PDA

View Full Version : instalare mentor



ally_f5
21 November 2019, 09:41
buna ziua, am incercat sa instalez winmentor pe un laptop cu windows 10 pe 64 dar nu am reusit.
am descarcat arhiva mentor, am dezarhivat-o si am rulat executabilul mentor... la un moment dat se blocheaza si apare pe ecran o eroare ca nu se poate crea c/program files(86)/borland/common files/bde.....

ce nu fac bine? imi puteti spune va rog pasii necesari sa pot instala mentor? multumesc mult

Irina
21 November 2019, 09:47
Luati legatura cu distribuitorul, chestiunile astea tehnice sunt greu de rezolvat prin niste postari pe forum.

DragosE_WT
21 November 2019, 10:01
In general, sunt 3 surse de probleme:
1. userul este cu drepturi restranse si nu stiie vreo parola cu care se poate instala ceva (kitul, oricum, trebuie rulat cu "Run as Administrator");
2. antivirus; unii antivirusi au acea componenta heuristica, proactiva, mult prea "sensibila"; se incearca dezactivarea pe durata instalarii sau adaugarea kitului in lista "alba"; poate necesita parola;
3. DEP (Data Execution Prevention); relativ acelasi lucru ca mai sus, dar integrat in Windows; necesita parola pentru editare; daca este activ, se baga aplicatia in lista de exceptii (ulterior, inclusiv Mentor.exe -ul rezultat dupa instalare).

ally_f5
21 November 2019, 12:24
va multumesc. am reusit cu ”run as administrator”.

poplaura
15 October 2020, 16:45
Cum s-a rezolvat probl dvs.? Aceeasi situatie,windows 10, pe 64 biti

testing
16 October 2020, 12:10
va multumesc. am reusit cu ”run as administrator”.
Ar trebui sa verificat drepturile de acces pentru utilizator.