PDA

View Full Version : Registru banca lei



Aldo
08 April 2020, 13:57
Am o problema: Eu introduc in Mentor si in banca plati programate. In Mentor le introduc intr-un singur document cumulativa si pun data acestui document, ultima zi din luna. In acel document, introdcu plati cu date diferite in functie de scadenta. Apoi la registru banca in lei, daca introduc periada din 1 pana in ultima zi a lunii, lista este ok. In schimb, daca introduc perioada din 01 pana in 03 in lista, nu-mi apar tranzactiile cu data de 3 din documentul cumulativ. In schimb, daca data documentului cumulativ este aceasi cu data tranzactiei, apare. Ca sa fiu mai explicit: data documentului cumulativ este 30.04, in care am o plata a carui data este 01.04. La registru banca pe toata luna, apare, dar la registru banca pe perioada 04.04-04.04 (de exemplu), nu apare. Eu zic ca ar trebui sa apara in functie de data tranzactiei, nu data de introducere a documentului cumulativ.

Irina
08 April 2020, 14:20
Daca dati un registru pe 04.04-04.04 atunci ar trebui sa va apara documentele inregistrate in data de 4. Nu si cele din 1. Sau poate nu am inteles eu bine ce se doreste...

Aldo
08 April 2020, 15:45
Eu ziceam ca dau un registru din 01.01 pana in 04.04 si daca tranzactia este din data de 01.04 dar documentul cumulativ unde este introdusa tranzactia este din 30.04, atunci nu mi-o arata. Inregistrarea tranzactiei se face in banca, tranzactii curente, intr-un document cumulativ. Sub data scrie chiar asa.
Deci, in tranzactii baca curente, in data documentului cumulativ scriu 30. Tranzactia propriu-zisa o inregistrez cu data de 01. La generarea listei de tranzactii banca ii dau generare pentru perioada 01 pana in 05 sa zicem. Imi genereaza lista, dar fara tranzactia din 01. Daca generez aceeasi lista dar pentru perioada din 01 pana in 30, tranzactia curenta este afisata.

Irina
08 April 2020, 15:48
Ok, am inteles. Voi studia problema.

DragosE_WT
08 April 2020, 16:26
Da, considera data ca fiind data documentului cumulativ; este corect pentru conta, dar in Registru ar trebui sa tina cont de data tranzactie (sau o bifa, dupa care data vrei).

Aldo
08 April 2020, 16:59
Stiu ca este bine pentru cointabilitate, dar eu intorudc banca in fiecare zi, si dupa ce o introduc generez o lista ca sa ma verific cu totalul. As vrea sa dau sa-mi genereze tranzactiile doar pe ziua respectiva, dar daca dau asa nu imi arata tot.

karina
07 May 2020, 17:39
Buna ziua,


a o eroare cand vreau sa modific denumirea simbolului de banca: "Avem mai multe banci BNR in baza de date!"

Intr-adevar am mai multe banci definite ca BNR si daca incerc sa modific am aceiasi eroare.
658

Irina
08 May 2020, 12:19
Fiecare din ele e definita ca banca nationala? Dati-mi cateva detalii, in ce meniu faceti schimbarea, ca eu nu reusesc sa reproduc

karina
08 May 2020, 12:28
Fiecare din ele e definita ca banca nationala? Dati-mi cateva detalii, in ce meniu faceti schimbarea, ca eu nu reusesc sa reproduc

Buna,


In Nomenclatoare - Banci imi apar ambele cu bifa pe BNR - daca incerc sa modific am mesajul de eroare la salvare661

karina
08 May 2020, 12:29
662

un screenshot mai bun

Irina
08 May 2020, 12:29
Nu ma prind cum s-au introdus doua banci nationale, pe mine ma opreste codul sa pun la doua banci bifa aia

Irina
08 May 2020, 12:34
Plus ca mesajul pare avertizare, nu eroare. Daca dati ok, nu va lasa sa treceti mai departe?

karina
08 May 2020, 12:37
vad ca e de avertizare dar nu ma lasa sa salvez

Irina
08 May 2020, 12:39
Nu cred ca e de recomandat schimbarea codului dupa ce au fost facute operatiuni pe banca respectiva. Dar se va uita colegul programator la cod sa vedem ce se poate face