PDA

View Full Version : Impozitare somaj tehnic



andrea
06 April 2020, 17:36
Buna ziua!

Ce configuratii trebuie sa mai fac astfel incat pentru somajul tehnic sa se calculeze impozit pe venit? La configurarea Indemnizatiei am trecut DA la ”Exclusa de la calc. deducerii”.
Este vorba de o situatie cu salariul mic si multe persoane in intretinere, dupa aplicarea deducerii personale venitul net este zero.

Multumesc,
Andrea

andrea
07 April 2020, 20:58
Nimeni nu mai are aceeasi problema? Avem salarii de dat :-(

Irina
08 April 2020, 09:11
Am inteles ca salariul este mic si ca probabil venit baza de calcul pentru impozit este 0. Cred ca ar fi bine sa imi dati sumele exacte. Daca persoana are si lucrat, chiar daca venitul e mic atunci deducerea de baza va fi conform tabelului de la deduceri personale. Si de aici probabil ca nu are impozit deloc...dar cred ca trebuie sa fiti mai exacta cu ce anume va nelamureste

andrei7
08 April 2020, 09:59
Buna ,
Programul calculeaza contributia asiguratorie de munca si pentru venitul din somaj tehnic .Putem face ceva in program pentru a corecta acest lucru ?

Irina
08 April 2020, 10:40
Programul nu calculeaza cam pentru somaj daca indemnizatia in sine nu e configurata cu cam la contributii. Verificati indemnizatia sa fie conform documentatiei de pe site.

andrea
08 April 2020, 11:13
Am inteles ca salariul este mic si ca probabil venit baza de calcul pentru impozit este 0. Cred ca ar fi bine sa imi dati sumele exacte. Daca persoana are si lucrat, chiar daca venitul e mic atunci deducerea de baza va fi conform tabelului de la deduceri personale. Si de aici probabil ca nu are impozit deloc...dar cred ca trebuie sa fiti mai exacta cu ce anume va nelamureste

Salariu brut = 1.196 lei
Zile lucrate = 01-22.03.2020 / 815 lei
* contributii = 286 lei
* deducere de baza = 830 lei (2 persoane in intretinere)
* impozit = 0 lei
* salariul net = 529 lei
Somaj tehnic = 23-31.03.2020 / 285 lei
*contributii = 100 lei
nu intra la calcul deducerilor / impozit venit = 19 lei
* suma neta = 166 lei
(varianta corecta din punctul meu de vedere)

In Mentor nu calculeaza deloc impozit pe venit, suma neta = 715 lei

Multumesc,
Andrea

Irina
08 April 2020, 11:22
Diferenta de abordare la calcul: Da, somajul tehnic nu intra la calculul deducerilor. La sume mici probabil nu puteti sa va dati seama, doar la sume mai mari. Dvs cu sumele enumerate veti avea aceeasi deducere de baza pentru ca tabelul deducerilor spune de la ..pana la.... Dar de aici nu se mai potriveste cu modul dvs de calcul, pentru ca noi in program adunam venitul de pe lucrat si venitul de pe somaj, scadem deducerea calculata deja (doar pentru venit lucrat) si apoi calculam impozitul. Nu este prevazuta in lege metoda data de dvs, cu calcul individual al impozitului. Daca ne-a scapat noua ceva, va rog sa imi dati norma dupa care v-ati gridat dvs la calcul.

andrei7
08 April 2020, 11:46
Programul nu calculeaza cam pentru somaj daca indemnizatia in sine nu e configurata cu cam la contributii. Verificati indemnizatia sa fie conform documentatiei de pe site.

Indemnizatia este configurata corect , in pontaj am trecut It . Am respectat instructiunile de la versiunea 883.02 , mai putin "GRILA CALCUL SALARII – Au fost detaliate in grila de calcul a salariilor zilele de intreruperi (+)'
si salariul realizat (vezi figura 3). Unde gasesc Grila calcul salarii ?

Irina
08 April 2020, 12:24
Macheta care apare cand dati click pe fulgerul galben, (recalcul salarii). Asta e grila calcul salarii. Ce s-a detaliat? 646
Nu aveti si zile lucrate? Nu cumva CAM este pentru ce e lucrat?

andrei7
08 April 2020, 12:51
Macheta care apare cand dati click pe fulgerul galben, (recalcul salarii). Asta e grila calcul salarii. Ce s-a detaliat? 646
Nu aveti si zile lucrate? Nu cumva CAM este pentru ce e lucrat?

In grila calcul salarii apare la" zile invoiri" ---- 7 , " ...din care valoare zile invoiri cu plata " --- 0 , indemnizatia pentru somaj tehnic , stare de urgenta apare la " alte indemnizatii asigurari sociale " 647Este un angajat cu 15 zile lucrate si 7 zile somaj tehnic . CAM este calculat pentru toata suma inclusiv indemnizatia somaj tehnic .

Irina
08 April 2020, 12:56
tocmai v-am raspuns ca in momentul cand dati recalcul, adica fulger galben, apare macheta grila calcul salarii.
Nu va pot ajuta mai mult daca nu am acces la baza de date, iar reclamatii pe aceasta tema nu am avut pana acum. Va rog sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa vada setarile.

andrea
08 April 2020, 15:50
Diferenta de abordare la calcul: Da, somajul tehnic nu intra la calculul deducerilor. La sume mici probabil nu puteti sa va dati seama, doar la sume mai mari. Dvs cu sumele enumerate veti avea aceeasi deducere de baza pentru ca tabelul deducerilor spune de la ..pana la.... Dar de aici nu se mai potriveste cu modul dvs de calcul, pentru ca noi in program adunam venitul de pe lucrat si venitul de pe somaj, scadem deducerea calculata deja (doar pentru venit lucrat) si apoi calculam impozitul. Nu este prevazuta in lege metoda data de dvs, cu calcul individual al impozitului. Daca ne-a scapat noua ceva, va rog sa imi dati norma dupa care v-ati gridat dvs la calcul.

In OG 30/2020 avem la art. XI
(6) Pentru calculul impozitului pe venit prevăzut la alin. (5) se aplică prevederile art. 78 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare. Declararea impozitului pe venit, a contribuției de asigurări sociale de stat și a contribuției de asigurări sociale de sănătate se realizează de angajator prin depunerea declarației prevăzute la art. 147 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.

Iar in Codul fiscal la art. 78, alin. (2), lit. b:
b) pentru veniturile obținute în celelalte cazuri, prin aplicarea cotei de 10% asupra bazei de calcul determinate ca diferență între venitul brut și contribuțiile sociale obligatorii aferente unei luni, datorate potrivit legii în România sau în conformitate cu instrumentele juridice internaționale la care România este parte, precum și, după caz, a contribuției individuale la bugetul de stat datorate potrivit legii, pe fiecare loc de realizare a acestora.

Eu inteleg ca pentru calculul impozitului pe venit pentru somajul tehnic nu se scade deducerea personala.

Multumesc,
Andrea

Irina
08 April 2020, 15:53
Valoarea somajului apare pe ultima linie din print screen dvs, alte indemnizatii asig sociale, pentru ca este o indemnizatie platita de asigurarile sociale. In rest, chiar nu stiu ce ati vrea dvs sa inteleg din acest print screen.

andrei7
08 April 2020, 16:25
648 De aici am inteles altceva .
Pentru CAM am schimbat aici 649 , acum e ok.

Irina
08 April 2020, 16:38
putea ramane si 650 daca pe indemnizatie era 651

mikipopper
11 April 2020, 13:32
Buna ziua! am si eu o nelamurire ref la somajul tehnic ...
Conform Art 11, alin 7 din OUG 30/2020, "Termenul de plată şi declarare a obligaţiilor fiscale prevăzute conform alin. (5) este
data de 25, inclusiv, a lunii următoare celei în care se face plata din bugetul asigurărilor de
şomaj."
Inteleg de aici ca impozitele si contributiile aferente acestei indemnizatii se declara si se achita in luna urmatoare celei in care incasam de la buget valoarea indemnizatiei. Deci, indemnizatia aferenta lunii martie o vom incasa in aprilie, prin urmare sumele respective ar trebui declarate in D112 aferenta lunii aprilie ... ? Cum procedam cu declaratia in acest caz? multumesc!

Irina
13 April 2020, 09:40
Da, am vazut si noi aceste prevederi, dar asteptam si norme de aplicare ca sa stim sigur ce modificari sa facem iarasi in program.

mikipopper
13 April 2020, 13:52
In regula, multumesc! urmaresc modificarile atunci. Ideea este ca ar trebui sa avem posibilitatea de a face aceste modificari pana pe 25.04, cand trebuie declarata luna martie, iar valoarea indemnizatiei de somaj aferenta acestei luni ar trebui exclusa din D112.

andrea
23 April 2020, 19:57
Buna ziua!

O observatie.

Somaj tehnic la o persoana cu salariul minim pe economie - 2.230 lei, incepand cu 23.03.2020. Indemnizatia de somaj tehnic este 533 lei. Dupa retinerea contributiilor (CAS = 133 lei, CASS = 53 lei, impozit 10%*(533-133-53)=35 lei) ar trebui sa ramana sold in 423 suma de 312 lei. Aceasta este suma pe care va trebui sa o virez salariatului dupa primirea indemnizatie de la AJOFM. In aceast moment am urmatoarele note contabile in Mentor:
438.02 = 423 / 533 lei
423 = 431.05 / 133 lei
423 = 431.06 / 53 lei
423 = 444 / 13 lei
Sold la 423 = 334 lei.

Sper sa se rezolve cat mai curand aceste neconcordante.

Multumesc,
Andrea

Gabi68
24 April 2020, 08:45
Buna ziua.

Pt martie trebuie data calculatie indemnizatie somaj, sau nu, pt a duce corect sumele in D112?
CECCAR-ul si ANAF-ul zic ca, in luna mai, in D112 pt aprilie, se vor putea inscrie in anexa asigurat sumele lunii martie.

Multumesc.

Irina
24 April 2020, 09:07
Mi-as dori ca anaful sa publice specificatii pentru 112, cum ar trebui. Se pare ca la telefon dau raspunsuri in functie de dispozitia de moment , din moment ce nu e in scris si vorba zboara, nu se obosesc sa fie f precisi. Noi am primit alte informatii la telefon.

mikipopper
24 April 2020, 13:29
Buna ziua! Deci cum ar trebui sa procedam cu zilele de somaj tehnic din luna martie. Le punem sau nu acum in D112? Si daca nu, cum le excludem din declaratie? Multumesc!

Mihaela Ienei
10 May 2020, 17:12
Buna ziua!

O observatie.

Somaj tehnic la o persoana cu salariul minim pe economie - 2.230 lei, incepand cu 23.03.2020. Indemnizatia de somaj tehnic este 533 lei. Dupa retinerea contributiilor (CAS = 133 lei, CASS = 53 lei, impozit 10%*(533-133-53)=35 lei) ar trebui sa ramana sold in 423 suma de 312 lei. Aceasta este suma pe care va trebui sa o virez salariatului dupa primirea indemnizatie de la AJOFM. In aceast moment am urmatoarele note contabile in Mentor:
438.02 = 423 / 533 lei
423 = 431.05 / 133 lei
423 = 431.06 / 53 lei
423 = 444 / 13 lei
Sold la 423 = 334 lei.

Sper sa se rezolve cat mai curand aceste neconcordante.

Multumesc,
Andrea

Buna ziua,

ma confrunt si eu cu aceeasi problema la calculul impozitului aferent somajului tehnic.
In Mentor venitul baza de calcul al impozitului este egal cu suma reprezentand indemnizatia de somaj tehnic. Procentul de 10% al impozitului se aplica direct la cei 75% din salarul tarifar reprezentand somaj tehnic.
Rog o solutie.

Multumesc.
Mihaela663664

Irina
11 May 2020, 09:14
Inseamna ca ati gresit ceva la configurarea indemnizatiei. In mod normal contul 423 trebuie sa fie la indemnizatie la cas si cass. De asemenea trebuie sa fie si la caracterizarea contabila personal la asigurari de sanatate. Doar in cazul in care contul specificat nu se regaseste atunci baza de calcul impozit nu este afectata de contributii.

Mihaela Ienei
11 May 2020, 21:36
Inseamna ca ati gresit ceva la configurarea indemnizatiei. In mod normal contul 423 trebuie sa fie la indemnizatie la cas si cass. De asemenea trebuie sa fie si la caracterizarea contabila personal la asigurari de sanatate. Doar in cazul in care contul specificat nu se regaseste atunci baza de calcul impozit nu este afectata de contributii.

Unde gasesc mai exact aceasta "caracterizare contabila personal la asigurari de sanatate"?
Multumesc.
Mihaela

Irina
12 May 2020, 08:42
va atasez o imagine. 665

alexadi
02 July 2020, 14:44
Am si eu o probema ciudata zic eu, am un salariat care are primele 4 zile din iunie Intrerupere tehnologica adica somaj pe codul de 999 si ma trezesc ca in stat am niste valori la impozite iar in 112 am alte valori la impozite, o nimica toata diferenta e aproape dubla, azi ar tr sa dau statul si zau ca nu stiu daca e corect.
cas angajat: stat: baza 2376 si valoare 594 versus 112 baza 4247 si valoare 1062
cass angajat: stat: baza 2376 si valoare 238 versus 112 baza 4247 si valoare 425
impzit venit: stat: baza 1169 si valoare 117 versus 112 baza 2385 si valoare 239
Sa inteleg ca nu e gata declaratia pentru luna aceasta?

Irina
03 July 2020, 09:19
Nu reusesc sa reproduc. S-ar putea sa aveti vreo setare gresita, o bifa undeva care a scapat. Cred ca va poate ajuta si distribuitorul, sa arunce un ochi pe baza de date. Declaratia are formule proprii, si e mult mai atenta la bife decat mentorul in sine. Verificati tot ce tine de impozit, rotunjire sa fie setata la impozitar in nomenclator. Bifele de neimpozabil fara motiv scutire. Vedeti daca duce deducerea in declaratie, daca nu o duce, vedeti sa nu fie baza minima pe da in conditii (e pe nu de la inceputul anului) sau tipul de contract pentru angajatii respectivi.