PDA

View Full Version : Retur obiecte de inventar deja date in folosinta



cristibelean
23 April 2018, 12:51
Buna ziua,
Am tot cautat solutii dar poate ca exista undeva un raspuns oficial si eu nu l-a vazut.
Care este procedura de restutuire catre furnizor a unui obiect de inventar transferat deja in folosinta pe clasa 8*?. Daca inregistram pur si simplu factura de restituire se aduce in nota contabila un cont din afara bilantului si balanta va fi dezechilibrata.
Multumesc anticipat.

Irina
23 April 2018, 13:55
Din cate stiu daca se vinde un obiect de inventar aflat in afata bilantului atunci la caracterizarea contabila la contul de venituri trebuie completat un cont bilantier de venituri, pentru a da o nota contabila corecta.

cristibelean
23 April 2018, 16:22
Multumesc! La vanzare este ok.
Am semnalat cazul in care obiectul se returneaza furnizorului. Initial a fost asa:303=401 apoi 603=303 concomitent cu 803*=999. Ca sa facem totul corect poate ca ar trebui sa facem totul in sens invers. Sau poate ca mult mai simplu dar nu vad eu posibilitatea.

Solomon Silvia
24 April 2018, 09:33
lasati o adresa de email pentru a va trimite explicatiile cu imagini atasate.

DragosE_WT
24 April 2018, 11:24
Nu puneti date confidentiale pe forum, caci este public. Click pe utilizator si dati "Send private message".

cesca
10 September 2021, 16:18
Buna ziua,aceeasi problema cu retur obiect de inventar dat in folosinta.Nu stiu cum sa inregistrez factura storno.Am inregistrat-o si imi apare mesajul :obiect inventar numarul....va fi sters pentru ca nu are echivalent in stoc.

maurer irina
27 October 2022, 13:10
Buna ziua, va rog sa-mi trimiteti si mie explicatiile la aceasta problema. Multumesc.
irina_maurer@yahoo.com

Irina
27 October 2022, 13:22
Dati in program pe help si scrieti storno. Va apare meniul pentru storno facturi imobilizari si va folositi de el.

mariana_isachi
27 October 2022, 14:02
Buna ziua
Am si eu o problema....la fiecare adaugare de firma noua in mentor apare mesajul de eroare : IntrTable: Field-Is_ETransp' not found...cum se poate rezolva ?
Va multumesc !

Irina
27 October 2022, 14:23
Cand aveti mesaje de genul nu gasesc camp, se rezolva cu verificare de structuri firma completa, verif str pe data si pe new din service avarie

mariana_isachi
27 October 2022, 14:26
Multumesc...da...am facut aceste verificari...dar nu a mers, a trebuit sa dau un restart la server...si este ok.

maurer irina
28 October 2022, 09:08
Nu gasesc informatiile necesare. Obiectul de inventar a fost dat in folosinta, apoi inregistrez factura de retur catre furnizor, dar la final balanta este dezechilibrata.