PDA

View Full Version : Decl112 eroare S25 si S27 salariat PT cu VB<min ec



radub
21 March 2019, 13:03
Buna ziua,
Am instalat ultima versiune de mentor 865.05 si ultima versiune de declaratii disponibila pe FTP (212.02) si imi rezulta eroare la declaratia 112 pentru un salariat part-time (PT5) cu VB < minim pe economie proportional cu zilele de ctr activ in luna:

E: asigurat (41) [idAsig = 41] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
eroare regula: S25: A_12 (52) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (0)
E: asigurat (41) [idAsig = 41] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
eroare regula: S27: A_14 (130) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(0)

Mentionez ca [idAsig = 41] nu are ore lucrate in luna Febr19 ci doar invoiri fara plata(9 zile)din care 4 zile suspendate in Revisal si 5 zile fara suspendare. Pe 13.02.2019 ii incetaeaza CIMul.
In mentor se calculeaza corect taxele la min pe economie proportional cu zilele de contract activ si se suporta de catre Angajator (modificat setarile la CAS si CASS - plafonat la minim salar economie). In declaratia 112 imi cere ca CASS si CAS sa fie 0 chiar daca el are contract activ in luna (si ar trebui calculat taxe la min pe ec).
Firma nu este in domeniul constructiilor.

Imi puteti sugera ce anume ar trebui verificat in setari sau unde gresesc? mentionez ca pana in Ianuarie acest tip de mesaj era doar ca si Atentionare, iar la Febr19 a devenit Eroare.
Multumesc,
Radu

Irina
21 March 2019, 13:32
Dupa cum am raspuns si la mesajul anterior:
Da, au modificat soft J, au transformat atentionarile in erori. Incercam sa gasim o varianta.

radub
21 March 2019, 13:42
Multumesc mult!