PDA

View Full Version : TVA 5% si 9% la restaurante. Ce solutii sunt?



cristibelean
11 December 2018, 02:42
Buna seara,
Nu am gasit nicio discutie despre o eventuala solutie la problema evidentei valorice (global valorica) a produselor/marfurilor de la restaurantele care vand acelasi produs atat cu TVA de 5% (clientii manaca acolo pe loc, la mese) dar si cu 9% (clientii care isi cumpara mancarea "la pachet").

La un articol nu pot fi alocate doua coduri de TVA, asa stiu.

Materiile prime si produsele cumparate spre revanzare vin cu cota de 9 % TVA (prajituri cumparate de la un producator specializat si revandute in restaurant, sucuri si apa servite la masa din restaurant etc).

O solutie este ca produsele finale obtinute in bucatarie sa fie setate cu cota implicita cota de TVA de 5% si sa le vindem ca atare. Dar ce facem cu restul?

Marfurile (suc, parjitura etc) servite acolo se taxeaza cu 5% dar intra cu 9%. Cum le transformam din 9 in 5%?

Si invers. Unele produse se vand pentru consum la domiciliu, la pachet, cu TVA 9%. Cum transformam mancarea obtinuta anterior cu 5% in mancarea cu 9%?

O solutie ar fi folosirea operatiunii "diminuare de stoc" cu un rand cu (+) plus si unul cu (-) minus dar ne lovim de alte piedici:
- incarcarea si scaderea din gestiune a produselor vandute - la ce adaosuri si la ce preturi de achizitie/productie?
- operatiuni si timp suplimentar de operare a transformarilor si de facut verificarile (de regula neplatit si nerecunoscut de client - nu exista un beneficiu direct pentru el);

Alte sugesti?

DragosE_WT
11 December 2018, 10:17
Sunt niste documentatii pe ftp:
- ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/TVA/Servicii%20restaurant_cote%20TVA.pdf
- ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/TVA/Restaurant_TVA5%25.pdf
- ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/02_MENTOR/TVA/Restaurant_TVA5%25_valoric.pdf

cristibelean
19 December 2018, 03:09
Am studiat documentatia (cea cu 5%) dar exemplul de acolo se refera la produse de tip stoc si nu ne prea ajuta decat daca schimbam sistemul din temelie.

In cazul nostru doar evidenta materiilor prime si a productie se tine cantitativ valoric.

Dupa receptia produselor finite din locatia unde este bucataria acestea sunt transferate la restaurant (chiar sunt locatii diferite locul prepararii hranei si locul de servire) de unde incepe evidenta global valorica la pret de vanzare cu amanuntul cu descarcare cu "K".

Problema este ca ne incarcam cu marfa valorica la pret cu amanuntul cu TVA de 5% si o parte din aceasta o vindem cu 9% desi nu avem "intrare". Totul valoric.
Deja avem anomalii la scaderea din gestiune a marfii cu 5% mai precis a adaosului din valoarea de vanzare si a costului de achizitie.

DragosE_WT
19 December 2018, 13:10
Ultima documentatie este pentru marfa valoric, e drept, incarcare cu 9% si vanzare cu 5%, adica invers ca la dvs, dar, daca schimbati aceste cifre intre ele, este valabila documentatia.

Astfel: dvs bagati totul in 5% si, doar "ocazional", veti vinde cu 9%, dar descarcarea reala se va face tot din 5%; practic, stocul nu va trece niciodata prin 9%, asa ca n-ar trebui sa fie probleme la "K".

andrei7
09 January 2024, 21:44
Buna seara,
Am nevoie de documentatiile de pe ftp dar nu mai pot fi deschise. Puteti va rog sa-mi spuneti daca le mai gasesc undeva?

alexu
09 January 2024, 22:46
http://download.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/02_MENTOR/TVA/