PDA

View Full Version : sold lei partener strain



Bianca
14 January 2010, 17:50
Buna. am o problema legata de un partener strain care are sold in valuta 0, dar la sold in lei apare o suma care cred ca provine din regularizare valuta. Este posibil asa ceva? Daca da cum se poate regla acest sold?

adi_ciobotaru
16 January 2010, 14:14
Daca regularizarea din care banuiti ca provine este din cursul acestui trimestru, stergeti-o si dati refacere stocuri solduri...
Daca nu, atunci faceti o noua regularizare, la care puneti cursul ZERO... zero inmultit cu orice numar da zero, deci soldul in lei va fi zero...

Apoi dati refacere stocuri/solduri, refacere completa jurnal si verif coerenta date.

In continuare examinati listele cu solduri parteneri, precum si balantele de parteneri, pentru a vedea daca soldurile sunt cum ati dorit sa fie...
Apoi verificati SOLDURILE FINALE din balanta sintetica parteneri centralizata cu toate 3 bifele pe da, daca pica cu soldurile finale din balanta contabila... sau, macar, sa fie pe aproape...

Bafta...

Bianca
17 January 2010, 21:40
multumesc nu m-am gandit la asa ceva..nu mai pot sterge, este de la inceputul anului, oricum am sa incerc varianta cu cursul 0.

Bianca
18 January 2010, 10:36
ok, am facut regularizarea pe 0, in solduri parteneri nu mai apare suma, soldurile finale din balanta sintetica bat cu cele din balanta contabila, insa imi apare de data aceasta mesajul sold partener regularizat eronat..

DragosE_WT
18 January 2010, 10:59
Este posibil sa aveti legaturi pierdute sau necorelatii plati/incasari care tin de acel partener, caz in care soldul din solduri parteneri nu mai corespunde cu soldul din obligatii plata/incasare. Daca este asa, atunci aceste probleme trebuiesc rezolvate.

@adi_ciobotaru
Nu stiu daca este corecta folosirea unui curs 0; pot aparea probleme, ulterior, la vreo impartire. Oricum, avand soldul in valuta 0, cu orice curs ai regulariza, soldul in lei va rezulta tot 0.