PDA

View Full Version : d 112 SOMAJ TEHNIC



Iustin
23 April 2020, 10:45
Buna ziua !
Stie cineva daca se poate genera declaratia 112 , pentru cei cu somaj tehnic.Si cum se declara periada de somaj tehnic in d112?
Multumesc!

andrea
23 April 2020, 19:31
Offf, zau ca ii inteleg pe colegii de la Mentor, ca nici ei nu stiu ce si cum sa faca cu toate aceste modificari legislative, dar si noi trebuie sa depunem declaratiile :-(((

Am incercat sa generez o declaratie 112 pentru o firma cu somaj tehnic. Se genereaza ca la orice alta firma, cu toate contributiile, inclusiv pentru partea de somaj tehnic. Iar eu din legislatie inteleg ca nu este corect asa, contributiile pentru partea de somaj tehnic din luna martie le vom declara in 112 aferent lunii in care primim banii (adica aprilie).

Sincer nu cred ca vor scoate o noua declaratie pana pe luni, nu stiu ce sume de plata sa transmit mai departe clientilor, offf :-(((

IrinaD
24 April 2020, 11:17
Buna tuturor, am inceract si eu sa generez D112 pentru o societate cu angajati in somaj tehnic si la baza calcul somaj tehnic imi apare 0.

Irina
24 April 2020, 11:22
Nu am avut problema la baza de calcul pentru indemnizatia de somaj. Sunteti sigura ca ati configurat=o conform documentatiei pusa la dispozitie pe site sau ftp? Indemnizatia de somaj de urgenta are trecut la baza de calcul salar tarifar, deci aia va fi baza dvs de calcul la rezolvare. Va dau si link ul cu documentatia ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2020/

Iustin
24 April 2020, 15:53
Se mai scoate o alta veriune privind calculul somajului tehnic?
Mentorul calculeaza la tot venitul contributiile, din cate stiu ar trebui raportata numai perioada lucrata, si in luna aprilei zilele de somaj tehnic din martie.

IrinaD
27 April 2020, 09:33
Nu am avut problema la baza de calcul pentru indemnizatia de somaj. Sunteti sigura ca ati configurat=o conform documentatiei pusa la dispozitie pe site sau ftp? Indemnizatia de somaj de urgenta are trecut la baza de calcul salar tarifar, deci aia va fi baza dvs de calcul la rezolvare. Va dau si link ul cu documentatia ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/03_SALARII/2020/

Mulumesc mult pentru documentatie.

alexadi
04 May 2020, 09:39
Pe luna aprilie cand incerc sa scot 112 cu somaj tehnic primesc la toti salariatii urmatoarea atentionare, pot scapa de ea cumva? Multumesc anticipat pt ajutor.

A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
atentionare regula: S21.5: Daca eSalariat si A_13>0, atunci A_8>0

Petru B.GD.N
04 May 2020, 17:14
La fel patesc si eu.

Petru B.GD.N
05 May 2020, 14:00
alexadi, ai gasit vreo solutie la atentionarea asta?

alexadi
05 May 2020, 14:50
Pana acuma nici o varianta, insa pot depune fara nici o problema cu atentionarea, nu e nici ultima si nici prima declaratie care e atentionata. Mai ales ca eroarea se refera la faptul ca am venituri mai mare ca zero (A_13) trebuie ca A_8 adica zile lucrate sa fie mai mare ca zero, deci fiind somaj tehnic eu zic ca e ok.

IrinaD
07 May 2020, 09:12
Pe luna aprilie cand incerc sa scot 112 cu somaj tehnic primesc la toti salariatii urmatoarea atentionare, pot scapa de ea cumva? Multumesc anticipat pt ajutor.

A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
atentionare regula: S21.5: Daca eSalariat si A_13>0, atunci A_8>0

si la mine apare aceasta atentionare

Irina
07 May 2020, 10:39
Urmeaza modificari considerabile pentru somaj tehnic, invoiri de urgenta in declaratii. Inca nu stiu ce sa zic de aceasta atentionare in afara de interpretarea clasica dupa anexa 8 de la anaf, dar dupa ce umblam in cod si incep testarea pe erori, poate o lamurim

simona4mihaela
25 May 2020, 08:14
Ati observat ca duce veniturile pe sectiunea A in D112?
Eu zic ca ar trebui sa le duca pe sectiunea B. Am deschis formularul de la ANAF si somajul tehnic este in sectiunea B.
Voi ce spuneti?

Irina
25 May 2020, 08:51
Va merge si la noi pe B cand terminam de umblat la declaratie.

ela_ioana
25 May 2020, 10:09
Buna ziua ! La Configurarea Indemnizatiei pentru Somaj tehnic nu imi apare Casuta cu bifarea Exclusa de la calculul deducerii!!! Unde , ce am gresit? Am instalat ultima versiune. Va multumesc!

Irina
25 May 2020, 10:19
La alte setari nu va uitati pe print screen, e pe firma de test dar v-am incercuit ce va intereseaza 674