PDA

View Full Version : nr mediu asigurati decl cas



rodical
05 November 2009, 16:30
buna ziua,
stie cineva cum calculeaza programul nr mediu de asigurati pe decl de cas?
eu am verificat si face asa


(nr ang cu 8 ore*8*nr zile lucrate)/total zile lucratoare*8+(nr ang cu 4 ore*4*zile lucrate)/total zile lucratoare*4


desi la cei cu patru ore ar trebui sa imparta la total zile lucratoare*8


multumesc

adi_ciobotaru
06 November 2009, 17:49
Adica, daca o firma are 5 angajati, 3 cu norma de 9 ore pe zi (ma gandeam ca ar putea fi o durata intalnita la privati), si altii 2 cu 4 ore pe zi, si cu totii au lucrat toate zilele care au fost lucratoare, atunci, numarul mediu de angajati sa rezulte cat?
Sau, sa luam cazul 3 angajati cu 8 ore, si 2 angajati cu 4 ore. Intrebare: cati angajati are firma? Dupa calculul dvs ar rezulta 3+ 2*4*x / x*8 = 3+1 = 4 ! Dar, daca firma are 5 angajati, de ce sa se declare 4 angajati ?

Am uitat sa intreb: cum ar trebui procedat pentru angajatii care lucreaza 2 ore pe zi? dar pt cei ce lucreaza 3 ore pe zi? dar 5 ore pe zi? dar 6 ore/zi? si tot felul de factiuni de norma... nu va suparati pe mine, eu intreb doar pentru ca sunt curios cu privire la acest topic... stiti, in analiza economica, noi avem un alt concept cu privire la ceea ce inseamna numarul mediu de angajati... sunt interesat de ce anume inseamna in contextul declaratiei de cas, iar daca dvs stiti, pls dati detalii, sau o lege, norma... multumiri in avans...

rodical
10 November 2009, 16:56
buna ziua


eu spuneam ca programul winmentor, pentru decl de cas, calculeaza asa, pt cazul dvs cu 3 ang cu 8 ore, si 2 cu 4 ore

(3*8*21)/(8*21) + ( 2*4*21)/(4*21) =5 angajati


formula, conform legislatiei privind anexa cas , ar fi asa:
(3*8*21)/(8*21)+(2*4*21)/(8*21)= 4 angajati
in linkul urmator gasiti explicatiile campurilor din decl cas, precum si formula e calcul care o dau ei
http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/programms.psml;jsessionid=9EC6A0EC4549E83BB41A0665 87846F75?weblog_name=contributions&subject_id=1107344771213

eu incerc sa ma lamuresc, daca winmentorul calculeaza gresit, adica ia un salariat cu jumatate de norma ca si salariat intreg, dupa cum vad eu

multumesc pt lamuriri daca le aveti

adi_ciobotaru
10 November 2009, 19:29
am citit link-ul...

din cate am inteles eu, modul de lucru pe care il descrieti dvs a fost valabil pana in2005...
de atunci incoace, se calculeaza dupa cum scrie in respectivul fisier, de unde citez: "indiferent de tipul contractului individual de muncă cu care sunt ?ncadraţi"... de aici eu personal deduc ca nu conteaza cate ore pe zi lucreaza... totodata, observati ca se spune "medie aritmetica simpla", nu medie ponderata...

observati, dealtfel, ca exemplul dat acolo a fost valabil pentru perioada 2003-2005... deci, nu stiu in ce masura mai este actual...

mie mi s-ar parea normal ca o firma care are 5 angajati, 5 persoane, sa aiba numarul mediu de angajati tot 5, chiar daca unii dintre ei lucreaza 2 ore pe zi... in "instructiunile" acelea nu vad nicaieri scris ca ar trebui ponderat calculul cu numarul de ore din norma zilnica...

ce ziceti, am dreptate, sau nu prea? :)