PDA

View Full Version : D390



bbc
20 March 2020, 13:41
Am vazut ca ati facut update la D390 conform OPANAF nr. 705/11.03.2020, dar unde completam informatiile referitoare la stocurile la dispozitia clientului? (SECȚIUNEA a III-a "Transferul de bunuri în cadrul regimului stocuri la dispoziția clientului, prevăzut la art. 2701 din Codul fiscal")

Irina
20 March 2020, 14:05
Modificarea cuprinde deocamdata trecerea la versiunea V3 conform cu validatorul, ca marea majoritate a utilizatorilor sa poate depuna. Restul modificarilor vor fi facute in cel mai scurt timp posibil.

bbc
20 March 2020, 14:20
Ok, multumesc.

alexadi
23 March 2020, 11:04
Am incercatsi eu sa depun 390 insa la validarea imi da urmataoarea eroare:
F: validari globale
va rugam sa verificati daca folositi versiunea corecta de PDF inteligent sau daca XML-ul creat contine namespace-ul conform schemei XSD (pentru perioada de raportare)
eroare structura: namespace ('mfp:anaf:dgti:d390:declaratie:v3') lipsa sau incorect la sectiunea declaratie390. Valoarea corecta este xmlns='mfp:anaf:dgti:d390:declaratie:v2'
duk actualizata astazi 23.03.2020 la 9 dimineata iar declaratii este:218.09

Irina
23 March 2020, 11:16
Cu noua versiune s-a trecut la V3. Daca eroarea spune ca dvs aveti v3 si validatorul vrea v2 inseamna ca duk nu e actualizat. Au fost si probleme zilele astea cu actualizarea dukului, am fost nevoita pentru unii utilizatori sa o iau de la capat cu instalarea dukului pentru ca nu facea actualizarea.

alexadi
23 March 2020, 11:46
Da e de la duk, am cea mai amuzanta faza cu el. Duk de pe server actualizat primul cum pe la 8.30 scoatea din program v3 insa ducul actualizat la 9 noua si ceva de pe pc meu care spunea ca e si el ultima versiune dadea eroare de mai sus. Rezolvarea simpla, am sters duk de pe pc meu, facut in server arhiva luat arhiva dezarhivat pus pe pc meu si rezolvat problema, insa se pare ca aceasta stare de e in momentul de fata in anaf a facut sa fie si mai varza totul decat era pana acuma.

bbc
22 January 2021, 15:02
Buna ziua,

Am completat datele din tabul 4. Transfer de bunuri din D390 cu versiunea Declaratii 224.01, dar la export imi eroarea de mai jos:

804

Irina
25 January 2021, 09:18
Nu am aceasta eroare. Incercati sa dati o verificare de structuri din declaratie 805

bbc
25 January 2021, 10:06
Modificarea cuprinde deocamdata trecerea la versiunea V3 conform cu validatorul, ca marea majoritate a utilizatorilor sa poate depuna. Restul modificarilor vor fi facute in cel mai scurt timp posibil.

Am dat si am aceiasi eroare. In plus nici nu ma lasa sa sterg inregistarea

806

Irina
25 January 2021, 10:59
Cu minusul rezolvam.
Dar eroarea tot de la verificare structuri imi pare, ati lasat sigur pe toate lunile sa mearga?

bbc
25 January 2021, 11:28
Da, si daca trec partener din Romania, se valideaza, dar nu duce informatia in xml. (stiu ca nu e pt persoane din Romania, dar am incercat sa vad daca imi da erori)

bbc
21 April 2021, 19:23
Pe versiunea 224.06 nu functioneaza daca se completeaza date in "Transfer de bunuri". Din ce vad eu, nu trebuie sa apara in xml numele partenerilor la <cos> iar codul fiscal sa fie la Italia fara IT.

E: cos (1)
eroare atribut: motiv: atribut prezent dar vid nepermis
E: cos (1)
eroare atribut: tara_m2: atribut prezent dar vid nepermis
E: cos (1)
eroare atribut: cod_m2: atribut prezent dar vid nepermis
E: cos (1)
va rugam sa verificati daca folositi versiunea corecta de PDF inteligent sau daca XML-ul creat contine namespace-ul conform schemei XSD (pentru perioada de raportare)
eroare atribut: den_m1: atribut necunoscut ('den_m1') in namespace='mfp:anaf:dgti:d390:declaratie:v3'
E: cos (1)
va rugam sa verificati daca folositi versiunea corecta de PDF inteligent sau daca XML-ul creat contine namespace-ul conform schemei XSD (pentru perioada de raportare)
eroare atribut: den_m2: atribut necunoscut ('den_m2') in namespace='mfp:anaf:dgti:d390:declaratie:v3'
E: cos (1)
cod_m1 invalid (nu respecta algoritmul de tara)
eroare regula: Rcod_m1: operatorul cod_m1 = '0088370096' trebuie sa respecte algoritmul specific 'IT'
F: cos (1)
eroare: Eroare fatala de parsare: 'java.lang.StringIndexOutOfBoundsException: String index out of range: -2
java.lang.String.substring(Unknown Source)
d390validator.v2.Cos.aggregation(Unknown Source)
d390validator.v2.ValidatorImpl.validareEndTag(Unkn own Source)
dec.DECValidatorRoot.endElement(DECValidatorRoot.j ava:1623)
com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.Abstrac tSAXParser.endElement(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.Abstrac tXMLDocumentParser.emptyElement(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLNSDocum entScannerImpl.scanStartElement(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumen tFragmentScannerImpl$FragmentContentDriver.next(Un known Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumen tScannerImpl.next(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLNSDocum entScannerImpl.next(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.XMLDocumen tFragmentScannerImpl.scanDocument(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XML11Co nfiguration.parse(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XML11Co nfiguration.parse(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.XMLPars er.parse(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.parsers.Abstrac tSAXParser.parse(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.jaxp.SAXParserI mpl$JAXPSAXParser.parse(Unknown Source)
com.sun.org.apache.xerces.internal.jaxp.SAXParserI mpl.parse(Unknown Source)
javax.xml.parsers.SAXParser.parse(Unknown Source)
dec.DECValidatorRoot.parseDocument(DECValidatorRoo t.java:197)
dec.DECValidatorRoot.parseDocument(DECValidatorRoo t.java:117)
dec.ValidatorRoot.parseDocumentIntern(ValidatorRoo t.java:236)
dec.ValidatorRoot.parseDocument(ValidatorRoot.java :328)
dec.ValidatorRoot.parseDocument(ValidatorRoot.java :481)
validator.Validator.parseDocument(Validator.java:2 19)
general.Integrator.parseDocumentXML(Integrator.jav a:544)
general.Integrator.parseDocumentIntern(Integrator. java:319)
general.Integrator.parseDocument(Integrator.java:2 50)
general.Main.main(Main.java:920)'

Irina
22 April 2021, 09:37
ok, verific sa vad ce s-a schimbat in duk

bbc
22 April 2021, 12:45
Multumesc.

Irina
22 April 2021, 16:40
am gasit diferentele in anexa anafului pt 390, e o modificare din martie 2020, colegul de la programare a rescris xml-ul, urmeaza versiune