PDA

View Full Version : persoana nu apare in sistem ca si coasigurata



oanaghimpu
22 March 2018, 11:43
Buna ziua! Am o problema cu persoana coasigurata a unui angajat. Nu o vede in sistemul CNAS, il vede doar pe el ca si salariat nu si sotia coasigurat. Cum pot verifica in declaratie ca s-a transmis persoana ca si coasigurata?
Inainte era o lista in delclaratii unde puteai sa vezi ca s-au transmis persoanele coasigurate.

Irina
22 March 2018, 11:49
Persoana coasigurata este bifata in nomenclator de personal pe fisa angajatului. El se vede de asemeni in declaratia 112 in tipizat 1.2.
Dar nu e suficient sa fie trecuta in mentor persoana coasigurata. Daca nu s-a facut cerere in prealabil la casa de sanatate si nu s-a respectat procedura poate sa apara la noi in program ca tot degeaba.

oanaghimpu
22 March 2018, 11:56
am verificat si apare si in nomenclator si in anexa 1.2.

Irina
22 March 2018, 11:58
Atunci problema nu mai e in mentor ci la casa de sanatate unde probabil angajatul dvs nu a facut nici o cerere.

mirela2000
04 April 2018, 16:20
Buna ziua,
Nu stiu unde sa scriu si poate nu era cazul sa deschid un topic nou.
Nu reusesc sa gasesc de unde se poate scoate o lista cu toti salariatii. Am nevoie de o lista cu datele din buletin, adresa, CNP etc (eventual + norma si salariu). Am cautat in Nomenclator/conditii salarizare dar nu vad un buton de unde se poate salva un fisier cu toti.
Multumesc mult

Irina
04 April 2018, 16:29
Toate listele din mentor au un meniu care apare pe click dreapta mouse pe lista deschisa si acolo aveti export lista in mai multe formate.