PDA

View Full Version : Erori cu versiunea857.02 si 206.02



valentynapisi
25 May 2018, 18:49
Buna ziua,

Am instalat versiunea 857.05 si 208.02 si imi da erori.Mai trebuie sa dau si alte comenzi sau sa fac setari?Am dat reconstituire sysid+ service structuri.

cristibelean
25 May 2018, 23:05
Nu stiu din punct de vedere tehnic sau IT cat de corecte sunt actiunile mele dar au fost eficiente:

1. In primul rand dau actualizare constante, chiar si inainte de verificari de structuri. Daca am deschis deja luna mai 2018, de exemplu, dau actualizari constante si pe mai si pe aprilie 2018 , luna de lucru. Se pare ca sunt foarte importante mai ales dupa instalarea de versiuni noi.
2. Verificare de structuri si la datele initiale -dureaza putin dar se fac ceva actualizari - si la baza de date firma cu Alt+Q
3. Reconstituire Sysid, nu totdeauna ci doar daca dupa cele trei de mai sus apar erori in declaratii.
4. In declaratii - multe probleme (de functionare a modulului declaratii, erori de probram nu erori dupa verificare) am vazut ca se rezolva daca intru inainte in Configurari si mai dau o data salvare acolo. Probabil ca ceva se improspateaza pe acolo.

Cam astea sunt. Succes!

PS Daca sunt erori de validare ar trebui incercat cu ultimele versiuni 857.05 si 208.02.

Solomon Silvia
26 May 2018, 10:30
Buna ziua,

Am instalat versiunea 857.05 si 208.02 si imi da erori.Mai trebuie sa dau si alte comenzi sau sa fac setari?Am dat reconstituire sysid+ service structuri.

Ce fel de erori? Nu va putem oferi o solutie cat timp nu stim la ce se refera erorile.

valentynapisi
26 May 2018, 21:36
Va multumesc mult, mi-a raspuns cineva ca lucra la o firma de mentenanta.Eu grabita sa fac declaratiile, am uitat sa trec la zile libere si ziua de 06.04 ,fiind prima data cand se da liber.Vazand si pe fb pe multi agitati cu winmentor, nici nu m-am mai uitat la erori.

Carmen J
29 May 2018, 09:20
E: angajator (1) sectiune angajatorF1 (1)
eroare atribut: F1_suma_ded: atributul trebuie sa existe
A: validari globale
Numar de asigurati pentru care se datoreaza contributii de asigurari sociale diferit de suma calculata
atentionare regula: A101: D3 ('lipsa') = D3 calculat cf. regulii (1)

Astea sunt erorile. Unde am gresit?

Irina
29 May 2018, 09:26
Ori nu aveti ultima versiune de declaratii (208.02) sau nu e ultima la duk integrator.

Carmen J
29 May 2018, 15:37
Ori nu aveti ultima versiune de declaratii (208.02) sau nu e ultima la duk integrator.

Nu era ultima la Duk Integrator

Multumesc