PDA

View Full Version : Recalculare salarii ianuarie



Iustin
13 March 2018, 10:46
Buna ziua !
In luna ianuarie am avut o persoana in concediu medical toata luna, continuarie din septembrie boala obisnuita.
Am instalat ultima versiune la mentor si i am dat recalculare salarii .
Acu imi da urmatoarele erori cand ma duc pe indemnizatii /concedii medicale : eroare sql open:List index out of bounds(35)

Irina
13 March 2018, 12:14
Sunteti sigur ca ati dat verificare completa de structuri? Adica toata firma si luna cu date initiale, martor, data?

Iustin
13 March 2018, 14:31
da, pe alta firma imi calculeaza numai 12 lei retinere cas la concedii medicale, brut 1956 toata luna concediu medical in continuare si din 1956 imi ia numai 12 lei.
Ce setare trebuie facuta?

Irina
13 March 2018, 14:46
Aveti medical format din mai multe certificate? Daca asta este cazul, scoatem versiune noua care repara.

Iustin
13 March 2018, 14:55
da, din 3 certificate medicale

Irina
13 March 2018, 15:58
Vom posta azi sau maine versiune care rezolva aceasta problema.

victor66
16 March 2018, 08:17
Buna ziua,
am si eu situatia cu salariat in concediu medical toata luna, 2 concedii, continuare de anul trecut, si-mi calculeaza la indemnizatia de 1018 ron doar 115 lei cas
am versiunea 855.02, am rulat toate verificarile necesare, am intrat din nou pe salariat la conc medicale, recalcul salarii, am descarcat la decl ultima versiune si ultimul duk posibil, mai e ceva ???

Irina
16 March 2018, 09:17
Dupa suma de 115 este vorba de plafonarea de la oug 8, versiunea la care faceti referire contine aceasta modificare, daca este medical toata luna suma este corecta.

victor66
16 March 2018, 10:10
multumesc pt raspuns, la export pentru validare imi dadea mesaj de eroare, desi prima data am descarcat ultimele actualizari pe validari 112 si mai era ceva acolo, cred ca trebuie sa mai apara ceva duk, sau trebuia sa mai trec eu undeva suma plafonata?

Irina
16 March 2018, 10:14
Trebuie sa apara si versiune de declaratii. Duk a fost actualizat acum 2 zile.

lili_nemeti
20 March 2018, 19:37
Buna ziua,
Aceeasi eroare o am si eu la recalculul salariilor aferente lunii ianuarie: "Sql open list index out of bands"
Si, daca incerc sa adaug un concediu medical imi da urmatorul mesaj de eroare: "Cannot acces field "Enominal" as type Integer"
Va mai apare o versiune care va rezolva aceste probleme?
Multumesc

Irina
21 March 2018, 09:35
Nu e de la versiune, e de la modul in care se face verificarea de structuri. Refaceti verificarea de structuri completa, de data asta fara alt+q.

petrisor
21 March 2018, 12:01
Buna ziua,
am si eu o problema. Am concedii medicale pe toata luna ianuarie si pe toata luna februarie. Am depus declaratia 112 fara erori, pe ambele luni. Persoanei respective i s-a incetat contractul de munca cu art 65, alin. 1 (somaj). In anexa 1.2 apare cu ore lucrate efectiv in luna si zile lucrate in ambele luni, iar cei de la somaj spun ca le apar si lor orele lucrate. Ciudat e ca 112 e fara erori. Versiunea de program e 855.02 iar cea de declaratii 205.01.
Multumesc.

Irina
21 March 2018, 12:05
In mod normal daca nu sunt zile platite de angajator nu apar nici zile lucrate. E important sa spuneti ce fel de medicale sunt si cine le plateste, adica are zile platite de angajator sau doar de asigurarile sociale?

petrisor
21 March 2018, 12:41
Toate medicalele au cod 01, sunt platite atat de angajator cat si de asigurarile sociale. Tot in anexa 1.2 la sectiunea B3 la randul 1 (zile indemnizatii in conditii normale) si randul 4 (total zile lucratoare concediu medical) apar 20 zile.

Irina
21 March 2018, 12:44
Zilele platite de angajator sunt considerate zile lucrate, de asta va apar in anexa asa...asa sunt cerintele si validarile anaf. Cei de la somaj nu stiu reglementarile? Sa schimbe impresii cu cei de la anaf, ca altceva eu nu mai stiu ce sa mai spun

petrisor
21 March 2018, 14:53
Corect.
Am vorbit la somaj. Mi-au spus sa trec pe adeverinta (anexa 26) si lunile februarie si ianuarie cu baza de calcul aferenta, iar la perioadele de suspendare ale contractului de munca sa trec doar perioada aferenta zilelor suportate de FNUASS. Plus cate zile au fost suportate de angajator si cate de FNUASS.
Multumesc inca o data.

petrisor
23 March 2018, 09:59
Dupa inca o discutie cu cei de la somaj, mi-au spus sa trec asa: perioada suspendare 01.02.2018 - 28.02.2018 cu x zile suportate de angajator si y zile suportate de FNUASS. La fel pentru luna ianuarie.