PDA

View Full Version : Erori 875.01



testing
02 November 2019, 12:44
1.Nu este afisat procentul la primul articol in avize/facturile catre clienti, indiferent de articol sau client.
556
2.Eroare apare la intrarea intr-un bon nou, pe emulare tastatura - datecs cu jurnal electronic.
Mentionez ca dupa update, in momentul listarii bonului la casa de marcat, utilitarul ServerEmulare.exe se blocheaza
si nu se mai trimite bonul la casa de marcat. Vers ServerEmulare folosita: 7.7 si 8.2 ( vers. noua de pe ftp)

557
3.Nu toate lumea dispune de un monitor cu rezolutie mare pentru a face modificari in design.
558

Irina
04 November 2019, 09:39
Primul l-am trecut in tichete. Pentru problema de la casa de marcat am sa va rog si pe dvs sa luati legatura cu distribuitorul sa vada exact daca nu ar mai fi setari de schimbat.

testing
05 November 2019, 13:19
Eroare de la casa de marcat ramane valabila , de fiecare data cand se intra in modulul emulare tastatura - datecs cu jurnal electronic dar doar la primul bon.
Se poate lista la casa de marcat cu versiunea 875.02 prin ServerEmulare.

Nu se mai pot redimensiona ferestrele deschise in modulul comercial -> comenzi furnizor sau clienti. Pe oricare din versiuni.

Irina
05 November 2019, 13:53
Am pus tichet pentru problema de la comercial. Incerc sa vad ce pot face si pentru emulare tastatura.
Multumim pentru sesizari

Irina
11 November 2019, 14:57
Am o sugestie pentru dvs, pentru eroarea cu thread de la casa de marcat. Verificati constanta 567 daca o aveti pe da, in cazul in care este pe da, schimbati pe nu si urmariti daca mai apare eroarea la casa de marcat.

testing
11 November 2019, 20:44
A disparut eroarea dupa ce am setat constanta pe nu.
Multumesc!

crissofiasi
13 November 2019, 15:38
de unde putem lua versiunea 875.02 ? la mine nu da eroarea aia la casa de marcat dar se blocheaza server emulare si nu listeaza bonul.

Irina
13 November 2019, 15:57
ftp2:/clienti/__WinMENTOR_Kit_Test/

crissofiasi
13 November 2019, 16:20
Multumesc. acum functioneaza.

testing
14 November 2019, 15:31
La generarea monetarelor de la casa de marcat intampin urmatoarele probleme:
1. In mod aleatoriu, apare cate un produs care nu ar exista in stoc pe gestiunea respectiva(nu este o problema foarte mare,dar am intalnit-o dupa update
img. 1 si 2.)
2. La preluarea automata din stoc pe monetare imi apare eroarea din imaginea 3. si nu se mai poate salva monetarul ca si operat.
In schimb, la operarea manuala a produselor din stoc, eroarea nu mai apare!
573
574
575

Irina
15 November 2019, 15:45
Sunteti sigur ca produsele sunt pe stoc? am mai avut o baza de date cu aceasta situatie, dar acolo nu erau in stoc pe gestiunea si tipul contabil care apareau pe monetar. Eroarea cu key violation nu reusesc sa o reproduc, chiar daca am lasat articole fara stoc in lista de livrare a monetarului.

testing
15 November 2019, 20:27
Da, existau in gestiunea si tipul contabil respectiv dar nu suficient stoc. Exista o diferenta de 0.01kg intre monetar si stoc!
De aici eroarea respectiva. Inainte de update diferentele apareau separat la preluare!

cristibelean
20 November 2019, 09:57
Campurile de pe factura de la Observatii nu mai apar pe factura (la listare) una sub alta cum era pana acum.
In configurari avem asa 586 dar pe factura apare asa 587.
Cum se pun una sub alta? Am incercat sa le fixez cu <pt=x,y> dar nici asa nu merge, campurile de la Observatii se pun unde vor ele, in sir indian ...:confused:
Ce e de facut?

Irina
20 November 2019, 10:07
a fost rezolvata aceasta situatie, gasiti versiune cu .04 pe ftp 2 clienti

alexadi
21 November 2019, 14:01
La versiunea .04 in intrari furnizori la fereastra unde se introduce cantitatea si pretul de cate ori dai enter se lungestea fereastra, de cate ori dai enter.

Irina
21 November 2019, 14:13
Da, si iesiri, am pus tichet. Multumesc

alexadi
21 November 2019, 15:50
In noua versiune a fost eliminat butonul de iesire caracteristic din mentor si anume "usa"? Ca vad ca varianta de inchidere disponibila pt moment este doar butonul clasic X din coltul din dreata.

Irina
21 November 2019, 15:54
S-a scos intentionat

alexadi
21 November 2019, 16:19
Multumesc pentru raspuns, care imi confirma cea ce banuiam ca prima varianta eliminarea lui e cea corecta, ca mai aveam varianta cu probleme la rezolutia monitorului.

cristibelean
24 November 2019, 17:43
Calculatorul electronic din Mentor si Smart Computer-ul din liste nu mai functioneaza la fel ca inainte de versiunea 875.01:
https://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?2191-Ce-s-a-intamplat-cu-CALCULATORUL-Electronic-din-Mentor-si-Smart-Computer-din-liste

Solomon Silvia
25 November 2019, 08:48
Aceasta problema este in curs de solutionare.

bonito
25 November 2019, 11:48
Buna ziua,
La configurarea formularelor pentru listarea facturilor nu se mai face distinctie intre campurile <&_OBSERVATII>, <&_OBSERVATII1> etc.
Toate informatiile sunt aduse pe primul camp.
Trebuie folosit un separator?
mulțumesc

Irina
25 November 2019, 11:59
Luati versiunea cu punct 06 de pe site

testing
25 November 2019, 15:22
Luati versiunea cu punct 06 de pe site
In vers. .06 exista o eroare la modificarea delegatilor in facturile de iesire.
La incercarea de modificare a unui delegat este selectat alt delegat(bifat ca si inactiv)
In vers. 04 functioneaza corect!

MARIA
26 November 2019, 15:43
La vesiunea .06 la fiecare intrare in program ma duce direct la Salarii.
Nu intotdeauna am salarii active in program. si atunci imi da 600.
Ma duc in meniul Mentor sau Service si pot lucra dar este enervant. De obicei intra direct in meniul Mentor.
Trebuie sa fac ceva setari?

Irina
26 November 2019, 15:47
Nu aveti dvs de facut setari, vom remedia noi prin versiune.

alexadi
26 November 2019, 18:33
Ultima versiunea de mentor .06 in banca dupa ce aleg plata sau incasarea dau enter si ajung in din nou in grija de introducere date insa nu mai pot cobor sau urca pe randul de mai sus sau mai jos si nici merge stanga sau dreapta din sageti ci doar din mouse, in versiunel trecute se putea sa adaug o linie noua prin sageata de jo de la tastatura, e un bug sau e scoasa aceasta optiune rapida de lucru in banca?


ps: este vorba doar de inregistrarile la care am ales viramente interne, transferuri intre conturi, am verificat acum si doar la acelea se aplica cea ce am spus mai sus

bonito
27 November 2019, 10:04
Cu versiunea .06 nu mai pot cupla date de la sateliti. Eroarea este:
Exception EAccessViolation in module MENTOR.EXE at 00336346.
Access violation at address 00736346 in module 'MENTOR.EXE'. Read of address 00000000.

Am remarcat ca eroarea apare doar la satelitii care transmit multe date, cu productie, articole cu loturi, trezorerie.
La cei care au doar cateva zeci de facturi e ok.

Irina
27 November 2019, 13:21
Misiune imposibila sa pot reproduce, am o firma de test cu cateva inregistrari care se comporta normal. Va rog sa luati legatura cu distribuitorul dvs.

andrea
27 November 2019, 14:42
Bună ziua!

La o firma vreau sa sterg o compesare si primesc mesajul de eroare atasat. De asemenea nu pot lista Anexa 1.1. din declaratia 112, primesc un mesaj asemanator.

Multumesc,
Andrea

Irina
27 November 2019, 15:30
Anexele de la declaratii sunt in lucru. La compensare primiti mesajul si se blocheaza sau trece peste?

dana_cami
27 November 2019, 19:00
Nu se blocheaza trece peste doar nu se poate sterge compensarea. Am pus 875.01 si se poate sterge

andrea
28 November 2019, 08:58
Nici la mine nu se blocheaza, dau OK si merge mai departe.

Am revenit si eu la 875.01 si a mers.

Multumesc,
Andrea

Irina
28 November 2019, 14:08
Am prins eroarea pe o baza primita de la un client, va fi rezolvata.

testing
11 December 2019, 11:10
Stiu ca aceste probleme nu sunt pe lista de prioritati dar ele mai exista in vers. 876.02.


1.Nu este afisat procentul la primul articol in avize/facturile catre clienti, indiferent de articol sau client.
556


Mai exista o problema si la cassa.
Dupa inregistrarea unei tranzactii ( in cazul meu, o chitanta de incasare) nu pot trece la randul urmator (din sagetile de la tastatura) , adica la inregistrarea urmatoarei tranzactii, fara a da un click pe unul din campurile existente.

alexadi
11 December 2019, 13:36
Problema de la casa in tranzactii eu o am si in banca mai ales daca e transfer cu 581 la casa sau alta banca, nu pot trece direct din sageti decat dupa ce dau click pe un camp, sper ca se vor rezolva cat mai curand.

alexadi
13 December 2019, 11:28
Odata cu trecerea la versiunea cu noul delphi (adica ultimele 2 actualizari factura de mine) am inceput sa am erori de genul celui atasat in poza atasata, oricum incerc sa o rezolv nu resuesc decat daca inchid programul fortat cu end task, incerc sa rezolv eroarea prin inchiderea erori cu end task, eroare dispare insa cand ajung cu mouseul in zona de x de inchidere d ela mentor apare din nou eroarea si orice fac nu pot iesi din aceast ciclul, e un loop infinit singura modalitatea de iesire din mentor este end task pe mentor si e ok. Am ultima versiune de mentor, instalata, eroarea din poza de mai jos era cand am data sa intru in salari sa adaug un concediu de odihna, am momente cand sunt in listari si ma trezesc cu aceste erori, pana acum daca apareau erau rezolvabile cu inchiderea erori din task manager si pe urma puteam sa inchid mentorul si era ok, acuma nu ramane decat varianta inchiderii fortate, pe urma inchidere pc etc.

-ca eroare pe ultima versiune cand incerc sa folosesc butonul de minimizare nu face programul mic, il mareste cat tot ecranul adica il face full screen si peste bara de stare de la windows si daca mai apas o data il face la loc insa nu il face minim in bara de stare sa vad si eu ecranul.

Eu folosesc prin terminal service mentorul

ps: Am incercat acuma sa imi redimensionez fereastra de wimentor, nu reusesc orice fac imi da voie doar maxim pe tot ecranul din bara de start pana sus sau full screen, am momente cand am nevoie sa fie doar o parte din ecran asa cum faceam la versiunile anterioare, vad ca aceasta ultima versiune aparuta saptamana aceasta nu imi mai permite aceasta redimensionare vb de 876.02 ar trebui rezolvata si aceasta eroare, ca imi e tare greu cu fereastra tot ecranul

Tudor
20 December 2019, 12:33
Tot cu trecerea la Delphi 10 a disparut posibilitatea de a lista la imprimante de coduri de bare din documente, nu mai apare meniul. In liste e ok.