PDA

View Full Version : Eroare zile lucrate in luna



dok
21 November 2019, 14:49
Am asteptat toata luna versiunea 215.1 si de doua zile ma chinui in zadar;
Am un salariat activ in perioada 1-29 oct.2019 (ultima zi lucrata)
In cursul lunii a lucrat efectiv 7 zile, a prezentat un certificat de boala de 4 zile si 10 zile a lipsit. Pentru perioada cat a lipsit am completat in conditii de salarizare ca perioada suspendata, si in pontaj a aparut
“ I”
Deci perioada de activitate este 21 zile. (7+4+10)
In declaratie la casuta zile lucratoare apare 23 de zile

La B1.8 Total zile lucrate = 1
La B2 2 Zile lucrate in reg normal = (-3) ?? , la fel si la B4.1 - tot minus 3

Oare ce solutie mai avem ? Deja ma gandesc sa trec pe manual.

Irina
21 November 2019, 14:57
In programul nostru zilele de invoit nu sunt considerate automat zile suspendate. Sunt cazuri legale in care zilele de invoit nu sunt suspendate. De asta am lasat la alegerea utilizatorului suspendarea prin intermediul machetei de pontaj likidare tab sinteza 596

dok
21 November 2019, 16:24
In programul nostru zilele de invoit nu sunt considerate automat zile suspendate. Sunt cazuri legale in care zilele de invoit nu sunt suspendate. De asta am lasat la alegerea utilizatorului suspendarea prin intermediul machetei de pontaj likidare tab sinteza 596


Problema este de la configurarea perioadei de suspendare . Chiar daca intervin in pontaj si completez cu N in loc de I , tot asa ramane in declaratie, cu -3 zile.
Daca nu completez perioada de suspendare in conditii de salarizare, atunci calculeaza cotele de contributii. Am mers pe aceasta varianta si am dat NU la calcule contributii.

Am depasit problema, dar a aparut alta noutate in declaratii : Aveam un salariat cu 2 contracte , medic care efectua cu aprobare inca o jumatate de norma. Apare in statul de plata, separat. Are 2 pozitii.

In total pe stat sunt 11 pozitii, iar in declaratii, veniturile sunt cumulate si apar numai 10 salariat
Pentru asta, nu-mi valideaza declaratia .
Mesaj :
Numar de asigurati pentru care angajatorul datoreaza contributii pentru concedii si indemnizatii eronat
atentionare regula: A25: B_sanatate (10) = B_sanatate calculat cf. regulii (11)

Aceste situatii esistau si nu nu aveam probleme pana la versiunea noua. Nu as putea folosi alta versiune ?
Cum fac cu salariatul asta ?
Multumesc .

Irina
21 November 2019, 16:28
Aici nu mai e in teritoriul nostru problema. Numaratul asta la B_sanatate pentru contracte multiple e noutatea ultimului duk integrator, cei de la anaf vor sa numaram contractele nu cnp-urile. Total eronat. Faceti o adresa catre anaf, poate se mai gandesc la aceasta validare.

alexadi
21 November 2019, 18:59
Oare aceasta numarare de contracte a anaf are legatura cu imperecherea datelor cu revisalul? Ca atunci se justifica nr de contracte diferit de cnp insa ar fi necesar camp de sine statator, ca altfel ca in cazul de fata apar diferente ca la sanatate nu se inregistreaza contractele ci cnp.

Irina
22 November 2019, 09:30
Nu cred ca are. Din moment ce in declaratia 112 cei cu contracte multiple se duc pe sectiunea B si sunt atatea date de identificare pentru ei, nu vad de ce ar numara nr de contracte. Dar nu e prima data cand cei de la anaf o dau o bara cu validarile si ramanem noi sa incasam bobarnacele.