PDA

View Full Version : salariati din multiple judete...



adi_ciobotaru
13 January 2010, 22:01
de la Speedcontab:
"Am o intrebare. Daca am un salariat cu casa de sanatate in buc si unul cu casa de sanatate in ilfov, eu trbuie sa depun 2 decl una la ilfov si una la buc. Cum face mentorul sa genereze aceste 2 declaratii? vede ca eu am ales in conditii salarizare casa de sanatate ilfov sau buc? nu prea ....help"....

Domnul Speedcontab,
va dati seama ca situatia descrisa de catre dvs este una mult prea obisnuita pentru a nu fi "tratata" in Mentor... puteti avea cate unul (sau mai multi) salariati din fiecare judet al tarii, caci in WinMENTOR, declaratia (aka declaratiile) de fnuass se genereaza corect...

in primul rand, in conditiile de salarizare, completati judetul, pentru fiecare persoana... apoi, dati recalcul salarii... generati (sau regenerati) declaratia de fnuass.
Ferestra declaratiei are 2 pagini: angajati, si firma. La angajati dati click pe "virez datorii". La firma, in stanga-sus, dati un click pe prima casa de asigurari (Bucuresti in cazul dvs), iar 4 cm mai jos completati contributia virata; apoi dati click pe a doua casa de asigurari, completati contributia virata etc... salvati.
in partea dreapta selectati o cale de export, iar apoi exportati declaratia.
in directroul selectat, veti observa 2 subdirectoare, unul cu numele BUCURESTI, altul cu numele ILFOV, fiecare continand cele 3 fisiere ale declaratiei fnuass, care trebuie sa le copiati pe cate o discheta si sa le duceti la casele respective de asigurari... sau, le dati pe email, etc...

Succes, iar daca mai sunt intrebari, va rog, postati pe forum, nu imi dati PM-uri...