PDA

View Full Version : Decl112 - eroare calcul CAS/CASS pentru CIM PT4 cu VB < Sal min ec



radub
23 August 2019, 13:38
Buna ziua,

Avem un salariat PT 4h/zi ce a lucrat in luna iulie 60h si 2 zile concediu de odihna (17 zile lucrate efectiv). Pentru celelalte zile are concediu fara plata (nesuspendat), deci total zile CIM activ=23 zile.

Venitul brut rezulta sub min pe ec (2080). Calculul taxelor CAS25% si CASS10% se face ok in mentor (se calculeaza la min pe ec, diferenta dintre taxe calculate la VB realizat si cele la Sal min pe ec 2080 fiind in sarcina angajatorului).

La export decl 112 avem urmatoarea eroare:

"E: asigurat (26) [idAsig = 26] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
eroare regula: S25: A_12 (208) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (154)
E: asigurat (26) [idAsig = 26] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
eroare regula: S27: A_14 (520) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(384) "

unde 154 si 384 sunt CASS si CAS calculat la Baza de calcul rezultata din 2080 / 23 zile lucratoare *17 zile efectiv lucrate (practic el vede cele 5 zile "fara plata"-I ca fiind suspendate chiar daca nu sunt mentionate in rubrica "zile suspendate" din pontaj.

Este o eroare a modulului de declaratii ce va fi corectat cu urmatorul update sau e ceva ce fac eu gresit?

Multumesc mult,
radu

Irina
23 August 2019, 13:49
Diferenta mare intre ceea ce se duce in program si ce vrea validatorul ma face sa cred ca e o problema din setarile din program. Fiti atent la baza minima de pe contributii si la salariul minim trecut la fiecare angajat in parte in conditii salarizare. Aveti documentatie pe site.

radub
26 August 2019, 12:39
Buna ziua,

Revin la Dvs. referitor la acest topic: am facut verificarile sugerate si toate setarile programului sunt conform instructiunilor prezente pe site-ul WinMentor (baza min pe contr e sal min ec iar Sal min ec apare la fiecare angajat).

Ceea ce mi-a atras atentia in xml-ul exportat din modulul de declaratii pentru Decl 112 luna Iulie 2019 este faptul ca programul exporta pentru campul A_8 pentru salariati cu CIM (Non zilieri) numarul de zile lucrate efectiv de salariat (CO inclus) si nu numarul de zile CIM activ. Astfel in cazul indicat mai sus, in modulul declaratii el trateaza acest salariat ca fiind zilier - spun asta intrucat nu considera nr de zile CIM activ ci numarul de zile efectiv lucrate.

Ca si rezolvare presupun ca se poate modifica valoarea campului A_8 in xml-ul exportat astfel incat aceasta valoare sa reflecte nr de zile CIM activ (23 in cazul expus) si nu numarul de zile efectiv lucrate de salariat (17 in cazul expus).

E posibil sa fie alta solutie/setare in program pentru a exporta declaratia corect si pentru aceste cazuri (zile pontate cu Invoit "I" fara a avea CIM suspendat iar in declaratie sa calculeze taxele la total zile CIM activ)?

Multumesc,
radu

Irina
26 August 2019, 13:04
Modificati dvs in xml deocamdata. O sa analizam din nou formula pentru A_8