PDA

View Full Version : Baza de calcul concedii medicale



carmenb
05 March 2018, 16:35
Buna ziua,
La baza de calcul a concediilor medicale nu vad brutul din Ianuarie 2018. Ma puteti ajuta sa corectez aceasta problema?

Irina
06 March 2018, 09:17
Suntem nevoiti sa facem o modificare in program si pentru acest lucru, pana acum se uita la contributia de concedii de boala, acum cu schimbarea legislatiei vom introduce o constanta cu plafon lunar. Vom scoate versiune noua si pentru aceasta modificare. Daca va grabiti puteti trece manual suma si nr de zile.

carmenb
06 March 2018, 09:36
Multumesc mult.

cdcd
06 March 2018, 09:45
'' vom introduce o constanta cu plafon lunar ''
Eu nu inteleg. La ce plafon se face referire?

Irina
06 March 2018, 10:29
Ca si pana acum la contributia de concediu de boala exista o baza maxima, suma la care se plafona contributia si suma peste care nu se putea da baza de calcul pentru cb. Dupa cum spuneam contributia a disparut, dar plafonarea sumei pentru cb nu.

cdcd
06 March 2018, 11:55
Multumesc.

Ecaterina
08 March 2018, 14:05
Buna ziua,

Cind avem noua versiune? Sau a aparut cumva? Vad ca se discuta de varianta 864.02, eu am 864.01, dar nu am gasit sa fie vreo varianta mai noua.

Multumesc.

Cati

Irina
08 March 2018, 14:23
Nu am postat inca versiune cu modificarile oug 8. Mai avem de reparat formule.
Pot sa va spun in acest moment ca facem testare numai dupa formulele introduse de noi in program fara a avea posibilitatea de a testa validarea in soft a, anaful nu a postat inca versiune de duk integrator pentru modificarile oug 8/2018.

Gabi68
18 July 2018, 13:41
Buna ziua.
Cum procedez in program, cand am de calculat un concediu de boala la un nou angajat, de la care primesc adeverinta de stagiu pe ultimele 6 luni de la vechiul loc de munca? Cam aceeasi problema o am si cu o angajata revenita din CCI care si-a luat concediu ingrijire copil.

Va multumesc anticipat.

Irina
18 July 2018, 16:22
Casutele cu veniturile si zilele ultimelor 6 luni sunt editabile. Completati conform adeverintei si calculati media cu ajutorul sagetii albastre.

Gabi68
21 August 2018, 09:17
Buna.
Apelez iar la dvs.cu o situatie noua pt.mine.
Am un concediu medical, in continuare. CM initial a fost urgenta-nu a fost nevoie de stagiu complet. L-au luat la Casa de sanatate pt decontare. CM"in continuare", insa, desi trebuie sa pastreze baza si zilele celui initial, a fost refuzat pt ca nu are stagiu de cotizare.
In ultimele 12 luni, se realizeaza stagiul integral, insa, veniturile realizate nu sunt in ultimele 6 luni ci in 2017.
Ati avut situatii de genul asta?
Multumesc mult.