PDA

View Full Version : Documente emise cu WinMentor conf. Ordin nr. 3512 din 27-11-2008



cristibelean
07 February 2009, 10:07
Sunt vechi utilizator de Mentor (1999-2000). Intotdeauna mi-am creat si folosit in activitatea de contabilitate documente direct din Mentor (am creat formulare ca Dispozitii de plata / Incasare in lei si valuta, Deconturi de cheltuieli in lei si valuta, Ordine de deplasare, Contracte de creditare pt. asociatii sau asemenea, Contracte de Munca, aditionale, desfaceri, Adeverinte salariale si altele).
Posibilitatile, aici sunt practic nelimitate, poate ar fi bun un modul de Generare Rapoarte incorporat in modulul Liste.
Acum odata cu aparitia Ordinului 3512 din 2008 prin care se precizeaza clar care sunt documentele financiar contabile, ce trebuie sa contina si faptul ca trebuie sa alocam o plaja de numere pentru acestea trebuie sa ne conformam noilor directive.
Pentru aceasta vin cu mica solicitare: sa se includa la datele societatii si campul "Capital Social", poate ar mai trebui si altele dar acum asta mi-a venit in minte, citind acest ordin.
Conform ordinului Documentele justificative trebuie sa cuprinda urmatoarele elemente principale:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele si prenumele si, dupa caz, sediul/adresa persoanei juridice/fizice care intocmeste documentul;
- numarul documentului si data intocmirii acestuia;
- mentionarea partilor care participa la efectuarea operatiunii economico-financiare (cand este cazul);
- continutul operatiunii economico-financiare si, atunci cand este necesar, temeiul legal al efectuarii acesteia;
- datele cantitative si valorice aferente operatiunii economico-financiare efectuate, dupa caz;
- numele si prenumele, precum si semnaturile persoanelor care raspund de efectuarea operatiunii economico-financiare, ale persoanelor cu atributii de control financiar preventiv si ale persoanelor in drept sa aprobe operatiunile respective, dupa caz;
- alte elemente menite sa asigure consemnarea completa a operatiunilor efectuate.Toate acestea de mai sus se pot realiza cu WinMentor.
Se mai precizeaza ca:
3. In cuprinsul oricarui document emis de catre o societate comerciala trebuie sa se mentioneze si elementele prevazute de legislatia din domeniu, respectiv forma juridica, codul unic de inregistrare si capitalul social, dupa caz.
Va multumesc si spor la treaba.

cristibelean
07 February 2009, 10:09
Am uitat sa precizez ca lucrez pentru aprox. 80 - 100 de firme, modificarea pe fiecare lista a capitalului social introdus eventual manual nu ma incanta.
O zi buna!

bilion
07 February 2009, 10:38
E facuta modificarea la 515. Mama ce rapid functioneaza feedbackul la WinMENTOR!

cozma florentina
26 February 2014, 16:13
Domnule Cristi Belean, va rugam sa ne indrumati in a ne creea si noi formularele ca Dispozitii de plata / Incasare in lei si valuta, Deconturi de cheltuieli in lei si valuta, Ordine de deplasare, Contracte de creditare pt. asociatii sau asemenea, Contracte de Munca, aditionale, desfaceri, Adeverinte salariale si alte astfel de documente care necesita timp si multa migaleala.... Cu respect si consideratie, va multumim anticipat.