PDA

View Full Version : eroare EBDEngineError in module Mentor.EXEat 000C1CDE.



eugaen
09 February 2010, 21:23
Buna ziua,

Am download-at si instalat varianta demo de pe sit. Insa,... in momentul in care doresc sa rulez wm imi
apare urmatoarea eroare:
>
> Exception EBDEngineError in module Mentor.EXEat 000C1CDE.
> Network initialization failed
> File or directory does not exist.
> File C:\PDOXUSRS.NET
> Unknown internal operating system error.
> Directory: C:\.

Ce ar trebui sa fac?..

> Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
>
> Va multumesc pentru intelegere!
>
eugaen

ada
10 February 2010, 10:50
Sfatul meu: Iesiti din program. Mergeti in Start / Search / For files or folders scrieti in campul de cautare: *.lck, *.net si dati cautare.
Stergeti toate fisierele cu extensie .LCK si .NET, apoi incercati sa intrati in program. Sper sa mearga

DragosE_WT
10 February 2010, 10:56
- trebuie sa aveti drepturi full (citire/scriere) direct pe discul C;
- discul C trebuie sa fie local; in cazul in care ati instalat WM-ul pe un disc local (sa zicem D, C-ul fiind mapare de retea la dvs), trebuie mers in X:\Program Files\Borland\Common Files\BDE\BdeAdmin.exe, unde X este discul cu sistemul de operare, rulat acest executabil (eventual cu Run as Admin) si, pe tabul 2 (Configuration) trebuie mers la Configuration > Drivers > Native > Paradox si modificat primul rand (NET DIR) catre un disc local, D de exemplu; asta in presupunerea ca C este mapare de retea.

marius_buzatu
09 April 2010, 17:13
Cel mai probabil aveti o instalare de tip retea pentru WinMentor si nu functioneaza reteaua, de cele mai multe ori asa se intampla cand apare acest messaj