PDA

View Full Version : inregistrare contabila articol



ani
22 October 2009, 12:15
as vrea sa stiu unde pot gasi nota contabila - sau mai bine zis cum se inregistreaza pe conturi un articol. sa exemplific:
pe anumite monetare (nu toate )am un produs care imi intra eronat in inregistrari, adica in loc sa faca iregistrarea 5311-707 ;5311-4427;am 5121-707;5121-4427 cu toate ca incasarea s-a facut cash .Beculetul galben care imi arata inregistrarile contabile ,o face per total monetar ,si nu reusesc sa imi dau seama ce produs este inregistrat eronat .de unde pleaca problema?:confused:

adi_ciobotaru
24 October 2009, 16:33
monetarul inregistreaza vanzarea catre persoane fizice; inainte de a fi vandute catre persoane fizice, teoretic, produsele ar trebui transformate in marfuri... dar asta nu are nici o legatura :) tipul contabil de la livrare va dicteaza doar formulele contabile pt descarcarea din gestiune, eventual stornare tva neex si adaos...

deci, mai pe romaneste, ceea ce am vrut sa zic mai sus este ca, dupa judecata mea, intregul monetar ar trebui sa fie gresit, nu anumite articole de pe el... intregul monetar ar trebui sa intre in 5121, in loc de 5311... daca asa se intampla, atunci exista anumite setari gresite...

spre exemplu, ar merita stiut daca ati folosit alt fel de incasare pe monetar, inafara de cash... adica, ati dat click pe sageata verde din dreapta-sus si ati selectat ceva? Daca da, atunci ceea ce ati selectat la coloana casa/banca nu este bine... ar trebui selectat un tip contabil care sa va duca in 5125.x pentru cazul incasarii prin card, de exemplu... pentru cash, ar trebui sa va mearga in 5311 fara sa umblati la sageata verde...

daca nu e cazul, atunci verificati la nomenclatoare, casa si banca, ce caracterizare contabila aveti asociata caseriei firmei... poate acolo e selectata una care va duce in 5121, in loc de 5311... insa, aceasta ar insemna ca toate tranzactiile de la trezorerie, casa sa fie gresite...

alte idei nu am, pe moment... poate, altcineva... solutia normala ar fi sa adresati intrebarea celor care va asigura asistenta in utilizare...

bafta...

PS: ce legatura are postul, cu subforum-ul de "liste" ? :)