate de angajator se fac conform regulilor generale (prin D112 Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza salariile)". Din fraza asta culeasa din specificatiile pentru somaj tehnic, este clar ca se retin si se vireaza contributii in luna pentru care s-au platit sumele nu in luna decontarii.

valmis
11 June 2020, 16:43
AM INSTALAT ULTIMA VARIANTA A DEC 112 SI

AM EROAREA
:E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratB2 (1)
eroare atribut: B2_2: valoarea '-20' nu se incadreaza in intervalul cerut
E: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratB4 (1)
eroare atribut: B4_1: valoarea '-20' nu se incadreaza in intervalul cerut
E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratB2 (1)
eroare atribut: B2_2: valoarea '-20' nu se incadreaza in intervalul cerut
E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratB4 (1)
AM REFACUT MATRTIE SI APRILIE SI NU O AM
INSA PENTRU LUNA MAI APARE

MULTUMESC

Irina
11 June 2020, 16:50
Am avut azi un caz la cineva, se pontase in somaj tehnic si in acelasi timp au bifat in conditii salarizare pe pagina Loc de munca ca se suspenda contractul de la data la data de...Nu functioneaza bine impreuna, nu e cazul aici din moment ce somajul tehnic are deja bifa de suspendat.

valmis
11 June 2020, 16:53
Nu am facut nici o modificare
am refacut martei si aprilie si nu mi-a data erori,
insa la luna mai 2020
apara aceste erori
ce ar trebui sa fac multumesc

Irina
11 June 2020, 16:55
Alte idei eu nu mai am. Luati legatura cu distribuitorul sa va ajute, trebuie acces la baza de date pentru a vedea concret ce se intampla

valmis
11 June 2020, 17:26
Buna ,
am scos perioada de suspendare de la conditii Loc munca
si a mers...
Multumesc ,
Seara frumoasa

ella_m
12 June 2020, 15:52
Bună ziua. Am generat declarația rectificativă, pentru luna aprilie 2020, la o firmă cu activitate în domeniul construcțiilor, și primesc următorul mesaj de eroare:

E: validari globale
Creanta 1. Datorat - scutit valoare incorecta
eroare regula: A21: A_datorat - A_scutit pt. codOblig=602 (49) = suma din E_15 ( asigurat E3)) (0)

Menționez că firma are 3 salariați dintre care doi au fost în șomaj tehnic (și s-au primit fondurile de la AJOFM) iar cel de al treilea ( cu part time de 2 ore/zi) a avut contractul activ toată luna. Suma de 49 lei, care apare în mesajul de eroare, coincide cu impozitul reținut salariatului cu part time.

Nu știu dacă trebuie să fac eu vreo setare pentru a putea fi preluat în declarați și a o putea valida.

Irina
12 June 2020, 16:40
Nu am finalizat pentru constructii, vom scoate versiune. Am scris in documentul care insoteste versiunea ca nu e pt constructii

beti
15 June 2020, 19:24
Buna ziua,

Si eu am aceeasi eroare, la societate cu activitate in constructii.

E: validari globale
Creanta 1. Datorat - scutit valoare incorecta
eroare regula: A21: A_datorat - A_scutit pt. codOblig=584(49) = suma din E_15 ( asigurat E3)) (0).
Oare mai apare varianta de D112?

Multumesc,
Beatrice

Irina
16 June 2020, 09:21
Documentul care insoteste ultima versiune are o informatie pretioasa pentru dvs. NU avem inca versiune pentru constructii. Imparteala de la facilitati combinat cu ce vine din urma si sectiunea E care de altfel nici nu prea are validari, ne dau batai de cap. Am dori sa fie sumele corecte chiar daca se valideaza.

beti
18 June 2020, 22:55
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns.
Acum la declaratia lunii mai nu aduce CASS-ul aferent somajului tehnic conf. OUG 30/2020 al lunii aprilie, il aduce doar pe cel corespunzator perioadei lucrate care este pe scutit.
Totodata sunt diferente de +/- 1,2 lei intre valorile care apar in lista contributii sinteza si cele care apar in declaratie.
Lucrez pe varianta de mentor 887.07 si 221.03 a declaratiei.
Nici reprezentantul distribuitorului n-a reusi sa dea de capat acestor probleme, urmand sa vorbeasca cu providerul softului.
Multumesc,
Beatrice

Irina
19 June 2020, 09:38
Pentru prima situatia nu stiu ce sa va zic doar asa din descriere. Sa studieze distribuitorul atent baza de date. E si parte suportata de angajator? ca acolo aveam o problema
Pentru diferentele de care pomeniti, da, am spus-o si in documentul care insoteste versiunea, vor fi diferente intre mentor si declaratii. In programul de salarii calculam sumele la nivel de cnp, in declaratie am fost fortati de validari si de anexa anaf sa le calculam separat, fiecare linie (somaj tehnic, iu, lucrat) ca un contract separat. Depuneti declaratia, platiti conform declaratiei, eventual mai faceti o nota de reglare in mentor. Ar trebui sa schimbam tot algoritmul in salarii, s-a ajuns in punctul in care probabil vom rescrie tot modulul de salarii, dar asta cere timp.

vieruanca
19 June 2020, 09:47
Buna ziua.vreau sa va intreb..eu la martie am pontat jumatate de luna dupa care am bifat sespendare de la data de..la data de..si acum salariatii apar neasigurati.e ok sa sterg perioada suspendarii si sa las setarile facute dupa ghid?

Irina
19 June 2020, 09:54
Daca aveti somaj tehnic NU trebuie completata suspendarea in conditii de salarizare.

vieruanca
19 June 2020, 09:55
Am inteles.am somaj tehnic si am bifat...

Multumesc frumos!!!

beti
19 June 2020, 12:12
Buna ziua,

Multumesc pentru feedback!
Legat de ceea ce am spus mai sus, precizez ca in D112 nu apare valoarea CASS aferenta somajului tehnic conf. OUG al lunii aprilie, ci doar al lunii mai aferent perioadei lucrate. Firma are domeniu de activitate constructii si pentru perioada lucrata se aplica facilitatile (doar aceasta valoare o trage declaratia).
Multumesc,
Beatrice

Irina
19 June 2020, 12:14
Da, cred ca am prins pe alta firma despre ce vorbiti dvs, probabil luni vom mai scoate versiuni rectificative

beti
19 June 2020, 15:36
Multumesc!
Toate bune!
Beatrice

lelcunadia
22 June 2020, 17:16
Bună ziua. Vreau sa fac declaratia lunii mai cu somaj pana pe 14.05.2020 si somaj incasat aferent lunii aprilie. Unde bidfez suma incasata sa pot calcula contributiile in D 112 sau undeva din program?

Irina
23 June 2020, 09:49
Nu aveti nimic de bifat, versiunile fac decalarea sumelor din cod. Pentru constructii mai avem putin de munca, dar puteti incerca cu ce e acum pe ftp2

alexadi
02 July 2020, 16:11
Am si eu o nelamurire caz concret:
in martie a lucrat normal deci in 112 este declarat cu toate contributiile
In luna aprilie somaj tehnic 998 (decontat de stat) toata luna, corect este ca in 112 sa am decaratia pe zero si salariatul apare doar cu zero
In luna mai somaj tehnic 998 (decontat de stat) toata luna, am in declaratie 112 doar contributiile pentru luna trecuta adica pentru aprilie pt mai e pe zero
In luna iunie somaj tehnic 999 decontat de societate 4 zile, am in declaratie 112 contributiile de luna mai + contributiile de luna iunie.

E corect cea ce zic eu, ca sincer nu mai imi dau seama. E ca de fiecare data un prost arunca o piatra in apa (a se citi politicienti, si multe injuraturi dar ma abtin a le scrie) iar prosti (adica noi cei care trebuie sa rezolvam aceste situatii, softisti si economisti) trebuie sa ne chinuim cu rezolvarea problemelor, cand era mai usor ca sa fie declarate luna de luna ca si pana acum si decontate cum era la somaj cu angajatii someri pe baza de conventie.

Irina
03 July 2020, 09:15
da, e corect. Somajul 998 se va decala pe perioada starii de urgenta sau ce a mai fi ea, somajul 999 ramane in luna in care a fost acordat.

alexadi
21 November 2020, 15:40
Am si eu urmatoarea eroare la somajul tehnic:
E: validari globale
Valoarea campului B_pensie > Numarul de asigurati pentru care se datoraeza CAS angajator
eroare regula: V90: B_pensie (2) = B_pensie calculat cf. regulii (0)
Ultima versiune de salarii si de mentor plus duk integrator actualizat la zi. Toate actualizarile azi le-am facut.

alexadi
23 November 2020, 12:12
Cum scap si eu de eroarea de mai sus are cineva idee? Luna trecuta valoarea parametrului era 0 acum este 2? In afara de a edita manual xml, ca banuiesc ca nu ar trebui sa faca asa programul.

Irina
23 November 2020, 14:25
Pentru B-pensie vom scoate versiune de declaratii. Sau daca va grabiti, puteti modifica dvs valoarea in xml