PDA

View Full Version : configurare stat plata salarii



beti
05 June 2018, 14:24
Buna ziua,

Am rugaminte sa ma ajutati legat de configurare rubrici stat 2017.
Trebuie sa refac state din 2017, am facut configurarile contributiilor valabile la 2017, dar totusi in stat in apar CAS si CASS 2018.
Cum sa fac?

Multumesc!

Irina
05 June 2018, 16:12
Cred ca trebuie sa dati mai multe detalii. La ce va referiti cand spuneti ca aveti contributii 2018 intr-un stat de plata din 2017? Valori, variabile, ce anume difera?

beti
05 June 2018, 16:34
In stat apar coloanele de contributii CAS 25% si CASS 10%, dar cu valorile corecte aferente CAS si CASS angajat la 2017.
Nu pot sau nu stiu sa configurez in"configurare coloane" in asa fel incat statul sa-mi apara asa cu toate contributiile, asa cum era in 2017.

Multumesc!

Irina
06 June 2018, 09:48
Vorbiti de capul de tabel. Cand generati lista, va pozitionati cu mouse-ul pe cuvantul restpectiv pe care vreti sa il schimbati si dati un dublu click si devine editabil. Schimbati cum doriti. Va trebui sa reveniti probabil dupa ce le listati pentru a fi conform cu 2018.

beti
06 June 2018, 10:21
Buna dimineata,

Multumesc mult!

beti
06 June 2018, 10:26
Buna dimineata,

Multumesc mult!

Gabi68
06 August 2018, 16:55
Buna ziua.
Cum procedez ca atunci cand generez statele de plata pe fiecare formatie separat, sa apara contributiile aferente salariilor / formatia de lucru, pe fiecare prima pagina de pe statele respective? Adica, sa am x state pt x formatii cu contributiile aferente fiecareia, scrise separat pe prima pagina. Stiu cum sa generez statele pe formatii dar nu stiu cum sa introduc contributiile.
Multumesc mult.

cdcd
06 August 2018, 19:39
Buna ziua,
Nu am mai multe formatii dar la final document (cu click dreapta) in statul de plata am:
<<al=c>mf=8>C.A.S. angajat =<&_CAS ANGAJAT>
<<al=c>mf=8>SANATATE angajat =<&_SANATATE ANGAJAT>
<<al=c>mf=8>IMPOZIT=<&IMPOZIT>
<<al=c>mf=8>CAM =<&_CAM>
Asa apar pe toata firma.

Irina
07 August 2018, 09:50
Variabilele la care se refera si cdcd se aduc in configurarea listei pe final document cu click dreapta/Specific lista. Dar aceste variabile sunt valabile pentru toti angajatii si chiar daca generati lista pe formatii, valorile nu se vor modifica in functie de formatia aleasa.

Gabi68
07 August 2018, 11:23
Va multumesc...........deja am facut sa apara la final de document, insa, avem o firma cu 2 proiecte pe fonduri si, cica, asa le cere, state individuale pe proiecte si, pe prima pagina, contributiile aferente fiecarui proiect.

andrea
09 August 2018, 10:46
Buna ziua!

Desi am adaugat la finalul documentului CAM =<&_CAM> nu imi apare suma pentru CAM. O mana de ajutor, va rog?

Multumesc,
Andrea

andrea
09 August 2018, 10:47
... avem o firma cu 2 proiecte pe fonduri si, cica, asa le cere, state individuale pe proiecte si, pe prima pagina, contributiile aferente fiecarui proiect..

Am aceeasi situatie, in fiecare luna trec manual sumele la final de document, nu am gasit nici eu o metoda pentru a se trece automat.

Andrea

Irina
09 August 2018, 10:49
Deocamdata nu exista pentru formatii, ci doar pentru toti angajatii.

Irina
09 August 2018, 10:53
Singurul caz pe care l-am avut in care sa nu apara cam cu suma pe lista likidare a fost doar cand la tip contributie in nomenclator era trecut altceva decat contributia asiguratorie de munca.

andrea
10 August 2018, 11:36
Singurul caz pe care l-am avut in care sa nu apara cam cu suma pe lista likidare a fost doar cand la tip contributie in nomenclator era trecut altceva decat contributia asiguratorie de munca.

Daca ma duc la configurari liste, cu click dreapta Specific lista nu gasesc in lista de contributii CAM, doar cele vechi. Iar daca pun manual <&=CAM> nu apare nimic. La Contributii Angajat/Angajator este definita la Tip contributie Contrib. asiguratorie de munca. Cred ca mi-a scapat o configurare pe undeva.

Andrea

Irina
10 August 2018, 11:40
Pai daca nu gasiti in lista pe specific lista CAM inseamna ca nu aveti o versiune potrivita de program. Faceti upgrade cu versiunea de pe site.

mirela2000
06 December 2018, 14:19
Buna ziua,
Pe statul de plata la "titlu" imi apare doar "Stat de plata luna noiembrie". Cum fac sa apara si anul? Ex: Stat de plata luna noiembrie 2018. Multumesc

Irina
06 December 2018, 14:37
Mergeti in configurare lista si in antet aduceti informatia, va atasez un print screen ca sa va fie mai usor. 465

mirela2000
06 December 2018, 19:18
Super. Multumesc frumos

Sammy
09 February 2023, 18:40
Buna!
La configurarea statului de salarii, pentru a reusi sa-l incadrez intr-o singura pagina, este posibila configurarea pe doua randuri a coloanelor? (Nu gasesc in configurari decat "linii in capul de tabel"; pentru corpul tabelului nu este posibila aceasta configurare?

alexadi
09 February 2023, 21:29
Eu unul inca nu am gasit acesta optiune, insa daca vrei poti sa iti configurezi o varianta mai scurta prin afisarea doar a unor coloane care iti sunt tie necesare. Poti avea unul detaliat si unul restrans unde sunt doar cea ce consideri tu ca este necesar sa iti apara pe foaie. Eu am cred ca 5 variante, cred ca am configurat o varianta de incape pe o foaie A4 pe care o trimiteam la somaj cand am avut salariati pentru care primeam o parte din salariu (tineri absolventi sau someri peste 45 ani).

Sammy
23 February 2023, 12:40
Eu unul inca nu am gasit acesta optiune, insa daca vrei poti sa iti configurezi o varianta mai scurta prin afisarea doar a unor coloane care iti sunt tie necesare. Poti avea unul detaliat si unul restrans unde sunt doar cea ce consideri tu ca este necesar sa iti apara pe foaie. Eu am cred ca 5 variante, cred ca am configurat o varianta de incape pe o foaie A4 pe care o trimiteam la somaj cand am avut salariati pentru care primeam o parte din salariu (tineri absolventi sau someri peste 45 ani).

Multumesc!