PDA

View Full Version : eroare 112



Iustin
16 September 2019, 16:06
buna ziua!
Am urmatoarea eroare:salariatul respectiv e in concediu fara plata luna august, im pontaj apare suspendat.


A: asigurat (9) [idAsig = 9] sectiune asiguratA (1)
atentionare regula: S22.2: daca asigSO = 1 si A_1=(1,8,2,9,10,11,12,13,14,16,24,19,6,21,22,17,23 ,25,26,27)atunci A_9 > 0

Irina
16 September 2019, 16:36
Aceeasi situatie : https://portal.winmentor.ro/forum/showthread.php?2090-Atentionare-D112&highlight=crestere+copil

bbc
10 October 2019, 14:45
Dupa mine ar trebui in Mentor sa se poate selecta ca nu e asigurat in acea luna la somaj si astfel la generarea D112 sa apara la asigSO = 2, nu 1.

Irina
10 October 2019, 14:58
Va asumati legal aceasta optiune? Pentru ca noi nu ne-o asumam. Cereti instructiuni de la anaf sa vedeti ce va zic ei, eu personal va dau din regulile de completare a acestei casute pentru somaj: Caseta „Asigurat/neasigurat in sistemul asigurarilor pentru somaj” - se completeaza pentru a se evidentia daca persoana este asigurata/neasigurata obligatoriu in sistemul asigurarilor pentru somaj, potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, in luna de raportare, astfel:
- „1” - pentru persoanele asigurate obligatoriu in sistemul asigurarilor pentru somaj, potrivit legii, in luna de raportare, inclusiv in situatia in care raporturile de munca/serviciu/juridice ale acestor persoane sunt suspendate, conform prevederilor legale;
- „2” - pentru persoanele care nu sunt asigurate obligatoriu in sistemul asigurarilor pentru somaj, potrivit legii, in luna de raportare.

bbc
10 October 2019, 15:13
Nu v-am spus sa va asumati nimic, doar sa existe posibilitatea sa se treaca in mentor ca nu e asigurat. O persoana in concediu fara plata, are CIM suspendat si deci nu e asigurata. Cum poti fi asigurat obligatoriu daca nu ai salariu si nici ore lucrate? As vrea sa pot decide eu daca vreau sa pun 1 sau 2. Interpretarea d-voastra e absurda.

Ba mai mult Legea 76/2002 precizeaza clar:

Art. 19. - Īn sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari:
a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, īn condiţiile legii;

Credeti ca desfasoara activitate un salariat cu CIM suspendat? Care poate fi suspendat si 1 an?

Irina
10 October 2019, 15:24
De ce nu cereti un punct de vedere si de la anaf? La urma urmelor softul j cu validarile este al lor.