PDA

View Full Version : Facturare in valuta si cod intern multiplu



heshguard
31 January 2019, 10:52
Buna,
Sunt nou in forum si avem 2 probleme la care nu gasim rezolvare deocamdata, si pe aceasta cale va cerem ajutorul.

1. Importam marfa in moneda euro, mentorul face conversia in lei, pe facturile in lei, dar noi vindem si in Ungaria in forinti. Moneda forinti este introdusa in mentor doar ca la fiecare factura preturile pe produse sunt calculate manual. Exista posibilitate ca la o factura in valuta (forinti), dupa ce slectez valuta si introduc cursul sau il aduce automat, sa imi faca conversia si in forinti direct pe factura fara sa calculez eu pe calculator fiecare produs separat?

2. Am inceput sa lucram cu coduri de bare. Codurile sunt introduse pe codul intern. Functioneaza bine, doar ca de la un furnizor principal, pe produse sunt coduri de bare la care prima parte a codului identifica produsul iar a doua parte identifica lotul. Asadar la fiecare lot comandat se schimba codul intern si astfel cititorul nu citeste. Deoarece lucram in 3 sucursale si loturile anterioare nu se termina deodata, nu putem schimba codul intern. Ce variante ar exista sa rezolvam problema asta sau am putea cumva avea mai multe coduri interne?

Multumesc frumos de ajutor.
Rolland

Irina
31 January 2019, 16:46
1. Nu vad nici o optiune de calcul automat al pretului in forinti in functie de pretul dvs de vanzare in lei si curs. Ramane varianta calculului manual.
2. Dificil ceea ce vreti dvs, tinand cont ca la fiecare livrare se schimba codul intern in functie de codul lotului. Deci de fapt chiar daca ati avea mai multe coduri interne, pentru ca tot aveti ramasite din stocuri, la un moment dat tot veti epuiza aceste coduri interne. Cred ca eu nu am viziunea necesara din moment ce nu lucrez cu cititoare de coduri de bare, poate distribuitorul dvs s-a mai intalnit cu situatia, cel mai bine ii cereti lui un sfat.

heshguard
01 February 2019, 11:40
1. Nu vad nici o optiune de calcul automat al pretului in forinti in functie de pretul dvs de vanzare in lei si curs. Ramane varianta calculului manual.
2. Dificil ceea ce vreti dvs, tinand cont ca la fiecare livrare se schimba codul intern in functie de codul lotului. Deci de fapt chiar daca ati avea mai multe coduri interne, pentru ca tot aveti ramasite din stocuri, la un moment dat tot veti epuiza aceste coduri interne. Cred ca eu nu am viziunea necesara din moment ce nu lucrez cu cititoare de coduri de bare, poate distribuitorul dvs s-a mai intalnit cu situatia, cel mai bine ii cereti lui un sfat.

Multumesc de raspuns.

Legat de punctul 1, nu se poate adauga nici un modul de calcul pentru preturi? riscul de agresi preturile este unul foarte mare....
Legat de punctul 2, codul de bare oferit de furnizor care contine si lotul trimis, este de foarte mare folos, deoarece si noi putem urmari foarte usor data fabricatiei, si pe langa asta cu numar de lot putem verifica orice problema reclamata. O parte din cod este constant, cea ce identifica produsul, doar a doua parte a codului se schimba in functie de lot. Nu se poate implemanta ca mentorul sa stie gestiona mai multe coduri interne? La adaugare articol, ce inseamna pozitia serii/lot?

Rolland

Irina
01 February 2019, 11:49
Cum am mai spus si in alte postari pe forum, nu acceptam nici o cerere de dezvoltare de aici. Dvs trebuie sa luati legatura cu distribuitorul, sa ii explicati exact ce doriti, el ne trimite noua cererea dvs si explicatii legate de dezvoltarile cerute. Compartimentul analiza va hotari daca si ce se face.