PDA

View Full Version : Camp observatii



MARIA
19 August 2009, 15:31
La iesiri/facturi este in dreapta sus butonul cu pagina cu coltul indoit unde poti introduce observatii ce vor apare pe factura sub denumirea serviciului/marfii.
Exista posibilitatea ca acest camp sa fie mai mare sau sa fie impartit pe mai multe randuri?
De obicei nu reusesc sa ma incadrez la dimensiunea actuala.
Va multumesc.

Daniela
19 August 2009, 17:04
In acel camp puteti introduce pana la 100 de caractere, ceea ce inseamna aproape toata latimea facturii. Ce anume doriti sa introduceti dumneavoastra acolo?

adi_ciobotaru
19 August 2009, 19:20
L..... e vor apare pe factura sub denumirea serviciului/marfii.
.....

Daca observatiile la nivel de articole va apar pe o linie noua, inseamna ca cineva v-a configurat constanta care realizeaza acest lucru, si, probabil, v-a explicat ca, in denumirea articolului (in nomenclator), sau aici pe factura, la observatii, daca tastati caracterul "|" (fara ghilimele), efectul este de trecere pe o linie noua... daca nu v-au zis, acum stiti...
Spor la utilizat, dar, exista si o limita a "numarului de linii" :)

MARIA
20 August 2009, 10:46
Daca observatiile la nivel de articole va apar pe o linie noua, inseamna ca cineva v-a configurat constanta care realizeaza acest lucru, si, probabil, v-a explicat ca, in denumirea articolului (in nomenclator), sau aici pe factura, la observatii, daca tastati caracterul "|" (fara ghilimele), efectul este de trecere pe o linie noua... daca nu v-au zis, acum stiti...
Spor la utilizat, dar, exista si o limita a "numarului de linii" :)
Va multumesc foarte foarte mult.
Configurarea am facut-o singura, dar nu am gasit nicaieri numarul de caractere care puteau fi scrise, oricum nu aveam nevoie de 100, si nici de caracterul acela care ma ajuta enorm.
Cat despre instruire, nici vorba, pentru ca ma instruiesc singura;ca urmare a crizei nu se incheie contract de service si daca apelez la service de specialitate trebuie sa am un motiv extrem de bine intemeiat.
Inca o data multumesc.