PDA

View Full Version : configurari liste - numai bune de importat in Mentor



bilion
24 September 2009, 16:25
Postez aici configurari pentru chitante, dispozitii de plata si incasare.
Tare frumos ar fi sa-mi urmati exemplul si sa impartiti cu noi toti alte configurari interesante de liste.
ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/08_LISTE/

DanD
22 February 2010, 11:44
Multumesc mult pentru tipizate, dar unde trebuie pusa imaginea de la chitante?

bilion
22 February 2010, 12:12
Nu mai tin minte exact cum au fost configurate.
Daca gasiti in configurarile de antet sau final ceva de genul:
<im={mentor}chitanta.bmp,12,3,130,90> , atunci bmp-ul trebuie pus in \winment\data\

adi_ciobotaru
24 February 2010, 22:47
puteti folosi si path-uri absolute, nu doar relative.
Ex: <im=C:\winment\marochinarie.bmp, 2,4,14,255>
alt ex: <im=\\server\winment\marochinarie.bmp, 2,4,14,255>
alt ex: <im=\\192.168.0.2\winment\marochinarie.bmp, 2,4,14,255>
in aceste exemple, poza a fost pusa direct in directorul winment (pentru ca nu imi place sa incarc directorul data si cu fisiere pt poze; are destule fisiere). Se poate pune insa, in aproape orice director de pe hdd...
etc.

marius_buzatu
09 April 2010, 16:28
Foarte frumoasa chitanta, am si eu un format cu 3 pe o pagina , dar foarte util ar fi sa putem prelua in antet ( ca probabil , acolo este toata informatia) si documentul de legatura, astfel ca la reprezentand sa nu trebuiasca sa mai scriem informatia in campul de observatii, cel putin la vers.570 nu era posibilitatea asta , daca s-a modificat ceva ... sorry

andreapopa
06 May 2010, 16:04
O alta chitanta cu chenar, dar cu 1 singur exemplar pe pagina, pt care am folosit imaginea de chenar pe care probabil o aveti deja de la bilion. Informatia despre documentul de legatura o ia din tabela, nu e nevoie de campul "observatii". Daca o chitanta inchide mai multe facturi, ele apar una sub alta.

marius_buzatu
12 May 2010, 10:15
Pentru a lista un exemplar pe pagina, cred ca toata lumea stie ca se pot prelua automat documentele de legatura (unul sub altul , cum spui tu), dar pentru 2 sau 3 pe pagina ar trebui sa avem in antet sau final doc. optinuea document de legatura.

Eurocontext
16 May 2013, 11:37
Se poate prelua functia salariatului in formularul de dispozitie de plata?

ada
21 May 2013, 14:15
Pe listare nu aveti disponibila aceasta informatie in specific lista, deci nu..
Doar daca aveti rabdare sa o scrieti manual si sa actualizati informatia pentru fiecare salariat in parte

alexadi
02 June 2014, 16:11
Am si eu o intrebare la dispozitiile de plata, se poate seta seria si numarul cartii de identitate la client, ca urmare a unui retur de produse, am incercat sa aduc aceste elemente prin folosirea celor care apar in configurare facturi dar nu am reusit adica: <&_PF. ACT IDENTITATE NR.> <&_PF. ACT IDENTITATE SERIE> . Stie cineva ce trebuie scris pentru a le aduce automat din configurarea partenerului. Dar cum fac sa aduc si eu in acelasi dispoztie campul de observatii din cadrul partenerului?

Aldo
10 June 2014, 12:58
Incercati sa vedeti daca in nomenclatorul de parteneri aveti introduse datele de care aveti nevoie. Si, introduceti persoana respectiva la delegati si preluati datele delegatului.

Aldo
01 October 2014, 16:37
Pentru listarea a doua exemplare pe o pagina, se poate incerca instalarea programului gratuit GreenCloud? Printer. Cu el se pot lista cele doua exemplare ale listei pe o singura pagina. Recomand configurarea documentului in format A5, si "Landscape".

goga_om
16 February 2015, 13:49
daca nu am optiunea doc de legatura, cum fac?

Aldo
17 February 2015, 15:37
Documentul de legatura apare in momentul cand emiteti chitanta. Introduceti suma incasata, apoi selectati factura pe care o platiti. Factura este documentul de legatura. Sau, nu inteleg eu ce doriti sa spuneti.

juhaszpeter
26 April 2017, 22:15
Postez aici configurari pentru chitante, dispozitii de plata si incasare.

Ce inseamna "aici"? Nu gasesc configurarile postate. Este ceva atasat ce nu se vede pentru toti?

Problema mea specifica este cazul chitantelor emise pe numele angajatilor (restituire avans decontare). Pe chitanta ar trebui sa apare si ADRESA angajatului. In nomenclatorul cu personal angajatii au adresa. Cum se poate invoca aceasta adresa pe chitanta? As dori sa folosesc adresa asa, cum se poate folosi de exemplu <&_CNP ANGAJAT>.

Multumesc.

Solomon Silvia
27 April 2017, 10:51
Aici ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Documentatie/05_solutii/08_LISTE/ gasiti mai multe configurari.

Solomon Silvia
27 April 2017, 10:55
Ce inseamna "aici"? Nu gasesc configurarile postate. Este ceva atasat ce nu se vede pentru toti?

Problema mea specifica este cazul chitantelor emise pe numele angajatilor (restituire avans decontare). Pe chitanta ar trebui sa apare si ADRESA angajatului. In nomenclatorul cu personal angajatii au adresa. Cum se poate invoca aceasta adresa pe chitanta? As dori sa folosesc adresa asa, cum se poate folosi de exemplu <&_CNP ANGAJAT>.

Multumesc.

Adresa nu se afla printre parametrii care pot fi listati.