PDA

View Full Version : Import zilieri din alte aplicatii sau fisiere?



cristibelean
24 July 2018, 12:28
Buna ziua,

Pentru zilieri exista o posibilitate de import de date? Avem sute de zilieri si la 2-3 luni sunt tot altii. Totul trebuie operat manual pentru zilierii noi si se tot improspateaza nomenclatorul.:mad:

Am studiat documentatia de pe ftp privind importul din alte aplicatii dar nu am gasit ceva care sa ne ajute la importul de date pentru zilieri.

Exista ceva frumos pentru importul veniturilor profesionale dintr-un fisier excel dar nu se poarte adapta la zilieri (macar datele lor de identificare sa le pot importa ...).

Multumesc anticipat!

Irina
24 July 2018, 13:06
Deocamdata nu exista aceasta optiune.

cristibelean
21 June 2019, 20:05
Am postat azi si pe www.winmentor.ro la sectiunea "suport"/ "compartiment dezvoltare" dar nu am primit confirmarea ca mesajul a fost trimis.
Asa ca revin si aici dupa aproape un an ...

"Buna ziua,
Avand in vedere modificarile legislative recente referitoare la zilieri (OUG 29/2019 pt. modificarea Legii 52/2011 privind exercitarea unor activități cu caracter ocazional desfășurate de zilieri) prin care a fost extinsă lista domeniilor în care firmele pot utiliza munca necalificată cu caracter ocazional, precum și durata acesteia prevedem ca multi dintre clientii nostri vor apela la aceasta forma desfasurarea a activitatii.
Deja avem clienti care au avut in luna mai peste 200 de zilieri in si numarul lor va creste cu siguranta. Din pacate foarte mult timp ne alocam introducerii manuale a platilor catre acesti zilieri.
Va rugam sa implementati un sistem de import a listelor de plata, eventual din excel, asa cum este implementata deja o solutie in Foaia de calcul de la Stopaj la sursa pentru venituri de natura profesionala.
Multumim anticipat!"

Irina
24 June 2019, 09:56
Trimiteti de pe site la compartimentul service software.

cristibelean
24 June 2019, 14:27
Am trimis mesajul de aici. direct de pe site, dar nu am nici o confirmarea ca cineva de acolo l-a si primit. Exista si o adresa de email directa la compartimentul software?

Irina
24 June 2019, 14:32
Da, am facut si eu un test si nu am trecut de processing. Se pare ca avem o problema cu site-ul, se va rezolva. Postez aici cand va fi remediata.

Irina
24 June 2019, 14:59
Am remediat problema

cristibelean
19 November 2020, 01:14
Buna seara,
Am vazut ca incepand cu versiunea 888.01 se pot importa zilierii dintr-un fisier .csv obținut din „Registrul electronic de evidenţă a zilierilor”.

Am facut un test dar nu merge. Documentatia de import (ftp://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/Versiunea%20Curenta/WinMENTOR%20KIT/Import%20zilieri%20.pdf) nu face nici o referire la structura fisierului.
Fisierul pe care am vrut sa il import, obtinut din aplicatia de evidenta a zilierilor este aici (https://drive.google.com/file/d/13NuRLhdPafy4aSDUSqb8hBS6LbPMPeVO/view?usp=sharing).
Cand incerc sa il import rezulta acest mesaj: 771

A reusit cineva sa faca importul?

testing
19 November 2020, 10:19
772 773
Cam asta ar fi ordinea. Nu am incercat cu toate campurile din fisierul csv.
Ideea ar fi sa inlocuiti diacriticele deoarece WinMentor nu stie sa le interpreteze la import.

cristibelean
19 November 2020, 22:06
Multumesc! Asta e ordinea.

A mers, deocamdata pe o firma test. Pentru zilierii noi trebuie sa ai pregatit la indemana seria si nr CI si inca cateva date care nu se preiau din aplicatie.
Dar e un pas inainte.

Petru B.GD.N
13 September 2023, 16:24
Buna ziua!
Nu reusesc sa preiau fisierele .csv cu zilieri. Luna trecuta i-am introdus manual, luna asta as prefera sa ...nu! :)

alexandraD
13 September 2023, 16:47
Buna ziua!

1373

Ordinea campurilor din fisierul csv ar trebui sa fie cea din imaginea de mai sus.

alexandraD
14 September 2023, 09:55
In urmatoarea versiune vom reveni la ordinea anterioara a campurilor. Pana atunci puteti face importul cu o versiune anterioara versiunii 23.041/3, fie sa reordonati campurile din fisierul CSV ca in postarea anterioara.

Petru B.GD.N
14 September 2023, 12:51
Am incercat cu versiunea respectiva si nu am reusit, nu pot face salvarea dupa ce ii preia, imi da eroare " EROARE in Registru zilieri [TEditRegZil] !
As prefera sa nu reordonez nimic, ci sa scoateti versiunea buna cat de repede!

alexandraD
14 September 2023, 13:50
Trebuie o versiune anterioara(23.021 sau chiar mai veche), incepand cu versiunea 23.041/3 este valabila ordinea din imagine.

Petru B.GD.N
14 September 2023, 15:47
Am incercat cu vreo 3 versiuni anterioare. Acum am versiunea 23.011 ... aceeasi eroare. Deci, pot importa fisierul csv in fisa de zilieri, vad toti zilieri in Fisa zilieri, dar cand vreau sa dau salvare primesc mesajul de eroare " EROARE in Registru zilieri [TEditRegZil] !"

Irina
14 September 2023, 16:17
Va trebui sa asteptati versiune noua. Versiunile pe care apareau erori cu Tedit, care de altfel nu apar decat la unii utilizatori in anumite conditii nu pot fi rezolvate prin setari din program sau din windows cum sunt altele, ele sunt rezolvate doar de programator.

Petru B.GD.N
20 September 2023, 11:38
Cand credeti ca va aparea aceasta versiune noua?