PDA

View Full Version : Diferenta de 1 leu la acelasi brut



ovidiu.ciceo
28 March 2018, 17:20
Buna ziua,

Am urmatoarea problema cu modulul de salarii: am o firma cu 2 angajati cu contract part-time de 2 ore pe zi, in afara functiei de baza, ambele cu salariu brut de 475 lei. Salariul net calculat din program este de 277 lei pentru o persoana si 278 lei pentru cealalta. Diferenta intre ei este ca prima persoana (cea cu net rezultat de 277) lucreaza si in alta parte si, ca atare, nu plateste taxele dupa minim, in timp ce a doua persoana nu lucreaza si in alta parte (sau nu are peste 8 ore cumulat).
Din calculele facute manual rezulta ca netul ar trebui sa fie 277 lei. Calculele mele arata cam asa:

Brut = 475 lei
CASS (10%) = 47.5 => 48 lei
CAS (25%) = 118.75 => 119 lei
Impozit = 30.8 => 31 lei
Net = 475 - 48 - 119 - 31 = 277 lei

Acest calcul ar trebui sa fie valabil pentru ambele persoane. Aveti idee de ce apare aceasta diferenta de 1 leu pentru a doua persoana?

O zi buna.

Irina
29 March 2018, 12:26
Diferenta intre cei doi este ca la cel cu baza minima pe da, programul trebuie sa calculeze la salariul minim pe ec sanatatea si pentru suma asta de 190 face o impartire intre angajat si angajator si nu iese fix la fel ca la cel la care se calculeaza doar la venit. Facem o pondere, totalul este corect.

ovidiu.ciceo
29 March 2018, 13:14
Problema ramane, la unul dintre angajati salariul net da diferit, ceea ce nu este normal, chiar daca per total taxele calculate sunt corecte. Am inteles ca se impart acei 190 de lei, insa ar trebui sa se ia partea angajatului mai intai, cu rotunjirea aferenta, si apoi partea angajatorului, altfel aparea problema aceasta.
De asemenea, acest lucru a aparut in versiunea 855, pentru ca in versiunea 853, cu care am calculat initial salariile pentru ianuarie, problema nu exista, atunci salariile calculate au fost la fel, 277 de lei.

Irina
29 March 2018, 13:38
Ok, am facut baza de test, am dat-o la analiza. Probabil vom modifica in program