PDA

View Full Version : Calcul salarii - liste si declaratie 112



tifreaf
21 March 2018, 09:51
Buna ziua
Am ultimele versiuni de pe FTP-ul dvs. (855.02 si 205.01, doar WME 14.056) insa ma confrumnt cu :
E: asigurat (10) [idAsig = 10] sectiune asiguratB4 (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE - mod de calcul eronat
eroare regula: S74: B4_8 (521) diferit de B4_8 calculat cf. regulii cas(331)
Am o gramada de erori la editarea declaratiei,
P Statul de plata la liste nu corespunde cu ce e calculat pe macheta de recalcul salarii.
Sumele preluate in declaratie sunt egale cu cele de pe statul de plata de la liste, care nu sunt corecte
Care e problema?

Cu stima,
Florin Tifrea

Irina
21 March 2018, 10:03
In aceste zile am avut cateva erori cu B4_8..unele au fost de la configurari gresite mai ales la medicale, altele au fost de la situatii de genul o zi de nemotivat sau invoit care nu era tratat ca suspendat. Cazul din urma va fi rezolvat printr-o versiune noua, dar daca tine de configurari, mai treceti dvs o data prin documentatia de pe site sau adresati-va distribuitorului pentru ajutor.
Statele de plata si tot ce tine de liste nu au fost inca modificate.

tifreaf
21 March 2018, 11:58
Am verificat nr de zile ce le-a pus programul la sectiunea pontaje sinteza si anume zile contract activ si zile suspendat, aici a diferit la multa persoane, nu erau calculate corect,
(problema sunt invoirile, cum a-ti mentionat) si concediile de boala. Daca introduc 2 persoane/useri pontajul unul pe avans si unul pe lichidare iese ciorba la sinteza (cazul nostru).
Sumele pentru CAS din lista -stat de plata acum sunt corecte, dupa ce am corectat zilele de la sinteza.

O zi buna!

Gabi68
05 April 2018, 11:59
Buna ziua.
Dupa toate modificarile facute la inceputul acestui an, pe fisele de personal la programatori, se genereaza un rulaj creditor curent mai mare decat cel de pe stat, ramanand in fiecare luna cate o diferente de plata. Nu mi-am data seama inca de unde este. Pe stat imi apare asa: venit net 10600, apoi tichete 270, impozit zero, salariu net 10600 iar rulajul creditor este 10727. Raman 127 lei de plata dupa ce s-a achitat salariul cf.statului.
Am verificat setarile cu venituri neimpozabile, apar veniturile brut si net din 2018, am verificat calculul CASS-ului...avem instalate ultimele versiuni....
Ma puteti ajuta? Problema mare este ca, toate situatiile trebuie trimise in Germania si trebuie sa fie f. corecte....



O alta problema: am maternitate, calcul corect pe stat, verificat, insa, la note contabile salarii, din 423 retine CAS, CASS si impozit ( 423=4312; 423=4314; 423=444). De ce?


Multumesc.

Gabi68
17 May 2018, 17:38
Buna.
La una dintre firme, cand bifez zilele nelucratoare pe aprilie, primesc eroarea: "Exception EDBE EngineError in Module Mentor.exe at 00D61F6.Key violation". Ce inseamna si cum o rezolv?
Multumesc mult.

DragosE_WT
18 May 2018, 08:42
Rulati din Service Avarie optiunea Reconstruire SysID.

athenaeum
25 May 2018, 12:55
Buna ziua,

Am si eu o eroare la calculul contributiilor:

: asigurat (47) [idAsig = 47] sectiune asiguratB4 (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE - mod de calcul eronat
eroare regula: S74: B4_8 (149) = B4_8 calculat cf. regulii (148)

Salariatul are in luna si zile lucrate si zile BO si nemotivate. Am modificat la sinteza pontaj zilele de suspendare ca fiind bo+n, am verificat configurarile indemnizatiilor si a contributiei cas... Nu stiu unde sa ma mai uit.
Poate are cineva o alta idee, multumesc anticipat

Irina
25 May 2018, 12:58
Pe versiunea de ieri de duk integrator am vazut aceasta eroare, ea nu mai apare pe versiunea de azi de duk, deci faceti un upgrade de duk.

athenaeum
25 May 2018, 13:03
Multumesc mult. De la duk era!

alexadi
25 May 2018, 13:05
F: angajator (1)
eroare structura: sectiunea 'angajatorB' este gresit pozitionata sau lipsesc sectiuni anterioare obligatorii

Am si eu eroare de mai sus, dupa actualizarea la ultimele variante cele de azi de pe ftp si duk la fel tot azi.
Este in firma respectiva o salariata care a fost in concediu de materniate in primele 17 zile din luna si in urmatoarele pana la 30 intra in zile de ingrijire copil.
Ce pot face?

Irina
25 May 2018, 13:31
E de la versiunea noastra, nu ii duce creantele.
Vom scoate versiune dar daca va grabiti puteti pune in xml creantele de pe alt xml doar cu valoarea 0.

Irina
25 May 2018, 14:20
Am rezolvat problema, vom urca pe site versiune .