PDA

View Full Version : casare mijloc fix



romicichi
23 October 2009, 09:34
buna ziua. In luna septembrie 2009 am casat un mijloc fix neamortizat integral. Am selectat Imobilizari--rezolvare mijloace fixe din stoc--stare--casat in luna. Nota contabila mi-a iesit bine, imi apare mijlocul fix ca nerezolvat, iar din nomenclatorul de mijloace fixe a disparut.Este corect?

adi_ciobotaru
24 October 2009, 16:20
ca sa ne exprimam si pe acest forum, dupa cum ne exprimam si pe altele: folositi functia search :)...
raspunsul la problema dvs il gasiti in subforum-ul dedicat activelor imobilizate... shortcut aici: http://forum.winmentor.ro/showthread.php?t=141

Cu scuzele pentru redundanta, va copiez raspunsul, pe scurt:
" ?n momentul de faţă, tot ce trebuie dvs să faceţi este o diminuare de stoc pt respectivul mijloc fix... ?n luna ?n care l-aţi casat...."

Ceea ce dvs trebuie sa intelegeti este ca virgula, operatiile de la rezolvare mijloace fixe din stoc (setarea pe casat sau vandut) trebuie facute dupa ce imobilizarea a iesit fizic din stoc: fie a fost prezenta pe o factura emisa, fie pe o diminuare stoc, pe transferuri etc... in cazul dvs, va apare in continuare, ca si nerezolvat, cu semnul intrebarii, tocmai pentru ca inca mai exista in stoc...

Succes.