PDA

View Full Version : Detalii WinMentor Entreprise



Dorado
22 December 2009, 02:27
Nu stiu exact unde as putea pune acest thread, asa ca va rog sa scuzati daca nu este la locul la care ar fi trebuit sa fie.
Sunt de-a dreptul extaziat de WinMentor Entreprise... Am cautat ca disperatul mai multe detalii insa nu am gasit. Asa ca lansez si eu mai multe intrebari la care v-as ramane profund indatorat daca le-as gasi raspunsul:
Avand in vedere ca investitia pentru trecerea la o solutie client/server necesita costuri uriase, (am facut un calcul cam vreo 5.000 de euro cu tot cu licenta Oracle fara costul winmentorului), as vrea sa stiu daca imi ofera avantajele pe care mi le-am dorit intodeauna de la un program de contabilitate:
1. Daca WinMentor Entreprise este un program server side (adica daca el se instaleaza pe server si mai departe acceseaza local oracle) sau este un program client side (adica programul ruleaza direct pe PC si acceseaza direct baza de date Oracle).
2. In al doilea rand daca va exista o versiune doar de vizualizare a datelor. Avand in vedere ca eu am un cabinet de expertiza contabila, mi-as dori ca si clientii sa poata vedea (doar vizualiza nu adauga sau modifica) date esentiale cum ar fi stocul la un anumit moment, situatia partenerilor, etc.. Mi s-ar parea natural ca aceasta varianta sa fie gratuita. Daca nu, care ar fi posibilitatea generariii si transmiterii unor astfel de rapoarte de catre WinMentor Entreprise, catre alte aplicatii , fara a fi nevoit sa stau sa sap in baza de date ca sa vad cum pot sa imi "sug" datele.
3. Vor exista si variante ieftine gen numai de editare intrari si iesiri? Adica, baza de date sa fie tinuta pe serverul meu, dar clientul sa isi faca nirul la el.
4. Exista vre-un cost estimativ (exceptand desigur costul serverului si a licentei oracle) (de exemplu pentru 4 utilizatori pe o varianta simpla)?

O astfel de investitie din partea mea nu este neaparat necesara (adica nu am un flux mare de date, ci ma intereseaza mai ales din prisma oferirii de informatii catre clienti on-line, si sa le dau lor posibilitatea intocmirii documentelor primare, acolo unde este cazul.)

admin
22 December 2009, 12:22
Sunt de-a dreptul extaziat de WinMentor Entreprise... Am cautat ca disperatul mai multe detalii insa nu am gasit.
1. Daca WinMentor Entreprise este un program server side (adica daca el se instaleaza pe server si mai departe acceseaza local oracle) sau este un program client side (adica programul ruleaza direct pe PC si acceseaza direct baza de date Oracle).WinMENTOR Enterprise prelucreaza datele exclusiv server side, urmand ca afisajul sa aiba loc local. Instalarea Oracle pe statia client are rol de a comunica cu instalarea Oracle de pe server. Atat baza de date cat si calculele caracteristice Mentor tin de server.


2. In al doilea rand daca va exista o versiune doar de vizualizare a datelor.Nu exista o versiune WinMENTOR Enterprise, gratuita, doar pentru vizualizarea datelor.
Clientii pot vedea datele fara a le putea modifica, daca setati drepturile de acces. Atat numai ca fiecare astfel de client are nevoie de o licenta WinMENTOR Enterprise instalata pe statia de lucru, cat si una Oracle.
Rapoartele functioneaza aproximativ in acelasi fel ca in Mentor. Daca doriti sa trimiteti liste electronic pe e-mail, se poate. Automatizarea acestui proces insa tine de o programare suplimentara, sau de o interfatare cu alta aplicatie, ambele sustinute de client.


3. Vor exista si variante ieftine gen numai de editare intrari si iesiri? Adica, baza de date sa fie tinuta pe serverul meu, dar clientul sa isi faca nirul la el.Deocamdata nu cunosc astfel de variante.


4. Exista vre-un cost estimativ (exceptand desigur costul serverului si a licentei oracle) (de exemplu pentru 4 utilizatori pe o varianta simpla)?Cel mai simplu este sa luati legatura cu departamentul nostru de vanzari. Veti fi indrumat catre un distribuitor WinMENTOR Enteprise din zona dvs, si in urma acestor discutii puteti afla pretul estimativ.

Pentru Departamentul Comercial: Radu Danaila - 0232 217260, interior 120

Dorado
06 January 2010, 11:37
Cum adica "Instalarea Oracle pe statia client are rol de a comunica cu instalarea Oracle de pe server."?!?!?
Ori nu ati explicat bine ori trebuie sa fii nebun sa cheltui bani pe licente oracle si implicit si calculatoare puternice. Eu stiam ca situatia este cam asa: - Oracle se instaleaza pe un singur server, toti utilizatorii accesand aceiasi baza de date, deci o singura licenta Oracle. Mai departe winmentorul se conecteaza la server accesand si prelucrand baza de date.
Intrebarea mea era si mai simpla: daca exista un fel winmentor master care se instaleaza si ruleaza pe server, toti utilizatorii accesand baza de date prin winmentor master. Insa din ce vad eu e clar ca nu e vorba de asa ceva.

Multumesc de promptitudine oricum. Mult succes.

admin
06 January 2010, 12:19
Serverul gazduieste baza de date si este considerat un calculator puternic, deci mai scump decat o statie obisnuita. Aici ruleaza o varianta de Oracle 10g Server pentru care se plateste licenta aferenta. Statiile de lucru pe care ruleaza WinMENTOR Enterprise vor fi calculatoare de birou uzuale, in limita cerintelor noastre de sistem, si au nevoie la randul lor de o instalare licentiata de Oracle 10g Client. Oriunde ruleaza WinMENTOR Enterprise exista un tip de instalare Oracle.

Instalarile client nu au cerinte de sistem deosebite si se presupune ca poate rula fara probleme pe majoritatea statilor din birourile romanesti. De altfel, fiecare utilizator are un cont propriu de WinMENTOR Enterprise. Calitatea si performantele hardware ale serverului tin de numarul maxim de statii care lucreaza la un moment dat, tipul datelor si marimea bazei de date. Doar aici poate fi vorba de o eventuala investitie suplimentara.