PDA

View Full Version : Modificari in noua versiune Mentor



hgabi
30 September 2009, 15:59
Buna, am instalat noua versiune de Mentor si am observat unele modificari, anume:
1. Ca in configurarea listei "Fisa de magazie sintetica" nu mai am posibilitatea sa aleg din lista coloanelor configurabile coloana: Sediu. Am parteneri cu mai puncte de lucru-sedii, iar daca vreau o fisa de magazie a unui produs livrat intr-o anumita locatie, acum nu mai am posibilitatea configurarii raportului si imi vine foarte greu sa deschid fiecare factura din fisa de magazie, pentru a vedea locatia. Inchipuiti-va ca am un client cu 12 puncte de lucru. Cum gasesc eu in ce facturi i-am livrat un anumit produs si cat timp imi va lua?:mad:
2. In Date/Parteneri, un utilizator fara drepturi de modificare, nu poate vizualiza, ca inainte, in Contact, pe coloana separata, telefonul partenerului. In noua versiune, nr. de telefon poate fi vizualizat doar daca se deschide fereastra "Adresa", iar acest lucru este posibil doar pentru persoanele care au drepturi de modificare. Am categorii de utilizatori in firma care au restrictionat accesul la anumite nomenclatoare, Secretariatul de ex., care ar trebui sa poata vizualiza datele unui partener, nu poate vizualiza un nr. de telefon sau fax, fiindca nu mai exista separat aceasta coloana.:rolleyes:
3.Mai sunt si alte modificari implementate in noua versiune, in sensul ca s-au scos anumite optiuni, cu care lucram pana acum dar pe care acum nu le mai gasesc. Nu inteleg cum se fac "imbunatatirile" acestea la noile versiuni, daca in loc sa se adauge, se scot anumite optiuni.:confused:

ada
21 January 2010, 13:41
Pentru al doilea punct sigur e folositoare Agenda din Mentor/Diverse, accesibila oricarui tip de utilizator indiferent de drepturi.