PDA

View Full Version : eroare d112



arcosim
21 March 2019, 16:15
Buna ziua,
La generarea declaratiei 112 pentru luna februarie 2019, activitate de constructii si comert cu mat.constructii, apar urmatoarele erori la salariatii care activeaza in comert si care au sal min.2080:

E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
eroare regula: S25: A_12 (209) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (300)
E: asigurat (2) [idAsig = 2] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
eroare regula: S27: A_14 (521) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(750)
E: asigurat (10) [idAsig = 10] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
eroare regula: S25: A_12 (209) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (300)
etc....
Mentionam ca am descarcat versiunile noi atat la mentor cat si la declaratii, am facut toate setarile indicate, am refacut calcul salarii pt luna ian.2019 si nu am avut diferente .
Multumim

Irina
21 March 2019, 17:03
Firma dvs este in domeniul constructiilor si aplica facilitati? Dupa erori imi pare ca va cere sa aveti salarii pentru facilitati, adica 3000 de lei. Daca firma aplica facilitati, nu puteti avea salariati exceptati de la regula cu 3000 lei salar minim.

arcosim
21 March 2019, 17:39
Da , aplica facilitati, dar doar la cei care activeaza in constructii si au minimul de 3000 .
Ceilalti sunt lucratori comerciali si intraband la ITM ne au spus sa le facem 2080 .
In luna ianuarie am avut aceeasi situatie ( aceleasi salarii, 3000-constructii, respectiv 2080 - magazinul, am beneficiat de facilitati ) si nu am avut erori.
Ce am observat la declaratie in versiunea noua este ca incadreaza toti salariatii la "tip asigurat" - 1.2 salariat in dom.constr.cf.art.60 pct.5, fata de luna ian.cand cei din comert erau incadrati la 1- "salariat"
Multumim

Irina
22 March 2019, 09:13
Nu mai stiu daca am avut o versiune cu probleme la incadrare in tipul salariatului sau daca duk a fost mai permisiv pe validari (au schimbat intr-o saptamana in fiecare zi versiunea), dar ce stiu eu din lege, daca firma aplica facilitati in constructii, trebuie sa o faca pentru toti salariatii indiferent ca e zidarul sau femeia de serviciu. Va recomand sa va interesati dpdv legal cum e corect pentru cei care sunt lucratori comerciali, dar dukul va spune clar ca daca este bifa de facilitati ii vrea pe toti la minimul de 3000.

arcosim
22 March 2019, 09:53
Multumim frumos!

arcosim
25 March 2019, 09:58
In Anexa 4 la Ordinul Ministerului Finantelor Publice nr. 611 din 31 ianuarie 2019 – pentru aprobarea modelului, continutului, modalitatii de depunere si de gestionare a Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, publicat in Monitorul Oficial din 15 februarie 2019, regasim Nomenclatorul “Tip asigurat”

1. Salariat fara studii superioare, cu studii superioare si vechime sub 1 an sau salariat care isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor ale caror coduri CAEN nu se regasesc la art. 60 pct. 5 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare (Codul fiscal) – Da/Da/Da.

1.1. Salariat cu studii superioare si vechime peste 1 an, inclusiv cel care isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor ale caror coduri CAEN nu se regasesc la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal – Da/Da/Da.

1.2. Salariat care isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor ale caror coduri CAEN se regasesc la art. 60 pct 5 din Codul fiscal – Da, in cota de 21,25% sau 25% in functie de indeplinirea sau neindeplinirea conditiilor prevazute la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal/ Nu/ Da, in cota de 0,3375%.

Consideram ca salariatii care activeaza in comert in acest caz trebuiesc incadrati la punctul 1. nicidecum la 1.2.
Nu exista in lege conditia ca trebuie sa ai la toti angajatii sal minim 3000 pentru a beneficia de facilitati.

Irina
25 March 2019, 10:51
Ok, am sa spun ce spun de obicei clientilor nostri, pentru ca si noi vorbim la telefon cu cei de la anaf, itm etc. Obtineti raspunsuri in scris. Pentru ca vorba zboara am primit si noi raspunsuri variate de la anaf, cum a fost cel pentru includerea tichetelor in facilitati. Am primit 4 raspunsuri telefonice ca ele intra in venitul pentru facilitati dar dupa ce a aparut softul a care nu le includea, au schimbat macazul. Daca imi obtineti raspuns in scris care sa sustina varianta dvs, noi suntem dispusi sa facem modificari in program. Informatiile pe care le avem noi de la anaf sunt cele pe care le-am prezentat eu in raspunsurile anterioare.

arcosim
25 March 2019, 12:31
Cum va explicati ca firme aflate in aceeasi situatie, dar care utilizeaza alte programe de contabilitate (SAGA....) au depus declaratiie fara nici o eroare sau atentionare ?

Irina
25 March 2019, 12:38
Softul a permite inregistrarea, saga importa direct in softul a nu au soft diferit ca noi. Validarea cu softul a este diferita de validarea cu softul J. Daca softul a face si saga il foloseste pe acesta inseamna ca e legal?

arcosim
25 March 2019, 13:15
Buna ziua, sunt administratorul firmei! Noi nu dorim sa intram in polemica! Ne dorim desigur sa avem activitatea incadrata in legislatia in vigoare! Daca un alt program de contabilitate autorizat, recunoscut si utilizat pe scara larga poate sa raspunda doleantelor noastre, va imaginati ca ne punem intrebarea de ce in alta parte se poate dar in alta nu! Intelegem ca si ceilalti respecta legislatia! Nu insinuam nimic , dar suntem necajiti in acest moment, pentru ca nefiind clara legislatia, ne este foarte greu, desigur ca dpdv financiar, sa facem mariri de salarii pentru alt personal decat cel din sectorul constructii! Consider ca macar ar trebui sa avem posibilitatea ca pe propria raspundere sa ne asumam aceasta diferentiere de salarizare pe coduri CAEN autorizate dar diferite! Mai ale s ca situatia noastra dpdv al cifrei de afaceri , se schimba de la luna la luna in functie de facturare! Deoarece pana de curand bugetul national nu a fost aprobat, noi nu am putut factura nimic din sectorul de constructii! O situatie delicata desigur. Noi va consideram parteneri de nadejde, datorita faptului ca suntem colaboratori inca din 2004! De aceea va rugam sa ne sprijiniti concret, nu sa ne recomandati sa obtinem ceva in scris de la ANAF! Este o lupta cu morile de vant! Cu stima, administrator ing. Mirel Staicu.

Irina
26 March 2019, 16:18
Sa nu credeti ca v-am raspuns inainte de a-mi face temele pe acest subiect si va dati seama ca ne dorim ca ai nostri clienti sa fie multumiti de program. Am discutat indelungat cu analistul din firma, am facut teste in softul a, am studiat cursuri facute de anaf pentru aceasta celebra ordoananta. Momentan nu am gasit argumente sa modificam programul.
O sa va dau articole din presa https://economie.hotnews.ro/stiri-companii-23037956-probleme-constructii-din-cauza-oug-114-sunt-societati-care-inchid-din-cauza-discriminarilor-salariale-sustin-patronatele.htm
https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-22929337-salariul-minim-2019-ciudatenii-provocate-salariul-minim-constructii.htm
Si am sa fac ceva ce nu am facut niciodata pana acum si nici nu am crezut ca voi face, va voi da un link pe legislatie de la saga software ca sa vedeti ca in ciuda faptului ca ne reprosati ca saga face (face pentru ca incarca in soft a care nu e a lor ci a anafului) isi pun aceeasi intrebare ca si noi toti: https://www.sagasoftware.ro/?p=2321

LAURA74
17 April 2019, 16:04
Buna ziua,
Completand manual d112 in pdf-ul generat de anaf,datele sunt validate si recipisa este fara erori,chiar daca am angajati pe aceeasi firma si in constructii ( cu 3000 lei-pentru care am aplicat facilitatile) si in turism ( cu 2.080 lei).Daca nu ar fi fost corecte datele incarcate,nu s-ar fi validat declaratia.