PDA

View Full Version : D112 mai 2019 - Tip asigurat



Gemini
09 July 2019, 11:42
Buna ziua,

Firma isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor, insa in luna Iunie 2019 nu aplica facilitatile din domeniul constructiilor deoarece nu indeplineste conditiile art.60,pct.5 Cod fiscal.

In D112 - versiunea 213.05, salariatii cu studii superioare si vechime peste 1 an care isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor dar care nu se incadreaza in conditiile prevazute la art.60 pct.5 din Cod fiscal, sunt dusi in Declaratie la Tip asigurat: (25) 1.2. = salariat in domeniul constructiilor care se incadreaza in conditiile art.60 pct.5 Cod fiscal.

Conform OMFP 2165/10.05.2019 Anexa 4-Nomenclatorul Tip asigurat, acesti salariati sunt incadrati in nomenclator la Tip asigurat: (26) 1.1. , iar in Declaratie ar trebui sa-i duca la acest Tip de asigurati: (26) 1.1. = Salariati cu studii superioare si vechime peste 1 an care isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor dar care nu se incadreaza in conditiile prevazute la art.60 pct.5 din Cod fiscal.

Ce se poate face in aceasta situatie?

Fac urmatoarele precizari:
- In Conditii de salarizare, salariatii sunt incadrati la salariul minim 3.000
- In Calcul salarii, am bifa NU aplica facilitatile cf.OUG 114/2018
- In Constante generale/Functionare/ am bifa DA, angajatorul desfasoara activitate in constructii

In rest Declaratia este corecta, In Anexa 1.1. la declaratie apare bifat corespunzator ''N'' - la caseta: Indeplineste conditiile pentru aplicarea facilitatilor din domeniul constructiilor.
Ba mai mult odata cu aceasta versiune s-a corectat si problema care o aveam de ceva timp cu asigurarea administratorilor in sistemul asigurarilor de somaj.

Irina
11 July 2019, 11:31
Legea spune una validarile anaf spun alta. Ca sa intelegeti la ce fac referire va dau urmatorul exemplu, angajat in constructii la care am facut salariul minim 3000, si care nu realizeaza salariul minim pe ecconomie. Daca e cazul firmei dvs si nu mai aplic facilitatile, atunci sa il duc cu tip asigurat 1 sau 26 am imediat eroare ca nu trebuie sa aplic contributiile la salariul minim de 3000 ci la salariul minim de 2080. Puteti expune situatia dvs intr-o adresa catre anaf, poate ne lamuresc ei mai bine cum si ce e de facut, noi momentan nu am gasit solutia.

Gemini
16 July 2019, 10:02
Buna ziua,

Cazul firmei mele este ca nu aplic facilitatile deoarece nu indeplinesc conditiile de la art.60-ref. la cifra de afaceri. Eu validez declaratia pe soft A ANAF cu tip asigurat 26 fara nici o eroare. Drept urmare, nu am incotro si trebuie sa intocmesc lunar aceasta declaratie manual !!!
Ba mai mult, intocmesc aceasta declaratie manual de mai bine de jumatate de an, deoarece am avut si problema administratorilor care nu erau declarati in sistemul asigurarilor de somaj, problema pe care ati rezolvat-o incepand cu versiunea curenta.

Multumesc,